En Çok Para Kazandıran 10 Meslek Dalı ve Kazançları

En Çok Para Kazandıran 10 Meslek Dalı ve Kazançları

Son zamanlarda geleceğimize dair kararlar almak oldukça zorlaştı, gerek ülkemizin ekonomik durumları gerek pandemiden dolayı eğitim soruları ile bir çok şeyi yapmakta güçlük çekiyoruz. Tabi bu süreçte boş durmak olmaz. Eğitim ve kariyer yapmak isteyenler için özellikle bir kaç saatin bile önemi büyük. Bu sebepten ötürü sizleri belki de büyük bir yükten kurtaracak bir liste hazırladık.

Listemizin içeriği en çok para kazandıran işler ve bu işlerin kazançları. Bu saya de geleceğinize dair büyük hedeflerinize nasıl ulaşabileceğiniz konusunda iyi bir fikir sahibi olabileceksiniz. Şu zor zamanlarda tercih edebileceğiniz en iyi mesleklere veya başka bir en iyi kariyere sahip olabileceğiniz meslekler nelermiş listemize geçerek görelim.

En Çok Para Kazandıran 10 Meslek Dalı ve Kazançları

Şimdi geldik listemiz, listemiz 2021 yılına uygun kazanç verileri ile oluşturulmuştur. En fazla para kazanılan meslekler aşağıda hiyerarşik olarak sıralanmıştır. Bu mesleklerin bilinenin aksine sadece kazançları yüksek değil, aynı zamanda sosyal hakları da oldukça iyi oluyor ve yıpranma erken emeklilik gibi sosyal haklar ile erken yaşta emekli olma şansınız dahi oldukça yüksek. Daha fazla bilgi ve detay için en fazla kazandıran meslekler listemize artık geçebiliriz.

1. Pilot

Maaşı yüksek olan meslekler Türkiye sınırları içinde Pilotlar en çok kazanç sağlayan meslek dalıdır. Bu kazanç yardımcı pilot ya da ana pilota göre değişiklik gösterebilir. Ama yine de en çok kazandıran meslek dalı pilotluktur. Pilot olmak için uzun yıllar zorlu bir eğitimden geçiliyor. Bu zorluklara rağmen Pilotlar en fazla maaş alan kişilerdir. Aynı zamanda Pilotluk prestijli bir meslektir. Ortalama olarak pilotluk maaşları ise 26 bin ile 95 bin TL arasında deneyime göre değişmektedir.

2. CEO

CEO olmak ta hiç kolay değildir. Bir CEO olmak yıllar alabiliyor ki olmak için belirli bir tecrübe, deneyim ve yetkinliğe sahip olunması gerekir. Çok çalışma gerektiren bir meslektir. Ama en çok kazanç sağlayan meslek dalından biridir. CEO maaşları da çalışılan şirketin uluslar arası veya ulusal bir şirket olmasına göre değişmekle beraber ortalama 20-30 bin Türk Lirası arasında seyretmektedir.

3. Doktor

6 sene eğitimle ve eğitimden sonra girilen sınavlarla olunması çaba ve azim isteyen bir meslektir. Doktorun alanına göre maaşı da değişmektedir. Kazancı en yüksek olanlar ise Estetik cerrahı, Genel Cerrah ve Beyin cerrahıdır. Özel ve devlette farklılık göstermekle beraber 6 bin TL ile 10 bin dolar arasında maaşlar doktorluk için ödenen maaşlardır.

4. Yeminli Mali Müşavir

Maaşlar tabi ki tecrübeye göre değişmektedir ancak ayık 40 bin TL’ye ulaşan maaşlar söz konusu Yeminli Mali Müşavirler de en çok kazanç getiren mesleklerden biridir. Mali müşavirliğin yeminli olması ve olmaması arasında maaş farkı vardır. Yeminli olanlar daha fazla kazanç elde etmektedirler.

5. Bilgi Teknolojileri Müdürü

Günümüzün gelişen teknolojisiyle bilgi teknolojileri sektörü de önemini artırıyor. Buna paralel olarak da tatbiki kazançlarında da bir artış oluyor. Bilgi Teknolojileri Müdürü en çok kazanç getiren meslek dallarında kendine yer bulmuş durumda. Maaş aralığı ise 13 bin ile 20 bin Lira arasında değişiklik göstermekte.

6. Petrol Mühendisi

Petrol önemli bir kaynaktır. Bu yüzdendir ki Petrol Mühendisleri iyi kazanç sağlarlar. 2500 Türk Lirası ile 5000 Türk Lirası aralığında değişen maaş ödemesi söz konusu olmaktadır. Ancak bu miktar petrolün yoğun olduğu ülkelerde daha yüksektir.

7. Ortodontistler

Diş hekimliği bölümünü bitirdikten sonra 4 sene de uzmanlık eğitimi ile ortodontist olurlar. Bir ortodontist olmak yıllar alıyor. Ve böylece kazançları da yüksek olabiliyor. Yaklaşık olarak 10 bin TL’ye yükselen maaş miktarları söz konusu.

8. Yazılım Geliştirme Uzmanı

Yazılım Geliştirme Uzmanı geleceğin meslekleri arasında gösterilir. Bilgisayar mühendisliği ya da Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir. Ve Bu meslek yüksek bir kazanç getirir. En yüksek maaş aralığına sahip bu mesleğin maaşları aylık 20 bin Lira’ya kadar çıkabilmektedir.

9. Finans Direktörü

Yine kazançları şirketten şirkete değişmekle beraber yüksek kazanç sağlayan bir meslektir. En yüksek maaşlık meslekler Türkiye 2021 yılı sıralamamasında kendine yer bulan bu meslek grubunun aylık kazancı ise 16 bin TL civarında seyretmektedir.

10. Avukat

Okuması zor bir bölüm olan avukatlık kamu da ya da özel sektörde görev yapılmasına göre kazancı değişiklik gösterir. Maaşlar hizmet yılına göre artmakla beraber 5-7 bin Lira bandında değişmektedir. Oldukça zor süreçlerin geçirildiği bu meslek ile ofisinizin sizi yansıtacağını unutmayın.

Bu içeriğimizde en fazla para kazandıran meslekler ve en çok para kazandıran mesleklerin kazançları ne kadar? Gibi soruların cevaplarına değindik. Umarım listemizde size uygun mesleği bulabilmişsinizdir. Daha fazla para kazanmak ile ilgili içeriklerimize ulaşmak isterseniz yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hakan Eroğlu
Yaşantım 101 ama elimin peri yok.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.