Youtube Seo Nedir? 5 Adımda Nasıl Yapılır?

Youtube Seo Nedir? 5 Adımda Nasıl Yapılır?

Youtube ortamında reklam tanıtım taktikleri geliştirmeyi arzu eden ve Youtube mecrasında daha fazla kitleye seslenmek isteyen bireylerin faydalanması gerekli olan teknikleri arama motoru optimizasyonu (SEO) olarak genellemek mümkündür. Üretilmiş ve üretilecek olan içerikler hedef kitlesine doğru bir biçimde iletilebilmek isteniyorsa birtakım Youtube SEO yöntemlerinin uygulanması lazım gelebilir.

Peki, youtube seo nasıl yapılır? Youtube SEO işlemi yapılırken dikkat edilmesi gerekli olan yöntemler nelerdir? Bu yöntemler esas olarak 5 farklı başlık altında etüt edilebilir. Bunlar;

Youtube Seo Nedir 5 Adımda Nasıl Yapılır

1. Video Başlıkları (Title)

Youtube bir video paylaşma ortamı olmasına karşın kullanıcıların hazırlamış olduğu makalelere de fazlaca dikkat etmektedir.

  • Bu makaleler içerisinde bulunan videonun başlık bölümüne ilaveten itina edilmelidir.
  • Youtube videosunun hangi aramalarda çıkarılacağı videoya ilave edilecek olan başlık tarafından tayin edilir.
  • Gerek başlıkta gerekse de öteki ölçümlerde kişiye yardımcı olabilmesi adına Youtube Keyword Tool da kullanılabilir.
  • Konuma ilişkin olan başlık burada aratıldıktan sonra arama neticeleri için kişiye en ideal olan sözcükler seçilebilir.
  • Başlığın kişiye yardımcı olabileceği bir başka husus ise seyirciler ile ilgilidir.
  • Göze çarpan hususî başlıklar üretildiği vakit içerikler daha çok insana seyrettirilebilir.

2. Video Açıklamaları (Description)

Description yani açıklama bölümü internet sayfasındaki hususî izahlar yazılır gibi doldurulmalıdır. Bu hususta tekrardan Youtube Keyword Tool’dan destek alınabilir. Anahtar sözcük sıklığı üst düzey olan açıklamalar hazırlanırsa video daha süratli bir biçimde yayılmaya başlayabilir.

3. Etiketler (Tags)

Video ile ilgili olan etiketler muhakkak girilmelidir. Videoya ilişkin küçük çaplı spoiler sunabilecek etiketler girilerek arama neticelerinde de girilen etiketlerde yukarı sıralara yükselmek mümkündür.

4. Video Kategorisi (Category)

Videonun bulunacağı kategori oldukça önemlidir. Doğru kategori belirtilmediği takdirde SEO bakımından da aleyhte duruma geçilebilir. Seyredilme sayısı olan kategorilerin içeriğe uygun olmadığı halde tercih edilmesi herhangi bir biçimde kişiye kâr sağlamaz.

5. Sosyal Medya Paylaşımları

Bu çalışmalar yapıldıktan sonra işin sosyal ağ bölümüne de özen gösterilmelidir. Sağlam bir sosyal ağ profili meydana getirildiği zaman videonun daha çok seyredilmesi sağlanabilir. Youtube hesabı ile bağlantılı olan Google+ sayfasının faal olması ve almış olduğu etkileşimler Youtube’un SEO bakımından değerlendirdiği ayrıntılar arasında bulunmaktadır. Sağlam bir sosyal ağ hesabında söz ediliyorsa ve bu hesaplarda videolar paylaşılırsa videonun seyredilme oranı yükselebilir ve paylaşımları da fazlalaşabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Şadiye Gökçe Sürer
Sanat Tarihçi Okur - Yazar Araştırmacı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al