Youtuber Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazandırır?

Youtuber Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazandırır?

Merhabalar sayın okurlar, bugün konumuz Youtube sektörü. Bu yazımızda Youtuber Nedir ? Youtuber Nasıl Olunur? Youtuberlık Ne Kadar Kazandırır? Sorularına yanıt vereceğiz.

1. Youtuber Nedir?

Youtube ünlüsü veya bilinen adıyla Youtuber, Youtube’da videoları izlenen ve kendine ait Youtube kanalından video yayınlayan içerik üreticilerine verilen addır.

2. Youtuber Nasıl Olunur?

Öncelikle kanalınızın temasını belirlemelisiniz. Günlük videolar, makyaj kanalı, haber kanalı gibi birçok seçenek bulunmaktadır ve hangisinde daha başarılı olduğunuzu, hangisinde daha iyi performans sergileyeceğinizi bulmanız gerekmektedir.

Daha sonra bir Youtube kanalı açmanız gerekmektedir. İsmin ilgi çekici olması en önemli özelliklerden biridir. İzleyiciye ‘’İzle Beni’’ imajı veren bir isim ve tema bulmak gerekli bir adımdır.

SEO’ya uyumlu metinlerle video metni hazırlamalısınız. Gelişi güzel hazırlanan metinler bir süre sonra izleyiciyi sıkacak ve bunaltacaktır.

Alanızdaki gelişmeleri sık sık takip etmelisiniz.

Takipçilerinizle iletişim içinde olmalısınız.

Alanda aktif olmalısınız.

3.Ne Kadar Kazandırır?

Bu işlem için “google keyword tool” araştırmasını yapmalısınız. Hangi anahtar kelimelere TBM (Tıklama Başına Maliyet) ne kadar reklam ücreti ödendiğini belirleyebilirsiniz.  Videonuzu hazırlarken anahtar kelimelere odaklanarak ve TBM yüksek ücretli reklamları videolarınızda gösterilmesini sağlayarak Youtube’dan daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Kısaca şunu anlıyoruz; Youtube tıklama başına standart bir ücret ödemiyor. Yani bir gün 5 tıklamaya 2 lira kazanabiliyor iken, bir sonraki gün 5  tıklamaya sadece 0,5 lira kazanabiliyorsunuz.

Genel olarak bakıldığında diğer Youtuberlardan öğrenilen veriler şöyle;

  • 100 bin görüntüleme: 500 dolar – bin dolar
  • 1 milyon görüntüleme: 2 bin dolar – 40 bin dolar

Siz de Youtuber olmayı düşünüyorsanız, bu kriterleri sağlamadan sektöre atılmamanızı öneririz, kendinize iyi bakın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.