Türk Kahvesinin Telvesiyle Bilinmeyen Cilt Bakım Sırrı

Türk Kahvesinin Telvesiyle Bilinmeyen Cilt Bakım Sırrı

Kahve telvesi maskesi çok eski zamanlardan beri yapılan bir yöntem. Kahve telvesinin içerisinde bulunan antioksidan cildi serbest radikallerden koruyor ve cildin gençleşmesine yardımcı oluyor.

Ciltte peeling etkisi  yaratarak cildini ölü deriden arındırıyor ve yüzün daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor, aynı zamanda cilt üzerinde oluşabilecek kırışıklıkları önleme özelliği bulunuyor. Kafein, cilt dokusunun iyileşmesini sağlarken ciltteki pürüzleri gideriyor ve cildin daha yumuşak görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda yüzümüzde ki  yorgunluk izlerini azaltıyor, cildin şişkinliğini alıyor.

Kahve Telvesi İle Nasıl Maske Yapılır?

Evde yapılan kahve telvesi maskelerinde dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü telve çok sert olduğunda ciltte hasar bırakabiliyor ya da cilt yüzeyini çizebiliyor.  Kahve telvesini tek başına kullanmak yerine içerisine şeker, Hindistan cevizi ve badem yağı ekleyerek, içeriğini destekleyebilirsin. Bu işlem ile  yüz maskesinden en iyi verimi alabilirsin. Kafein tek başına cildin için faydalı olabileceği gibi yüzünün pürüzsüz ve kusursuz görünmesi için yeterli değil.

Cilt Tipine Göre Maske İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Kahve telvesinin herkeste aynı etkiyi bırakması beklenemez. Cildimiz kuru, yağlı vb… olduğundan maske içerikleri kişiden kişiye değişecektir. Eğer yüzünüz aşırı yağlı ya da aşırı kuru değil ise sade bir Türk kahvesi hazırlayıp içinde çok az kahve ve bolca telve olacak şekilde bırakıp yüzünüze doğrudan uygulayabilirsiniz.

Yüzünüzün , kuru olduğunu düşünüyorsanız ise 1 yemek kaşığı kadar kahve telvesine, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Zyetinyağı cildinizi yumuşatacaktır. Bu uygulamayı zeytinyağı yerine 1 tatlı kaşığı yoğurt ya da bal kullanarak da uygulayabilirsiniz.

Yağlı ciltler için ise uygun olabilecek kahve maskesinin tarifi şu şekildedir.1 tatlı kaşığı kahve telvesi, 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt güzelce karıştırılır ve uygulanır. Kuruyunca ılık su ile yıkanır.

Kahve Telvesini Yüzümüz de Ne Kadar Bekletmeliyiz?

Kahve telvesi maskesini  uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar bekletmeliyiz. Daha sonra  ise ılık suyla yıkamak öneriliyor. Bu maskeyi gözenekleriniz küçülene kadar haftada 3-4 kez yapabileceğiniz söyleniyor.

Kahve Limon Maskesi Nasıl yapılır?

Kahve telvesi maskesinin yaygın bir çeşidi olan limonlu kahve maskesi günümüz de sıkça kullanılır. Limonlu kahve maskesi ; 1 tatlı kaşığı telve, limon suyu ve 1 yemek kaşığı süt ile karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde masaj yaparak sürülür. Bekletilir, kuruyunca ılık su ile yıkanır.

YAZAR BİLGİSİ
Eda Coşkun
Bir psikoloji öğrencisi olarak , ikili ilişkiler , cinsellik, çocuklar , çocukluklar ve daha hayatın içindeki nice konu hakkın da öğrendiklerimi ve öğreneceklerimi sizinle paylaşmak için buradayım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al