Size Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Kitap Önerileri

26.01.2021
Size Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Kitap Önerileri

Hepimiz kitap okumaktan hoşlanırız. Bazen romanların içinde kendimizi kaybederiz. Sürükleyici ve konsantre olabileceğiniz, her parçasında kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz kitap önerileri için aşağıya göz atın. Keyifli okumalar..

1. FAHRENHEIT 451 – RAY BRADBURY

“Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.

Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.

Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred’la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse’le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.

İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?”

2. CESUR YENİ DÜNYA – ALDOUS HUXLEY

“Herkes herkes içindir” mantığıyla, aile kavramı ortadan kaldırılmış, anne, baba, eş, sevgili kelimeleri tiksinme uyandıran, iğrenç olarak adlandırılan kavramlara dönüştürülmüştür. Çocuklar Kuluçka ve Şartlandırma Merkezinde üretilmekte, eğitimleri yine bu merkezde uyku yoluyla şartlandırmalarla verilmektedir. Kendilerine ait duyguları ya da düşünceleri yok denecek kadar azdır. Cesur Yeni Dünya, makineleşen insan topluluğundan, mutlu-huzurlu ve özgür olduğunu sanan kölelerden oluşan bir dünyadır.

3. SATRANÇ – STEFAN ZWEİG

Rastlantı sonucu eline geçidiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.’nin öyküsüdür görünüşte Satranç. Ama derinlerde bir veda mektubudur aslında.

Stefan Zweig’ın Brezilya’da sürgündeyken yazdığı ve Şubat 1942’deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı Satranç, Avrupa kültürünün nasyonal sosyalist tehlike altında yok oluşuna işaret eder.

Avrupa kültürüne elveda derken yaşama da veda etmeyi seçen Zweig’ın son yapıtı Satranç, gerilimli kurgusu ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin işlendiği dokusuyla, kısa ama her bakımdan etkileyici olağanüstü bir uzun öyküdür.

4. HARPER LEE – BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK

1960 yılında yayınlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.

Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’un büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor.

Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliğiyle ürperten, “insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri…

5. İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN- SABAHATTİN ALİ

“İçimizdeki Şeytan”  adlı romanındaki vaka düzeni birbirlerini tanımadan evlenen ve geri boşanmak zorunda kalan bir aşk romanı kurmacası arkasında milliyetçi kesime yaptığı hakaret derecesine varan aşağılamalar da bulunmaktadır.

Ön yüzünde bir aşk ve evlilik konusunu işleyen roman arka planında sağcıların, Turancıların, faşistlerin çirkefliklerini göstermeyi gaye edinmiş, sağcıları,  Turancıları hem beden hem de ahlakça çöküntüye uğramış aşağılık kimseler olarak göstermeyi amaçlamıştır.

KEYİFLİ OKUMALAR..

YAZAR BİLGİSİ
Aslı Altnkynk
Ruhunu serbest bırak 🧚🏻‍♀️
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.