İkili Opsiyon Nedir? Nasıl Oynanır?

İkili Opsiyon Nedir? Nasıl Oynanır?

İkili seçenek ya da opsiyon, süresi az olan bir para yatırma vasıtasıdır. Öteki mevduat vasıtalarından son derece değişik hükümler altında muamele görmektedir. Türkiye’de, ikili opsiyon muamelelerine vasıta olmanın ya da bu tarz muameleler gerçekleştirmenin meşru bir tabanı olmasa bile süresi az olan kâr sağlama elverişliliği bireyleri bu işlemlere sevk etmektedir.

İkili Opsiyon Nedir?

İkili opsiyon süresi az olan bir mevduat aracı, bir muamele çeşididir. Öteki mali vasıtalardan ayrı olarak, kâr sadece kullanılan mali vasıtanın ederinde yaşanan yükselişle ilgili değildir. Eder düşüşü da kâra dönüştürülebilmektedir. Mühim olan, tahavvülün seyrini doğru tespit etmektir.

Daha teorik bir biçimde anlatmak icap ederse, bir esna devinim raddesi olarak alındığında izleyen esnalar referans raddesine tevfikan yukarı ya da aşağı seyirli devinimlerden meydana gelebilmektedir. İkili opsiyon ortamında, işlem gerçekleştirecek birey belli bir opsiyon mühleti seçmektedir. Bu mühlet neticesinde, iptida esnasına göre mali vasıtanın ne seyirde devinim gösterdiği tahmin edilmektedir. Binaenaleyh satım ya da alım opsiyonu alınmaktadır.  Ederde yükseliş ya da gerileme yaşanmasından müstakil olarak, muhik tahmin edildiği zaman kâr sağlanmaktadır. Kâr yüzde 75 ve üzeri derecelerde olabilmektedir.

İkili Opsiyon Nasıl Oynanır?

İkili opsiyon ortamında işlem gerçekleştirmeye adım atmak için bir artı olsa dahi çok üst düzey seviyede iktisat ya da mali işler bilgisine sahip olunması gerekmemektedir. Buna karşılık olarak işlem yapmaya adım atılmasından başlayarak, iyi bir mali işler ortamı takipçisi olunması gerekmektedir.

Ücretlerin hangi faktörler muvacehesinde ne doğrultuda başkalaşacağının bilinmesi, binaenaleyh de konunun mevzunun bilirkişilerinin değerlendirmelerinin ve yazılarının okunması gerekmektedir. Ortam sıkı sıkıya izlenerek belirli bir periyot neticesinde ücretlerin artıp artmayacağı ön görülebilmektedir.

İkili opsiyon ortamında işlem gerçekleştirmeye adım atmak için en az 10 dolar civarında mevduat hesabı açılması gerekmektedir. Hesabın en yüksek ederi ise 5 bin dolar olmaktadır. Ayriyeten, işlemlerin nasıl gerçekleştirilebileceğini kavramak ve uygulama yapabilmek adına demo bir hesap oluşturarak, bu hesap üstünde çalışılabilmektedir. Böylelikle oyunun kaideleri daha sağlam bir biçimde öğrenilebilmektedir.

İkili Opsiyon İçin Neler Yapılmalıdır?

İşlemlere adım atabilmek için aynı borsadaki gibi bir vasıta kuruluş ile tüzül ve bir mevduat hesabı açılması gerekmektedir. Sonrasında işlem gerçekleştirmek istenilen ortam ve etken belirlenmelidir. Pay senetleri, mallar, döviz ve borsa indeksleri ikili opsiyon ortamlarında muamele görebilen mevduat vasıtalarıdır.

Bu vasıtalar mukayese edildiğinde, borsa indeksleri ve pay senetleri izafi olarak daha az riskli bulunmaktadır. Mallar ise ikili opsiyona nazaran borsa ve forex muameleleri olarak daha küçük risk taşımaktadır.

Mevduat vasıtası seçildikten sonra, bir opsiyon mühletinin belirlenmesi gerekmektedir. Opsiyon mühleti minimum 5 dakika olmaktadır. Bir anlamda 5 dakika süren bir işlem ile kâr ya da yitim yaşanabilmektedir. En yüksek opsiyon mühleti ise 30 gün olmaktadır. Fi’l-hakika ikili opsiyon kontratları en az 60 dakikalık olmasına karşın, 60 dakika tamamlanmadan 5 dakika evvel de akım gerçekleştirilebilmektedir.

Opsiyon mühleti neticesinde de seçilen etken ile alakalı piyasa izlemi ve tahliller yapılarak, bir opsiyon çeşidi seçilmelidir.  Seçilen opsiyon neticesinde doğru varsayımda bulunulursa yüzde 75 oranının üstünde bir kazanç sağlanabilirken, hatalı varsayımda ise müşabih niceliklerde yitimler yaşanabilmektedir.

Öte taraftan, kimi şirketler Geri Ödeme Dizgesi meydana getirmektedir. Bu dizgeye göre vasıta kuruluşlar herhangi bir yitim durumunda sermayenin yüzde 15 civarındaki oranını hesaba geri yatırılmasını yükümlü kılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.