Harika Sağlık Hizmeti! AYA OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) Hizmetleri

Harika Sağlık Hizmeti! AYA OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) Hizmetleri

AYA OSGB: Son dönemlerde çalışanların iş yerinde yararlanması gereken çeşitli haklar da oldukça genişlemiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından son yıllarda çalışanlara vaat edilmesi gereken haklara ilişkin düzenlemeler artırılmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, düzenlemelerin en somut örneklerinden birisini oluşturur.

Bu kanun doğrultusunda temel olarak iş yerinizdeki çalışanlarının sağlığına, güvenliğine değin temel çalışmalara yer vermeniz, verimli bir çalışma ortamı yaratma noktasında olmazsa olmazdır. Bu temel kategorilere göre çalışanlarınıza karşı sorumluluklarınızı yerine getirmeniz çeşitli yöntemlerle mümkündür.

OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) bu doğrultuda pratik olarak hizmet almanızı sağlayan temel yollardan birisidir. Bu yolla hizmet veren AYA OSGB; uzman kadrosuyla, referanslarla size çeşitli hizmet sürecinde çeşitli avantajlar sunar.

Avantajlarla OSGB Hizmeti Deneyimi

AYA OSGB

İşletme sahipleri ve çalışanlar için iş yerleri yaşamın akışı içinde çeşitli yönlerden önemli ölçüde öne çıkar. En çok vakit geçirilen yerlerden biri olan iş yerleri, çoğu zaman sadece yöneticiler ve çalışanlarla sınırlı kalmaz. Müşteriler, denetleyiciler veya işle ilgili olan çeşitli görevliler tarafından ziyaret edilebilir.

Çoğu zaman yaşamın akışı içinde yoğun trafik barındıran iş yerleri bakanlık tarafından tasdik edildiği üzere güvenlik ve sağlık açısından risklere açık alanlardır. Güvenli açısından iş yerinde meydana gelen herhangi bir kazadan veya dış etkenlerden kaynaklanan açık oluşabilir. Sağlık açısından ise kronik rahatsızlıklar, dönemsel hastalıklar veya salgın türünde yayılan hastalıklar işçileri çalışma verimliğini olumsuz etkileyebildiği gibi çoğu zaman için güvenlik açısından da etkili olabilir.

OSGB hizmetleri tüm bu risklere dair önlemleri bir arada sunarak çalışanlara temel olarak kendilerini birçok açıdan güvende hissetmelerini, yöneticilere ise iş verimini pratik düzeyde en yüksek sevide tutma avantajını sağlar. Hizmetlerin sağladığı bir diğer temel avantaj olarak çağın gereksinimlerine göre hareket edebilmenizi kolaylaştırmak yer alır. 21. yüzyılda sağlık veya güvenlik salt fizyolojik olarak değerlendirilemez.

İş yerlerinde her zaman için mental, psikolojik yönden çalışanlara gerekli desteği sağlayarak onları yükseltmeniz gereken durumlar olabilir. Çeşitlenen hizmetler içinde bu yöne göre avantaj sağlayan işlemler yer alır. “OSGB hizmetleri nelerdir?” noktasında yararlanabileceğiniz hizmetler bakanlık tarafından yürürlüğe koyulan kanun çerçevesinde şekillenir. Kanuna göre iş yerinizde hekimle birlikte güvenlik uzmanı bulundurmanız zorunludur. İş yeri hekimi tarafından size sunulan hizmetler şu şekilde sıralanır:

 • Mevcut çalışanlar için rahatsızlık türüne göre muayene gerçekleştirmek,
 • İşe yeni başlayacak olan adaylar için sağlık taramasını sağlamak,
 • İş yerinde temel gereksinimlerinin karşılandığı alanların hijyen kontrolünü sağlamak,
 • Sağlığa ve sağlığa dayalı ortaya çıkan riskler konusunda sizi bilgilendirmek.

Bakanlık tarafından OSGB hizmetleri yönetmeliği çerçevesinde hizmetleri sunan AYA OSGB tarafından görevlendirilen iş güvenliği uzmanı da iş yerinizde birçok hizmete yönelik sorumluluğu üstlenir. Uzmanın sağladığı hizmetler şu şekilde sıralanır:

 • Çalışma ortamında yönetmelik standartlarına göre güvenlik önlemlerini almak,
 • Risk teşkil eden araçları iş yerinde tespit edip sizi bilgilendirmek,
 • Risk oluşturabilecek olası durumlara karşı önlem almak,
 • Kaza meydana gelirse kazanın sebebini detaylı analiz ederek bir daha gerçekleşmesini önlemek,
 • İş yerinde uygulanan sağlık programlarının sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak.

Zamandan Tasarruf Ederek Yerinde Hizmet

AYA OSGB

Bakanlık tarafından birtakım yükümlülükler barındırarak zorunlu kılınan sağlık ve güvenlik kanunu çoğu zaman için avantajlı deneyim sağlamayı olanaklı hale getirse de beraberinde işletmeler için birtakım dezavantajları da getirebilmektedir. Özellikle işletmeler için çalışanların kuruma gidip çalışma süresinde verimli olamamaları temel dezavantajlardan birini oluşturur.

AYA OSGB mobil sağlık taraması aracı zaman kaybından doğan dezavantajı bütünüyle ortadan kaldırmaya aracılık eder. İşletme sahibi olarak hem kanunun gereklerini yerine getirmeniz hem de iş akışını aksatmamanız bu yol sayesinde kolaylaşır. “Mobil sağlık aracı nedir?” sorusuna kısaca kanun çerçevesinde yerine getirilmesi gereken hizmetlerin gezici yöntemle iş alanında gerçekleştirilmesi olarak yanıt verilebilir.

