Bir Bestseller Kitap Yazmak için 7 Etkili Tavsiye

25.03.2021
Bir Bestseller Kitap Yazmak için 7 Etkili Tavsiye

Kitap yazmak istiyorum nasıl başlamalıyım? Sorusuna bulmak için girişilen serüvenin yazarlık hayali kuranları nereye sürükleyeceği bilinmez ama bestseller kitap yazmak için bazı noktalara dikkat etmek etkili sonuçların alınmasını doğrudan sağlayacaktır. İşte çok satan bir kitap yazmak için konu fikirleri ve dikkat edilmesi gereken püf noktalar;

1. Bakış Açısı ve Perspektif Tasarımı

Kitap yazmak için fikirler kapsamında en önemli diyalektik ilişki yazar ile perspektif arasındadır. En genel anlamıyla yazar ile onun sahip olduğu; dünya görüşü, bakış açısı ve perspektif ilişkisinin sağlıklı şekilde kurulması gerekir. Doğru kurulan bir ilişki üretilecek olan fikir kapsamında ortaya çıkacak diğer bileşenlerin; konu, tema, olay örgüsü, hikayenin ekseriyeti gibi durumların birbiri ile bağlantılı olmasını sağlar. Kısaca özetlemek gerekirse bestseller kitap çıkarmak için gerekenler yazar ve perspektif uyumunun en efektif şekilde sağlanmasıdır.

2. Olay Örgüsüne Karar Vermek

Bilineceği üzere olay örgüsü, kitap, roman, hikaye veya masal fark etmeksizin yaşanan tüm olayların genel bir izdüşümüdür. Dolayısıyla kitap yazmak için gerekenler arasında doğru şekilde dizayn edilmiş bir olay örgüsünün bulunması gerekir ve söz konusu faktör üretilecek olan kitabın geleceğine doğrudan etki edecektir. İyi bir olay örgüsü için ise karakterlerin doğru sırayla hikaye içerisine girmesi, olayların birbirine ardışık ve bağlantılı şekilde gerçekleşmesi ve varsa birden fazla ana karakterin en uygun zamanda bir araya gelmeleri gerekir.

3. İlgi Çekici Temalar ve Konular

Kitap yazmak için konu fikirleri arayışında olanların sıra dışı hikayelere yönelmesi, efsane oluşturması ya da var olan bir hakikatin üzerine tartışmasına gerek yoktur. Bunların dışında ilgi çekici temalar ve konular da basit bir olay örgüsüne sahip olan kitabı bestseller pozisyonuna taşıyabilir, bu da kitap satmak konusunda işinizi kolaylaştırır ve çok okunan bir kitap yazmış olursunuz.

4. Diyalog Tercihleri Merak Uyandırıcı Olmalı

Diyalog türü tüm kitap yazım biçimleri arasında en zorlayıcı özelliğe sahip olan türdür. Bununla birlikte etkili bir şekilde kullanılması halinde kitap yazmak için fikirler kapsamında belirleyici olabilir. Tek tek olayları, olay örgüsünü, karakterleri veya kitabın topyekün seyrini değiştirme konusunda diyaloglardan faydalanılmalıdır. Mümkünse bu diyaloglar hikayenin geri kalan kısmında neler olacağına dair okuyucuyu heyecanlandırmalıdır. Bilineceği üzere bütün bestseller kitaplar temel olarak böyle bir dinamik üzerine inşa edilmiştir.

5. Okuyucunun Hayal Gücünde Hikayeyi Yaşatın

Betimlemeler, benzetmeler, söz sanatların ve edebiyatın eşsiz gücünden faydalanarak bestseller kitap yazmak ve satmak için en uygun araçları kullanabilirsiniz. Böylelikle okuyucunun hayal gücünde yer edinecek bir hikayeyi oluşturmakla kalmaz, çok daha ötesini giderek sıradan bir kitabı sinema filmi haline dönüştürebilirsiniz. Bu durum ise en genel olarak uzun süre kalıcılık, sürdürülebilirlik, yüksek düzeyde tanınırlık ve elbette yazılan kitabın en çok satanalar arasına girmesini doğrudan sağlayacaktır. Ayrıca olası başka bir kitap yazma deneyimi için de oldukça efektif sonuçlar vadeder.

6. Doğal İçerikleri Serpiştirin

Doğal içeriklere yönelmek ve bunları özellikle diyalogların arasında serpiştirmek oldukça sıra dışı sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Bir bestseller kitap yazmak için fikirler arıyorsanız bestseller kitabınızın içerisinde gündelik yaşantıdan alıntılar, gündelik dil, gündelik bakış açısı ve hatta yer yer argo tabirlere yer vermek önemli bir kazanım olacaktır. Dolayısıyla besteseller kitap satmak için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden birisi doğallıktan kaçmamak.

7. Profesyonel Yardıma Başvurun

Kitap yazmak için konular, olay örgüsü, hikaye, karakter ya da benzeri herhangi bir konuda üretim zorluğu yaşanması halinde profesyonellere başvurmak kesin çözüm sağlar. Aynı zamanda bir kitabın bestseller pozisyona yerleşmesi ve burada kalıcı olması için, dil bilgisi kuralları ve noktalama işaretleri de oldukça önem arz ediyor olduğundan editörlere başvurarak profesyonel destek alınmalıdır.

Bestseller kitap yazmak, bestseller kitap çıkartmak ve bestseller kitap satmak için hazırladığımız rehber içeriğimizin sonuna geldik. Bestseller kitap nasıl yazılır? Sorusunun, cevabı dışında kitap konu fikirleri arıyorsanız size büyük bir fayda sağlayacağınız düşündüğümüz içeriğimizi beğenmiş olmanızı umuyorum. Daha fazla bu tarz kişisel gelişim konuları için ilgili kategorimizi takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.