Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Doğal Afetlerde Dünyanın En Riskli Yerleri Olarak Bilinen 12 Şehir

Doğal Afetlerde Dünyanın En Riskli Yerleri Olarak Bilinen 12 Şehir

Doğal afetler, dünya üzerindeki canlıların yaşamlarını doğrudan etkileyen ve doğal sebeplerle oluşan felaketlerdir. Yapılan incelemeler sonucu dünyanın en riskli 12 şehri listemiz depremde büyük ölçüde zarar görme olasılığı taşıyan veya deprem gibi afetlerin sıklıkla yaşanabileceği ülkelerden ve bu ülkelerin şehirlerinden oluşmaktadır. Şimdi dilerseniz dünyanın deprem doğal afet yada tehlikesi taşıyan 12 şehri listemize hemen geçelim

1. Tokyo, Japonya

Japonya deprem kuşağında bulunması sebebi ile sık sık sarsılmaktadır. Tokyo, Japonya’nın başkenti olup dünyadaki en tehlikeli şehirlerden birisi seçilmiştir. Ülke bugüne kadar meydana gelen depremler, sel baskınları, şiddetli tsunamiler ile dünyanın en riskli şehri olarak kabul edilmiştir.

2. Osaka-Kobe, Japonya

Japonya’nın Osaka-Kobe bölgesi deprem açısından riskli bir bölge olup, 17 Ocak 1995 Büyük Kobe depreminde bölge büyük derecede yıkıma uğramıştır.  6 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bu felakette büyük yıkımlardan dolayı 310 bine yakın kişi ülkeden ayrılmak zorunda kalmıştır. Burada fırtına, tsunami ve nehir taşkınları da büyük bir tehdit oluşturuyor.

3. Los Angeles, ABD

Los Angeles, San Andreas fay hattı üzerinde bulunması sebebi ile en riskli şehirler arasında yer alıyor. Fay hattı, kenti deprem ve tsunami açısından tehdit altına almakta.

4. Tahran, İran

Tahran fay hattı olan Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde yer almaktadır. Tahran deprem açısından riskli bölge olarak kabul edilmiştir.

5. Kalküta, Hindistan

Hindistan’da nüfus ve ekonomi için en büyük risk sel felaketidir.  Nehir taşkınları bu bölge için büyük bir risk unsurudur. Kalküta da riskli şehirler arasında yerini almıştır.

6. Jakarta, Endonezya

Endozenya’nın Başkenti Jakarta deprem açısından büyük risk altında. Bu depremlerin beraberinde nehir taşkınlarını getirmesi de riski artırmakta.

7. Manila, Filipinler

Sürekli tayfun alarmı içinde olan Filipinler’in başkenti Manila deprem ve şiddetli rüzgarlar açısından riskli bölgeler arasında yerini almaktadır.

8. Pearl Nehri, Çin

Sanayi atıkları sebebi ile dünyanın en kirli nehri olarak bilinen Pearl nehri,  fırtına ve sel açısından risk taşımaktadır. Her yaz tayfunların yaşandığı bir şehir olup büyük yıkımların meydana geldiği bir bölgedir.

9. Şanghay, Çin

Şanghay’da küresel ısınmayla birlikte deniz seviyesinin yükselmesi beraberinde sel felaketlerini getirmektedir.

10. İstanbul, Türkiye

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan İstanbul deprem açısından en riskli şehirler arasındadır. Son zamanlarda sıkça taratışılan güncel konuların da başında İstanbul depremi geliyor.

11. Napoli, İtalya

İtalya Vezüv isimli volkanik yanardağı bulundurması sebebi ile riskli şehirler listesinde yerini almaktadır. Yanardağ en son 1944 yılında patlamasına rağmen halen risk taşımaktadır.

12. Cava Adası, Endonezya

Ekvatorda bulunması sebebi ile birçok doğal afete davetiye çıkaran ve riskli sayılan Endonezya’nın Cave adası da volkanik yanardağ açısından tehlikeli bir bölgedir.

YAZAR BİLGİSİ
seda aksoy
4 yıldır makale yazarlığı yapıyorum. Yazmayı ve üretmeyi seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.