Hayal Gücünüze Meydan Okuyacak Nadir Görülen 15 Hayvan

Hayal Gücünüze Meydan Okuyacak Nadir Görülen 15 Hayvan

Geçmiş yıllardan beri sevimli dostlarımızla bazen barınmak, bazen korunmak amaçlı bir arada yaşamak zorunda kaldık Çoğu zaman aileden biri gibi oldular ve onlarsız hiç bir aktiviteye katılamaz duruma geldik. Alışılmışın dışında olan türler de insanoğlunda her zaman merak uyandırdı

1. Tersiyer

Güneydoğu Asya’da yaşayan tersiyerlerin vücut uzunluğu 9-16 cm, kuyrukları ise 13-28 cm arasındadır. İlk başta kuyruğu görüp hayvanın kendisi olduğunu düşünebilirsiniz. Bu hayvan dostumuzun gözlerinin beyinlerinden büyük olduğu bilinir.

2. Proboscis Maymunu

Uzun burunlu maymun diye bilinir ve Güneydoğu Asya’da ki Borneo adasında yaşarlar. İlk bakışta alışılandan uzun görünen burnu hayvanın en belirgin özelliğidir. Asya kıtasının en büyük maymunudur ve ağırlıkları 30 kg kadar ulaşır.

3. Fil Kulaklı Ahtapot

Görsel illüzyon gibi görünen bu hayvana fili düşünerek baktığınıza fil, ahtapotu düşünerek baktığınızda bir ahtapot görürsünüz. Bunun sebebi de normalde daha büyük ve sarkık kulaklarıdır ve okyanus tabanında yiyecek bulmasına olanak sağlar.

4. Kel Uakari

Kırmızı suratlı bir maymun türüdür ve bize korku filmlerinde ki sahneleri hatırlatan yüzleri ise bu maymun türünün sağlıklı olduğunun bir işaretidir. Eşlerini seçerken özellikle buna dikkat ederler. Amazon bölgesinin ormanlarında yaşar. Vücutları pelerinli tüylü bir kürk gibidir ve bir yavru ayıyı andırır.

5. Cape Yağmur Kurbağası

Dev yağmur kurbağası olarak bilinir ve Güney Afrika’da kamusal alanlarda, sokak aralarında çok sık rastlayabilirsiniz. İlk görüşte elleri olan bir kaya parçasını andırır. Yetişkinlerin en uzun büyüklüğü 45 mm kadardır. İlk Afrika kurbağası türüdür.

6. Zürafa Biti

Ataerkil aile yapısı bu hayvan türünde de kendini göstermiş olacak ki erkekleri dişilerinde 2-3 kat daha uzun olabilirler ve bunu kavga etmek için kullanırlar. Genellikle kavgalarını dişilerini etkilemek için yaparlar. Tepeden bakıldığında uğur böceği, yandan bakıldığında ise nakliye asansörüne benzerler.

7. Sepet Yıldızı

Sempatik isimli bu hayvan ise okyanusun derinliklerinde yaşar. Vakum etkisiyle yüzeye yapışır ve vücudunu çekerek hareket eder. Kollarında bulunan küçük kancalarla ise minik avlarını yakalayıp ağzına doğru götürür. Genellikle geceleri avlanır.

8. Mantis Karidesi

Bu dostumuzun gözünde ise 12 tane renk reseptörü vardır. Halk arasında Peygamberdevesi diye bilinir. 38 cm’ye kadar büyüdükleri bilinir. En bilnene özelliği ise avlarını yakalamak için attığı yumruklardır.

9. Yılbaşı Ağacı Solucanı

Farklı renkteki tüyleri ile denizbilimcilerin verdiği isimdir. Rengarenk ağacı andıran tüylerini beslenmek ve oksijen için kullanırlar.

10. Balonlu Fok

Bir fok düşünün. Şimdi burnundan baloncuk çıkan bir fok düşünün. Fokgiller familyasından olan bu hayvan tehlike sırasında ve dişisini etkilemek için bu ilginç özelliğini kullanır. Tehlike geçer ama dişide bıraktığı iz derin olacaktır.

11. Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Denizin 30 metre veya daha altında bulunan bu balığın boyu 40 cm’ye kadar ulaşabilir. Yüzgeçleri gelişmediği için yüzmekten çok göğsünü kullanarak yürümeyi tercih eder. Denizin altında kırmızı dudaklı bir canlının yürüdüğünü bilmek bile evrime inanmaya neden olabilir.

12. Semer Sırtı Tırtıl

Şirin mi şirin bu dostumuz kelebek olana kadar tehlikelerden korunmak için zehir salgılar. Yeşil üzerine kahverengi semerleri ve yan taraflarında bulunan küçük okları düşününce neye benzediğini gözümüzde canlandırabiliyoruz.

13. Pigbutt Solucanı

Okyanus seviyesinin 3000 feet altında yaşar ve görünümleri domuz poposunu andırır.

14. Kocaman Dişleri Olan Derin Deniz Kalamarı

Bu hayvanı öğrendikten sonra kalamar yerken bir daha düşünebilirsiniz. Sebebi ise kalamarın ortasında kocaman bir ağız ve dişlerin olması. Alman araştırma gemisi tarafında keşfedilmiştir. Okyanus seviyesinin 6000 feet altında yaşarlar.

15. Bitki Piresi

Pamuk pire olarak bilinir ve beslenme için diğer bitki türleri gibi kana ihtiyaç duymazlar. Beslenmek için sadece bitkileri kullanır ve üzerinde yaşadığı bitkileri kurutana kadar terk etmezler. Rengi beyaz ve görüntüsü pamuğa benzer olduğu için bu isim kullanılır.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.