7’den 70’e Herkesin Okuması Gereken 5 Felsefe Kitabı

22.04.2021
7’den 70’e Herkesin Okuması Gereken 5 Felsefe Kitabı

Felsefe kitapları: İnsan olmanın bir özelliği neden buradayız, varoluş amacının ne olduğu, yaşamlarımızı ve çevremizdeki dünyayı nasıl anlayacağımız gibi sorular sormaktır. Felsefe, bu soruları, dünya görüşlerimizi daha iyi hale getirebilecek şekillerde araştırır ve bizim için yanıtlamaya çalışır. Bu yazıda sizlere hayata bakış açınızı değiştirecek, hatta belki de hayattaki yol haritanızı olumlu anlamda değiştirmenizi sağlayacak felsefe kitap önerileri listesi derledim. İsterseniz hemen geçelim…

1. Sokrates’in Savunması

Platon’un kaleme aldığı bu eser felsefe türünde en çok tercih edilenler listesindedir. Sokrates’in iftira sonucu mahkemeye çıkarıldığı zaman olaya karşı duruşu adeta ders niteliğinde. Bir insan ölümden ancak kendini iyi ifade ettiği zaman kurtulabilir sözünü destekler nitelikte bir eserdir.

2. 1984

George Orwell tarafından kaleme alınmış alegorik bir politik romandır. Hikâyesi distopik bir dünyada geçer. Distopya romanlarının ünlülerindendir. Dönemin baskıcı rejimine isyan niteliği taşımaktadır. 1940’lar da yazan George Orwell 1984 dönemini tahmin etmiştir.

3. Küçük Prens

Büyüdüklerinde tüm hayal güçlerini yitiren yetişkinlerin günlük yaşamına, işlerine gömülerek yaşamalarında kaynaklı içsel sıkıntıların oluşmasına değinir. Harika bir betimlemeyle yazılan bu roman sizi hayal dünyanıza daldıracak.

4. Devlet

Sokrates’in sağlıklı ve mutlu bir toplum için düşündüğü devlet modelini anlatır. Aynı zamanda mutluluk felsefesi üzerine yazılmış bir metindir. Eser Platon tarafından yazılmıştır. Fakat eserde Platon’un hocası olan Sokrates’in konuşmaları yer almaktadır.

5. Bulantı

Günlük biçiminde yazılan kitapta, romanın kahramanı Roquentin’in dünya karşısında duyduğu tiksinti anlatılır. Bu tiksinti yalnızca dış dünyaya değil, Roquentin’in kendi bedenine de yöneliktir. “Varoluş”la yüz yüze gelen Roquentin’in geçirdiği değişimi anlatan Bulantı, varoluşçuluğun kült kitaplarından biri oldu.

YAZAR BİLGİSİ
Efe Söker
 Bir tutam her şeyden.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.