WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Word Press internet üzerinden makale yazma ve düzenleme sistemi olarak bilinir. Bunun haricinde her türlü içeriğin de yayınlanabileceği bir kişisel yayın sistemidir. Kuruluşu 2001 yılına kadar giden Word Press açık kaynak kodlu bir sistem olup gönüllü geliştiriciler tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Google tarafından hızla dizinlenir ve sayfalar hızla açılır. Son kararlı sürümü 2016 yılında yayınlanmıştır.

Kullanım kolaylığı ve hızına odaklanmış site ilk zamanlarda yalnızca bir blog olarak kullanılıyordu. Zamanla e-ticaret, haber, kurumsal sitelerin de kullandığı bir platform haline geldi. Uygulamayı kullanan kişilerin WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? sorusunu sıkça soruyor. Bu yazımızda WordPress site hızlandırma işlemlerini anlatacağız.

WordPress Site Hızlandırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Google aramalarında sitenizin üst sıralarda gözükmesini istiyorsanız sitenizin hızını da artırmak gerekir. Site ne kadar kaliteli içerik üretiyor olsa da site yeterince hızlı değilse insanlar siteyi ziyaret etmemeyi tercih edebiliyorlar. İlk olarak site hızının ölçülmesi gerekiyor. Bunun için internette çeşitli araçlar mevcut. Google Page Speed ve Pingdom bu amaçla kullanılabilir. Bu araçlarla site hızı ölçülerek ne yapılması gerektiğine karar verilmelidir.

Site hızını etkileyen diğer bir etkende tema seçimidir. Seçilen tema site hızını doğrudan etkiliyor. Ayrıca seçilen tema aynı zamanda ziyaretçiler siteyi tercih etmesi için de önemli etkenlerdendir. NewsMag tarzı temalar genelde yavaş çalışırlar. Bu temaları daha hızlılarıyla değiştirmek gerekir.

WordPress site hızlandırma işlemleri için cache uzantısı kullanmak, ihtiyaçtan çok bir zorunluluk olarak görülmelidir. Doğru cache ayarlamasıyla WordPress site hızlandırma işlemleri kaliteli bir şekilde yapılabilir.

Resim Optimizasyonu

Sitenizde fotoğrafların optimizasyonunu sağlamak için sitedeki resimlerin genişlik ve yükseklik ayarlarının tarayıcıya bildirilmesi gerekir. Eğer bu yapılmazsa tarayıcı resmin tamamını indirir ve sonra boyutlandırır. Bu da hız kaybına yol açar.

SSI sunulan resim boyutlarıyla resimlerin gerçek boyutlarının örtüşmemesi durumlarında verilen hatadır. Bu nedenle de bazı resimlerin kenarlarında boşluk kalabilir ya da tam tersi alana sığmayabilir. Bu sorunun çözümü için Regenerate Thumbnails eklentisi kurulması tavsiye edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı