Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

07.01.2021
Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Hızlı kilo verme eğilimine yönelen herkesin araştırdığı birtakım diyet çeşitleri vardır. Bu diyetlerin hepsi sizlere sık sık yemek yemeyi öğütler. Fakat su diyetinde katı beslenmek değil bolca sıvı beslenmek öğütlenir. Bol sıvı ile beslenen vücut hem günlük su tüketimini alır hem de kilo vermeye elverişli hale gelir.

Başlangıçta üç gün, daha sonra ise beş ya da yedi gün uygulayacağınız su diyeti ile beklemediğiniz kadar kilo verebilirsiniz. Su içerek kilo vermek elinizde! Su diyetinde su ve sıvı gıdalar dışında hiçbir gıda tüketmemelisiniz. Bu diyetin amacı %75’i su olan vücudumuzda biyolojik olarak uyum sağlamak ve kalori yakmaktır. Özellikle soğuk içtiğiniz suda vücut sıcaklığı ve su sıcaklığı birleşerek ekstra kalori yakma sağlanıyor.

Su Diyeti Uygulaması Nasıl Yapılır?

Su Diyeti

Su diyetinde günde en az 2 litre su içmeniz gerekir. Buna ek olarak su oranı çok yüksek olan gıdaları da tüketebilirsiniz. Örneğin salatalık ve karpuz gibi gıdalar bol su içerir. Bu gıdaları dengeli bir şekilde diyetinize ekleyebilirsiniz. Hızlı kilo verme için suyun yanında sütlü yulaf ezmesi karışımı, portakal suyu, sebze çorbaları ve yoğurt gibi metabolizma hızlandırıcı gıdalar da kullanılabilir.

Ayrıca başlangıç aşamasında yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir salata veya haşlanmış sebze ürünlerini de yiyebilirsiniz. Su diyeti bir aylık, bir yıllık gibi uzun sürelerde yapılabilecek bir diyet değildir. Bu diyet detox gibi kısa süreli yapılması gereken bir diyettir.

Su diyetinde dikkat edilmesi gereken bu diyetin araştırılarak yapılmasıdır. Böbrek hastalığı, gut hastalığı ya da şeker hastalığı olan kişiler bu diyeti uygulamamalıdır. Hızlı kilo vermek isteyen kişiler dikkatli bir şekilde su diyeti yapabilir. Bu diyeti yaparken sabah uyandığınızda ılık suya limon damlaları ekleyerek daha enerjik olabilirsiniz.

İçtiğiniz suyun alkali seviyesini düzenlemek ve hoş bir aroma katmak için içine maydanoz, salatalık, çilek vb. Malzemeleri koyabilirsiniz. Bu tamamen damak tadınıza ve motivasyonunuzu yükseltme durumunuza göre değişir. Sağlık uzmanları su diyeti yaparken besin değeri yüksek olup aynı zamanda da su içeriği fazla olan ürünlerin de tüketilmesini tavsiye ediyor.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Balcı
Okumayı, öğrenmeyi ve her şeyden öte keşfetmeyi seven biri. Ayrıca anaokulu öğretmeni, öğretmeyi de seviyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.