Dijital Bahşiş Nedir? Dijital Bahşiş ile Nasıl Para Kazanılır?

Dijital Bahşiş Nedir? Dijital Bahşiş ile Nasıl Para Kazanılır?

Dijital bahşiş, sosyal medyada hazırlanan ve sunulan içeriklerden para kazanma aracıdır. Patreon, Youtube’un ‘Katıl’ butonu, Fongogo gibi kitlesel fon toplama platformları buna örnek olarak gösterilebilir. Direkt para almanın da kendince gerekli yanları olsa da, özellikle pandemi ile birlikte değişen gündelik hayatımız ‘uzaktan’ ödemelere talebi arttırdı.

Elbette bu sadece ödeme yapmak için değil, aynı zamanda ödeme almak için de ideal bir yöntem haline gelmeye başladı. Sunulan içeriklere destek vermek için sanal hediyeler alarak gerçek paralar kazanmaya dijital bahşiş denir. Üstelik mutlaka viral olmanız da gerekmiyor, kendi ahalinizi bulun yeter!

1. Öncelikle Sunacağınız İçeriğe Karar Vermek Gerekiyor

Hangi içerikleri takipçilerinizle paylaşmak istiyorsunuz? Teknoloji, kripto paralar, tarih, sanat, magazin, sağlık, dizi ve filmlerle ilgili içerikler, moda sunabileceğiniz kategorilerden bazıları.

2. Sonrasında Bu İçeriğe En Uygun Olacak Platformu Bulmalısınız, E-posta Bültenler, Youtube Videoları, Podcast Örneklerini İnceleyin.

İçeriğe göre bir araç belirlemek en sağlıklı yol olabilir. Sırf Youtuber olmak için Youtube videosu çekmek ve yüklemek, kendi ilgi alanınızı keşfetmeden içerik üretmek istediğiniz etkiyi yaratmayabilir.

3. Geçtiğimiz Aylarda Popülerleşerek Hayatımıza Giren Aplikasyon Clubhouse Aa, Stripe İle İşbirliğine Girdi Ve İçerik Üreticilerine Destek Vermeyi Sağlayan Bir Sistem Başlattı.

Artık birçok platformdan para kazanmak mümkün, bunlar da dijital bahşişlerle hayata geçiyor ve takipçilerinizin sizi desteklemesini sağlayabiliyorsunuz.

4. Youtube, ‘Alkışlar’ İsimli Yeni Bir Özellikle Youtuber’lar İçin Alkış Satın Alma Özelliğini Duyurdu.

Hem reklamlarla hem de katıl butonuyla dijital bahşişten yararlanılabilen Youtube’a, şimdi de Alkışlar geliyor.

5. Ayrıca ‘Super Chat’ İle, Canlı Yayın Esnasında Chat Kısmında En Üstte Kalmayı Sağlayan Ödeme Yöntemi Geliştirdi.

Alkışların yanı sıra, Super Chat ile canlı yayında kendisini diğer takipçilerden sıyırmak isteyenler, ücretini ödeyerek kendilerini üstte tutabilecekler.

6. Apple, ‘Spring Loaded’ Etkinliğinde Yeni Bir Podcast Ücretli Abonelik Sistemini Duyurdu!

Podcast terimini ortaya atan, sonra alanlarda görülmeyen Apple, podcastin son yıllarda daha da popülerleşmesiyle birlikte yeni bir sistem geliştirdiğini duyurdu.

7. Siz De Kendinize En Uygun Fikri Bulun!

Dediğim gibi, önemli olan nerede ve nasıl iyi olacağınızı bulabilmek. Sonra bunları iyi harmanlayarak ortaya bir fikir çıkarmak başarıya da yakınlaşmak demek!

8. Amazon, Etsy, GumRoad Gibi Dijital Pazaryerlerini De Araştırın.

İçeriğiniz, satacağınız nesneler ise Trendyol, Letgo, Facebook grupları ve uluslararası platformları araştırarak üye olabilirsiniz.

9. Shopify, WordPress, Mailchimp Gibi Teknik Yetkinlik Gerektirmeyen Aracılardan Daydalanarak Kimliğinizi Oluşturun.

Eğer metin ve duyuru ağırlıklı gidilecekse, Medium gibi platformlarla başlayıp Mailchimp gibi e-posta bültenlerini deneyebilirsiniz. Teknik bilginiz yetersizse kendinizi kasmadan alışveriş eklentisi Shopify, web-sitesini kolayca idare etmenizi sağlayacak ara yüze sahip WordPress’le işe başlayabilirsiniz.

10. Abonelikle Ödeme Alma Yöntemi Bir Çeşit İmece Sistemidir. Siz De Dijital Bahşiş Kavanozunuzu Oluşturabilirsiniz.

Dijital bahşişin satıştan farkı ise daha gönüllü ve etiketsiz bir sistem üzerine kurulmuş olmasıdır.

11. Elbette, Dijital Ödemelerle Para Kazanabileceğiniz Gibi, Bağış Da Yapabilirsin

Kripto para ile burs vermek artık mümkün! Uçurtma Projesi’ne öğrenciyseniz platforma dahil olabilir, değilseniz destek verebilirsiniz. Öğrencilerin belirli sözler vererek bağış/burs toplamasını ve sözünü tuttuğu sürece bu bursu almaya devam etmesini sağlıyor. Bu karşılıklı güven ilişkisi ile söz verip tutma süreçlerini blockchain ile sağlayabilen bir platform olarak öne çıkıyor. Web sitelerini ziyaret edebilirsiniz: https://ucurtmaprojesi.com/

 

YAZAR BİLGİSİ
Yağmur Güvenç
Dünyada gördüklerimi dünyaya iletiyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.