Sporun Zayıflamaya Olan Etkisi Nelerdir?

Sporun Zayıflamaya Olan Etkisi Nelerdir?

Son yıllarda çok popüler bir trend haline gelmiş olan zayıflamada diyet ve spor birbirinin tamamlayıcısı durumundadır. Diyet yapan her insan, yanında spor da yapmaya çalışarak süreci hızlandırmaya çalışmaktadır. Hemen hemen her mahallede bir spor salonu açılmakta ve insanların spora olan merakı günden güne artmaktadır. İnsanlar diyet yaparken aynı zamanda sporla daha da güzel ve estetik görünen vücutlara kavuşmak için uğraşmaktadır.

Diyetle Zayıflama

İnsan vücudunun günlük enerji ihtiyacının yarıdan fazlasını karbonhidratlar karşılar. İkincil enerji kaynağı ise yağlardır. Diyet yapan insanlar günlük alınan karbonhidrat miktarını kısarak, enerji ihtiyacını daha önceden depolanmış yağlarla sağlamaya çalışırlar.

Bunun yanında tabi ki vücudun fonksiyonlarının bozulmaması için günlük protein, vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılamaları gerekir. Günlük harcanan enerji miktarı, yemek yoluyla alınan enerji miktarından fazla olduğunda vücuttaki yedek enerji deposu olan yağlar yakılır ve bu şekilde zayıflama gerçekleşmeye başlar.

Sporun Zayıflamaya Etkisi

Diyetin yanında yapılan spor ise daha fazla yağın yakılmasına yardım eder. Yapılan spor esnasında kas hareketleriyle fazladan enerji harcanır. O bölgedeki yağlar, kasların enerji ihtiyacını karşılamak için parçalanır ve çözünür. Parçalanan yağ molekülleriyle ortaya karbondioksit ve su çıkar. Karbondioksit nefesle, su da terleme veya idrar yoluyla atılır.

Bu kas hareketleri düzenli olarak yapıldığında o bölgedeki yağlar yavaş yavaş erir ve kaslar daha düzgün bir şekil alır. Ayrıca yeterli protein alındığında sürekli çalıştırılan kas kütlesi artmaya, daha sıkı ve düzgün bir görünüm almaya başlar. Diyetin yanında yapılan spor, zayıflamayı hızlandırıcı etkisiyle beraber vücuda daha sıkı ve güzel bir görünüm de kazandırır.

Aşırıya Kaçmamak

Bilinçli yapılan sporun zayıflamaya olumlu etkisi olmakla birlikte, bunu yaparken kişinin kendi vücudunu iyi tanıması, uygun sporlarla başlaması ve aşırıya kaçmaması gerekir. Kişi yapacağı diyeti bir uzman eşliğinde yaparken, beslenmesini de yaptığı spora göre ayarlamalıdır. Yapılacak sporu açken veya yemeklerini yedikten hemen sonra değil, yemeğin bir buçuk iki saat sonrasında yapmalıdır.

Ayrıca spor sonrası vücuduna dinlenmesi ve kasların içinde oluşan mikro yırtıkların kapanması için yeterli zamanı vermelidir. Uzmanların haftada üç gün veya bir gün arayla spor tavsiye etmelerinin nedeni de budur. Aksi halde kaslarda oluşacak hasarlar, uzun vadede kişinin sağlığı için tehdit oluşturabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.