Mobilize edilmiş hizmetleri araç içinde hekimler veya uzmanlar laboratuvara gitmeden pratik olarak çözümlemeyi mümkün kılarlar. Araç içinde yer alan medikal cihazlar adeta mini bir laboratuvar hizmeti görerek hizmetlerin gerçekleşmesini sağlar. Ağır bir sağlık durumu söz konusu olmadığı sürece, cihazların kapsamı çerçevesinde mobil sağlık aracında genel olarak şu işlemler gerçekleştirilir:

 • Gözlerin durumuna ve sağlığına ilişkin muayene,
 • İş yerinde özellikle güvenli çalışma deneyimi için gerekli olan işitme kontrolü,
 • Böbreklerin durumuna göz atmak için üre testi,
 • Ani gelişecek ataklara karşı önceden durum tespiti yapabilmek için EKG,
 • Sağlıklı soluk alıp vermenin kontrolünü sağlayan akciğer grafisi ve SFT,
 • Kan hücrelerinin sağlık durumuna ilişkin bilgilenmek amacıyla hemogram testi,
 • Çeşitli hastalıkların tespitinde belirleyici olan idrar testi,
 • Tetanos hastalığının tespiti için test,
 • Vücutta virüs ve bakteri durumunu ölçme için portör testi.

Geniş çapa sahip olan mobil sağlık aracı içinde bu işlemlerin her birini çalışanlar için en kısa sürede gerçekleştirmek amacıyla yeterli donanıma sahip cihazlar çeşitlilik içerisinde yer alır. Bu cihazlar aracılığıyla çalışanlarınızın veya sizin talepleriniz doğrultusunda hekimler ve uzmanlar tarafında gerçekleştirebilen hizmetlerin herhangi biri için pratik olarak kuruluştan mobil sağlık taraması desteği alabilirsiniz.

Yasa gereğince işletmenizin güvenlik açısından tehlike durumuna göre hekimlerin çalışanlarınızın her birine ayırması gereken süre değişir. Ay bazlı olarak az tehlikeli sınıfında bir işletmeye sahipseniz çalışan başına minimum 5 dakika, orta tehlikede bir sınıfta işletmeniz bulunuyorsa 10 dakika, çok tehlikeli sınıftaysa ise 15 dakika minimum zaman ayırmanız gerekir. Mobilize sistem sayesinde iş yerinize hekim davet ederek yerinde hizmetle zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sözleşmeye Dayalı Hizmet Garantisi

AYA OSGB

2016 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan OSGB yönetmeliği çerçevesinde gerekli olan koşulların hizmet deneyimi sırasında kontrol altına alınacağı sözleşmeyle kuruluş tarafından sizin için garanti altına alınmaktadır. Sözleşme vasıtasıyla alacağınız hizmetleri bütünüyle özelleştirerek deneyimlemeniz mümkündür.

Yönetmelik çerçevesinde imzalayacağınız OSGB hizmet sözleşmesi kapsamında laboratuvarda veya mobilize olarak gerçekleştirilecek işlemleri netleştirebilirsiniz. Gerek kuruluşların gerekse işletmenizin süreci en az zararla atlatabilmesi için yasal bir dayanak olan bu sözleşme vasıtasıyla temel olarak sürece dair şu unsurları netleştirebilirsiniz:

 • Yararlanabileceğiniz hizmet türleri,
 • Hizmetlerin gerçekleşeceği tarih ve saatler,
 • Hizmetler karşılığında ödenecek bedeller,
 • Süreç boyunca herhangi bir anlaşmazlık doğması durumunda başvurulabilecek yasal yollar.

Alanında uzmanlaşmış ekipler tarafından hizmet türlerini OSGB laboratuvar hizmetleri, mobilize hizmetler fark etmeksizin çok kapsamlı olarak sözleşmeye dahil edebilirsiniz. Hizmetlerin gerçekleşeceği tarih ve saatleri bütünüyle iş akışınıza uygun olarak özelleştirebilirsiniz.

Hizmetlere karşı ne kadar bedel ödeyeceğinizi karşılıklı imzalar vasıtasıyla netleştirerek gelecekte karşılaşabileceğiniz olası sorunları kafanızdan çıkarabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmanız durumunda yasal yollar konusunda sözleşme vasıtasıyla bilinçlenerek bütünüyle sorunsuz bir deneyime adım atabilirsiniz. Tercih etmeniz durumunda sözleşmeye değişiklik ve fesih durumlarını da ekleyebilirsiniz.

Bu sayede hizmetlerden memnun kalmamanız veya sözleşmeye herhangi bir nedenden ötürü uyum sağlayamadığınız durumlarda işveren olarak kendinize yol haritası çizebilirsiniz. Yönetmelik ve sözleşme çerçevesinde sağlık ve güvenlik hizmetlerinden çok yönlü olarak yararlanarak iş etiğini, işletme sürekliliğini, iş güvenliği hukukunu göz ardı etmeyerek küresel çapta işletmenizde iyileştirmeye adım atabilirsiniz. AYA OSGB üzerinden 7/24 etkin iletişimle sorunlarınıza anında hızlı ve çok yönlü çözümler bularak yasa çerçevesinde sorumluluklarınızı tam teşekküllü olarak yerine getirebilirsiniz.

ETİKETLER: OSGB, OSGB Hizmetleri, Sağlık
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.