Tüm Forumlarda Gizli / Hide İçerikleri ve Linkleri Görmek 2022

12.01.2019
Tüm Forumlarda Gizli / Hide İçerikleri ve Linkleri Görmek 2022

Bir çoğumuz İnternet’te aradığımız programları forumlardan indirmek zorunda kalabiliyoruz. Ancak, yönlendirildiğimiz forumlarda, aktiflik açısından önemli olan bir husus var içerikleri gizlemek (hide). Gizlenmiş içeriklere ulaşmanın tek yolu üye olmak ve içeriğe yorum yapmaktır. Fakat, bununla ilgili işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları ve yöntemler var. Tabi sadece hide değil bazı siteler de unlock özelliğini kullanarak içeriklere erişmenizi şartlandırıyor.

Hide ve Hide Link Points Geçme Yöntemleri

Bu yazımızda bu basit içerik engellemelerini kaldıracak bazı yolları derledik. Bunlar oldukça kolay bir şekilde içerikleri görmenizi sağlayacak basit adımlar. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, forumlarda gizlenen içerikleri nasıl görebileceğiniz konusuna geçelim.

1. Adım:

Archive (Sitemap) açığı ile gizli konuları (örneğin konuyu görmek için üye ol veya giriş yap) üye olmadan görebilirsiniz. Bunun için sitenin sonuna örneğin; http://www.siteadresi.com/archive/, forum.com/archive/ veya herhangi bir linkin sonuna /sitemap/ ekleyin. Archive sürümü, temaları ve eklentileri devre dışı bırakarak okunabilirliği açtığı için tüm gizli içerikleri göreceksinizdir.

2. Adım:

Konuyu yazdırma butonu, bu vBulletin forumlarında da işe yaramaktadır. Üye olmadan, mesaj yazmadan, belli bir miktar konusu olmadan içeriği göremezsiniz gibi kısıtlamalarla karşılaşacağınız herhangi bir konuya girin ve şu yolu izleyin, seçenekler > yazdırılabilir şekli göster seçeneğine tıklayın. MyBB için de gizlenmiş içerik olan bir konuya girin ve en aşağıda ki konuyu yazdır seçeneğine tıklayın.

3. Adım:

Bu işlem genelde üyelik gerektiriyor lakin bu işlem ile gizli içeriği mesaj yazmadan teşekkür etmeden görüntülemek için kullanabilirsiniz. Herhangi bir vBulletin SMF veya MyBB forumlarında konuya girin, eğer linkler veya içerikler gizliyse alıntı seçeneğine tıklayın ve ardından önizleme diyin, bahsi geçen adımlar izlendiğinde tüm içerik gözükecektir. Çoğu sitelerde / forumlarda bu kodlama hatası bulunmaktadır ve bu yöntemle içerikleri açığa vurabilirsiniz.

4. Adım

RSS.php ile sitelerde ki tüm içeriği görebilirsiniz. Bu işlem biraz uğraştırıyor olsa da herhangi bir şey yapmak zorunda kalmıyorsunuz ör: Twitter’da paylaşarak içeriği gör vb. gibi. Böylelikle hiçbir şey paylaşmanız gerekmez, harcama yapmak zorunda kalmazsınız. Üye bile olmadan içerikleri görmenin en etkili yollarından birisidir.

Bu yöntemler bir çok sitede çalışıyor olsalar da, bazılarında ne yazık ki önleminin alınması nedeniyle çalışmıyor. Mesela bunların çalışıp çalışmadığını anlamanız için bir foruma gidin içerikleri gizlenen bir forum olsun (mümkünse), daha sonra konuya mesaj atın içerik hemen açılıyorsa işe yarar, ancak sayfa yenilendikten sonra açılıyorsa yaramaz. Bu, sitede içeriklerin önbelleğe alınmadığı anlamına gelir, eğer önbelleğe alınıyor olsaydı CTRL + U yolunu izleyerek sayfa kaynağından bile görüntüleye bilirdiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.