Sinema Tarihine Damga Vurmuş Efsane 5 Film

Sinema Tarihine Damga Vurmuş Efsane 5 Film

Sizler için birbirinden keyifli, film tarihinin en sevilmiş hatta efsaneleşmiş filmlerini bir araya getirdim. İsterseniz film denilince akla gelen başyapıtlar listeme hızlı bir geçiş yapalım ve film denilince akla gelen başyapıtları görelim.

1. Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli 1994

İsmini duymayanımız yoktur herhalde. Esaretin Bedeli, Frank Darabont’ un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ ın yer aldığı 1994 yapımı Amerikan dram filmidir. Birçok ödül de alan bu film izleyenlerin hala göz bebeği 🙂 Filmin konusu :”Şaibeli bir şekilde karısını öldürmek suçundan Shawshank Hapishanesi`ne gönderilen bankacı Andy Dufresne (Tim Robbins), burada hiç alışık olmadığı bir hayat mücadelesi vermeye başlar. Hapishanede tanıştığı Ellis Boyd Redding (Morgan Freeman) ile aralarında mükemmel bir dostluk oluşur.

Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkûmları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy’nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır.”

2. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Yuzuklerin Efendisi Kralin Donusu 2003

“Kıymetlimissss” lafını duymayan var  mıdır? Sanmam. Serinin son filmi izlenmeye değer. Filmin Konusu: Aragorn, kendi ırkının çağrısına cevap vererek, Orta Dünya’nın bütün kaderi onun elindeyken doğumuyla birlikte ona verilen gücünü kullanabilecek midir? Karanlığın bütün güçleri son savaş için bir araya gelirken Gandalf, Gondor’un yaralı ordusunu toparlamak için hazırlıklara başlar. Gandalf’ a gereken destek Rohan Kralı Theoden’den gelir.

Thoden, tarihin bu en büyük savaşı için tüm savaşçılarını seferber eder. İçlerinde saklanan Eowyn ve Merry ile birlikte insanlar, tüm cesaretlerine ve ırklarına olan sonsuz bağlılıklarına rağmen Gondor’u kuşatan düşmanların karşısında güçsüzdür. Çok büyük kayıplar vereceklerini bilseler de insanlar Sauron’un dikkatini başka yöne çekerek Yüzük Taşıyıcısı’nın yolculuğunu tamamlamasını sağlamak için hayatlarının en zor savaşında birbirlerine kenetlenirler. Bu güzel maceraya kim hayır diyebilir ki?

3. Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Selvi Boylum Al Yazmalim 1977

Ah güzeller güzeli Türkan Şoray ve yakışıklı prensimiz Kadir İnanır’ın başrolleri paylaştığı bu film gönlümüzde taht kurmuş, yerini de kimseye kaptırmamıştır. Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un ‘Kırmızı Eşarp’ adlı romanından uyarlanmıştır. FilminKonusu: Kamyon şoförü İlyas, İstanbul’dan Asya’nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet’le yalnız kalır.

Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya, artık bir seçim yapmak zorundadır. Yıllarca Türk halkının en sevdiği filmlerin başında gelen Selvi Boylum Al Yazmalım, 2010 yılında restore edilmiş haliyle yeniden vizyona girmiştir. Asya’nın da dediği gibi “SEVGİ NEYDİ? SEVGİ EMEKTİ.”

4. Forrest Gump (1994)

Forrest Gump 1994

Harika ötesi olan bu film kesinlikle izlenmeye değer. Filmin Konusu: Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

5. Geleceğe Dönüş (1985)

Gelecege Donus 1985

Yapılan bir icat sayesinde ama yanlışlıkla geçmişe gitseniz ne yapardınız? Filmin Konusu: “Dönemin özellikle tasarımıyla öne çıkan otomobillerinden olan bir DeLoran’ın içine gizlenmiş icat, Marty’i yanlışlıkla 50’lere geri götürür. Sorumsuz delikanlı bu gösterişsiz Amerikan kasabasında bir kazaya yol açar ve müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olur. Böylece kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmesi gerekmektedir. Ama hayat sandığından daha karmaşıktır ve sorumluluk kelimesinin anlamını öğrenmek zorundadır.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.