Swift Kodu Nedir?

Swift Kodu Nedir?

Swift kodu son yıllarda tüm dünyada gelişen uluslararası ticaretin işlerin kolaylaşması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Uluslararası döviz gönderme ya da alma işlemlerinde kullanılan swift kodu ticarete oldukça hız katmıştır. Hızlı transferin yanı sıra paranın güvenilir bir şekilde aktarılması da insanları bu hizmeti kullanmaya teşvik etmiştir

Swift Nedir?

Yurtiçindeki yahut yurtdışındaki bankalara döviz gönderebilmeniz için swift koduna ihtiyaç duymaktayız. Bu yazımızda sizlere swift kodu hakkındaki her şeyi aktaracağız.

Swift Kodu Özellikleri Nelerdir?

İngilizce kelimelerin baş harflerinin bir araya gelerek oluşturduğu Swift’in açılımı Society for Wordwide İnterbank Financial Telecommunicatoon yani Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneğidir. Yurt içinde ve yurt dışında bulunan tüm bankaların döviz hesapları için özel bir kodu bulunur. Şayet bir banka hesabına döviz göndereceksiniz yahut bu bankadan döviz alacaksanız swift kodunu bilmeniz gerekmektedir. Sizlerin de anlayacağı üzere swift kodu bankaların döviz hesaplarına giren ve çıkan paranın gerçekleşmesini sağlayan Uluslararası bir kod niteliğindedir. Swift kodu 11 haneden ve tamamı büyük harflerden oluşur.

Bu 11 hanenin ilk 4 hanesi bankanın kodunu oluşturur.

Hemen yanındaki iki hane ise alacak veya gönderecek ülke kodunu oluştur.

Sonraki 2 veya 4 hane de yerel kodu oluştururken, kalan 3 hane ise şube kodunu belirtmektedir. Bazı ülkeler standardın dışına çıkılabildiği için kod her zaman 11 haneyi bulmamaktadır. Bu durumda yapılması gereken şey kodun sonuna x harfi ekleyerek 11 haneye tamamlamaktır.

Swift Kodu İle Transfer Yapma

Döviz gönderme veya alma işlemi yapabilmeniz için bankanızda bir döviz hesabınızın bulunması ve bu hesaptan işlem ücreti kesilebilecek bir Türk Lirası hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Swift kodlarını bankalardan öğrenebilirsiniz. Eğer internet bankacılığı üzerinden swift işlemini yapacaksanız, karşınızdaki ekranda swift sistemine giren bankaların şubelerini ve şube numaralarını görebilirsiniz. Alım yapmak veya gönderim yapmak istediğiniz bankayı bu listede göremezseniz bankanızın şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Swift Kodu İle Gönderilen Para Ne Zaman Teslim Alınır?

Eğer işlem yaptığınız saat beşten önce ise transfer işleminiz 2 iş günü içerisinde, beşten sonra yaptıysanız 3 iş günü içerisinde gerçekleşecektir. Ancak bazı bankalar kullanıcılarına kolaylık olması açısından 13.45 den önce ek ödeme avantajı sağlayarak aynı gün içerisinde transferin gerçekleşmesini sağlamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk