Pasif Gelir ve Aktif Gelir Nedir?

Pasif Gelir ve Aktif Gelir Nedir?

Pasif gelir oldukça az bir uğraş gerektiren ve para kazanmayı düzenli hale getirdiğimiz bir gelir sistemidir. Şayet uyurken, gezerken, kitap okurken yani oturduğunuz yerde hiçbir şey yapmadan para kazanıyorsanız bu kazandığınız para pasif gelir olarak nitelendirilmektedir.

Aktif Gelir Nedir?

Güç ve zaman ayırarak kazandığınız para aktif gelirdir. Mesai saatleri içinde çalıştığınız işiniz aktif gelire örnektir.

İnsanlar günümüzde aktif gelirin yanı sıra pasif gelirden de kazanç elde etmek için çeşitli yollar aramaktadır. Hatta mesai saatlerinde çalışmaya karşı olan bazı insanlar hayatını tamamen pasif gelir sayesinde idame ettirebilmektedir. Peki, pasif gelir kaynakları nelerdir? Pasif gelirden nasıl kazanç elde edebilirsiniz? Biraz sonra vereceğimiz örnekler günümüzde en popüler olan pasif gelir yöntemlerinden bazılarıdır.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif gelir elde etmek için aşağıdaki kaynaklar genel olarak kullanılmaktadır. Ancak kısaca pasif gelir nedir? Sorusuna tekrar cevap verecek olursak, pasif gelir yatırım unsurları üzerine yapılan bir tür yatırımdır. Örnek olarak zamanla gelişebileceğiniz veya geliştirebileceğiniz yüksek meblağlar vaad etmeyen, ancak düzenli olarak gelir sağlayabileceğiniz yatırımlardır.

1. Blog Yazmak

Şüphesiz her insanın en az bir konuda bilgi birikimi bulunmaktadır. Ya da hobi veya tutkusundan dolayı bir konuda kendisini oldukça geliştirmiştir. Eğer siz de böyle bir bilgi birikimine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız internet üzerinden bir blog sitesi açıp blog yazarlığına başlayabilirsiniz. Yazacağınız konuların herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. Öyle ki gezdiğiniz yerleri bir hatıra defterine yazar gibi yazabilir, kullandığınız aracı tanıtabilir, evinizde bulunan cep telefonlarını fiyat performans açısından değerlendirebilirsiniz. Bu saydıklarımız blog konularının binde birini bile oluşturmamaktadır. Binlerce konuda yazıp, binlerce insana yazdıklarınızı aktarabilirsiniz. Ancak önemli olan husus insanlara bilgiyi doğru ve eksiksiz bir şekilde aktarmanızdır. Bir an önce para kazanmak umuduyla birbiriyle alakasız cümleler kurarsanız, yanlış bilgi verirseniz başarısız olmanız kaçınılmazdır. Doğru bilgi ve güzel bir anlatıma sahipseniz Google adsense üzerinden sitenize reklamlar verilecek ve belirli bir süre sonra oldukça iyi paralar kazanabileceksiniz.

2. Uygulama Geliştirmek

Son zamanların en popüler işlerinden birisi de mobil uygulama geliştirme işidir. Bu sayede oldukça yüksek kazanç elde eden kişiler bulunmaktadır. Ancak uygulama geliştirebilmek için yazılım dili ve programlamayı bilmeniz gerekmektedir. Böyle bir yeteneğiniz varsa başarı kaçınılmaz olacaktır.

3. Youtube İçerik Üreticiliği

Herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlar sayesinde 7’den 70’e herkes YouTube uygulamasını kullanmaktadır. Siz de kendi ilgi alanlarınız ve becerileriniz doğrultusunda YouTube üzerinden video çekebilir ve Google adsense reklamlarından para kazanabilirsiniz. Sadece yetenek ve beceri değil günlük vloglar, seyahat rehberleri ya da pratik fikirler de YouTube’da en çok izlenen videoların arasında yer almaktadır. YouTube içerik üreticiliğinde en önemli olan şeylerden birisi özgün olmanız; yani içeriğin tamamen size ait olmasıdır. Eğer bu doğrultuda videolar çekmeye devam ederseniz, kanalınız sürekli yükselecek, otomatik olarak kazandığınız para da artacaktır.

4. Instagram İçerik Üreticiliği

Sosyal medya platformlarının en popüler uygulamalarından birisi olan Instagram üzerinden de pasif gelir elde edebilirsiniz. Açtığınız Instagram sayfasını marka haline getirip e-ticaret sayfası haline dönüştürebilir ve buradan satış yapıp para kazanabilirsiniz. Ayrıca yüksek takipçisi olan bir hesabınız varsa diğer markaların reklamını yaparak da kazanç elde etmeniz mümkün. Tüm platformlarda olduğu gibi burada daha aceleci davranmayıp kaliteli ve özgün işler yapmanız gerekmektedir.

5. Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmek sizin için hem güzel bir hobi hem de iyi bir meslek olabilir. Günümüzde en çok tercih edilen pasif gelir işlerinin başında gelen fotoğrafçılıkla oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz. Tabii ki bunun için çaba sarf etmeli ve her şeyden önemlisi çektiğiniz fotoğrafları güzel gösterebilecek bir kameraya sahip olmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra fotoğraf düzenleme uygulamalarını da kullanmayı biliyorsanız çektiğiniz fotoğrafları düzenledikten sonra Shutterstock veya İstockPhoto gibi kullanıcısı oldukça fazla olan sitelere satabilirsiniz. Öyle ki fotoğrafı siteye yükledikten 1 saat sonra bile çektiğiniz fotoğraf satın alınmış ve para hesabınıza aktarılmış olabilir. Fotoğraf çekme, fotoğraf düzenleme konusunda belirli bir mesai yaptıktan sonra da bu alanda kendisini geliştirmek isteyen insanlar için kurslar verebilir bunu da gelire dönüştürebilirsiniz.

6. Emlak’a Yatırım Yapmak

Günümüzde çok az sayıda da olsa bazı insanlar hala internet üzerinden bir şeyler yapmaya pek sıcak bakmıyor. Diğer örneklerimizin hepsi internet ortamı ile alakalıydı. Bu ortama sıcak bakmayan okuyucularımız için verebileceğimiz fikirlerden birisi emlak üzerinden para kazanmaktır. Emlak konusunda oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Bunlardan bazıları

  • Aldığınız mülkü satın alış fiyatınızdan daha yüksek bir fiyata satmak
  • Mülkünüzü günlük, kiralık, aylık, mevsimlik bir şekilde kiraya vermek
  • Evinizin bir kısmını kiraya vermek

Doğru kişilerle çalışıldığı takdirde emlak yatırımı oldukça yüksek karlar getirebilmektedir.

Yukarıda saydıklarımız son dönemde en popüler olan pasif gelir kaynaklarından sadece bazıları. Kendi yeteneğiniz ve becerileriniz doğrultusunda bir an önce işe başlayıp kazancınızı elde edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.