Hayvancılık Yönetimi Bölümü! İş İmkanları ve Maaşı

Hayvancılık Yönetimi Bölümü! İş İmkanları ve Maaşı

Hayvancılık Yönetimi: Artık yeni bölümler, meslek alanları ve fakülteler açılıyor. Bunlardan bir tanesi de son zamanlarda oldukça ilgi gören ‘Hayvancılık Yönetim Bölümü’. Bu alanı daha önce duymuş muydunuz? İşte hayvancılık yönetim bölümü… İş imkanları ve maaşı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Çiftlik yönetimi bölümü olarak da bilinen bu bölüm oldukça yeni. Hem ilgi topluyor hem de merak uyandırıyor. Eğer hayvanları seviyorsanız ve hayvanların merkezde olduğu bir iş istiyorsanız hayvancılık yönetim bölümünü inceleyebilirsiniz. İşte detaylar…

Hayvancılık Yönetimi Bölümü

Hayvancılık Yönetim Bölümü Nedir?

Üniversitelerde yeni bir bölüm olarak karşımıza çıkan çiftlik yönetimi hakkında şöyle bir bilgi vermek istiyoruz: Bu bölümün açılma amacı çobanlığa olan ilgiyi artırmak ve bir meslek olarak iyi paralar kazanılmasını sağlamak. Aynı zamanda bu bölüm 2 yıllık olacak. Henüz açılmadı fakat en kısa sürede yeni bir bölüm olarak karşımıza çıkacak.

Tarım alanına ilgi duyan kişiler, hayvancılık yönetimi bölümünü keyifle okuyabilir. Buna ek olarak, benzer bir alan olan Hayvancılık işletmelerinde de çalışabilirsiniz.

Bu bölümde çobanlığa ve hayvanlara dair çok fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Bölümü Kazanma Şartları

Hayvancılık yönetim bölümünü kazanmanız için diğer bölümlerde ne isteniyorsa aynı kurallar geçerli. İşte yapmanız gerekenler:

 • Çiftliğe, hayvancılığa ve tarıma ilgili olmalısınız.
 • Üniversitelerin açılan bölümlerinden istenilen taban puana sahip olmalısınız.
 • Ardından bu alanla ilgili çok iyi araştırma yapmalısınız.

Eğer bu özelliklere sahipseniz ve gerçekten okumak istiyorsanız hemen bu bölümü araştırabilirsiniz.

Hayvancılık Yönetimi Bölümü

Hayvancılık Yönetimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşı

Peki hayvancılık yönetim bölümü seçtiniz ve kazandınız. Sonrasında ne olacak? İş imkanları ve maaşı nedir? İşte merak ettiğiniz bütün cevaplar için okumaya devam edin.

 • Hayvancılık ya da diğer adıyla çiftçilik yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra, tarım alanında çalışabilirsiniz.
 • Bu sektörde teftiş yapabilirsiniz.
 • Eğer eğitiminizi tamamlarsanız ve dikey geçişle 4 yıllık eğitim alırsanız alanınızda uzmanlaşabilirsiniz.
 • Yüksek lisans yaparak bu sektörde oldukça iyi işler çıkarabilirsiniz.

Günümüzde tarım alanında çalışan kişilere, istihdam alanına ihtiyaç var. Bu ihtiyaçtan kaynaklı açılan bölüm, şimdiden ilgileri üzerine çekiyor.

Peki, böyle bir bölüm okuduktan sonra işe başladığınızda maaşınız ne kadar olacak? İşte bu sorunun da cevabı:

 • İlk başladığınız zaman asgari ücretle başlarsınız.
 • Devlete bağlı kurumlarda çalışabileceğiniz gibi özel alanlarda da tarımla ilgili çalışabilirsiniz. Bu durumda da çalıştığınız kuruma bağlı olarak maaşınız değişecek.
 • Asgari ücretin üstünde para kazanmanız mümkün. Bu da ortalama 10 bin ila 15 bin TL gibi bir maaşa tekabül etmektedir.
 • Zaman geçtikçe, deneyiminiz artıkça kazandığınız ücret de artacak.

Hayvancılık Yönetimine Benzer Bölümler

Eğer hayvancılık yönetimi yerine benzer bir bölüm tercih etmek istiyorsanız bu konuda da size yardımcı olmak isteriz. Az önce de bahsettiğimiz gibi hayvancılık yönetimi oldukça yeni bir bölüm ve henüz eğitimleri sadece birkaç üniversitede verilmeye başlandı. Ama hayvanları seviyorsanız, tarım alanına ilgiliyseniz de birkaç meslek önerisinde daha bulunmak isteriz.

Veteriner: Bu mesleği seçerek hem hayvanlara yardımcı olabilirsiniz hem de işinizi severek yapabilirsiniz. Buna ek olarak veteriner olduğunuz zaman kendi içlerinde bölümlere ayrılabiliyor.

 • At hekimliği
 • Hayvan besleme
 • Hayvan yönetimi
 • Yoğun bakım
 • Hayvanlarda iç hastalıkları
 • Veteriner diş hekimliği
 • Laboratuvar hayvanları alanı
 • Zooloji…

Bu alanlardan birini seçerek kendinizi geliştirebilirsiniz ve böylece daha çok istediğiniz alanda mesleğinizi icra edebilirsiniz. Asgari ücreti göz önünde bulundurduğumuz zaman veteriner olarak ayda en az 10 bin TL kazanabilirsiniz. Tabi bu ücretlendirme devlete bağlı kurumlar ya da özel kurumlarda farklılık gösteriyor. Bu sebeple de özel sektörde bir işe başladığınız zaman alacağınız para en az 12 bin TL olacak.

Genel olarak hayvancılık yönetim bölümü hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık. Buna ek olarak, hayvancılık yönetimi bölümü açılmadan önce farklı bölümleri de araştırmak isterseniz diye veterinerlikten bahsettik. Eğer tarımı, hayvancılığı ve sürekli iş yapmayı seviyorsanız o zaman bu bölümleri değerlendirebilirsiniz.

Hayvancılık yönetimi bölümünün hangi üniversitelerde eğitimine başlandığını araştırabilirsiniz. Bu sayede yazacağınız üniversiteleri de önceden belirleyebilirsiniz. Eğer bu yazı size faydalı olduysa diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Bilmek isteyeceğiniz bütün bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.