Nasıl Avukat Olunur? Avukat Olmak İçin 6 Tavsiye

Nasıl Avukat Olunur? Avukat Olmak İçin 6 Tavsiye

Avukat nasıl olunur? Avukatlık mesleği hukuk alanının temsil edildiği meslek gruplarından biridir. Avukat olmak isteyen kişilerin üniversitelerin hukuk fakültelerinden 4 yıllık lisans eğitimiyle mezun olmaları gerekmektedir.

Sonrasında avukat olmak için şart koşulan staj süresinde yönetmelikte belirtilen kurallara uygun bir avukata bağlı olarak, adliye vb. adalet alanlarında hizmet vermeleri gerekir. Bu staj döneminde avukat adayları denetime tabidir. Ruhsatnameye hak kazanmaları için belirli denetlemelerden başarı ile geçmeleri gerekir. Mesleki stajlarını tamamlayarak avukatlık yapabilmeleri için kendilerine verilen ruhsatname ile müvekkillerini temsil edebilirler.

Resmi olarak avukatlık ruhsatnamesini almaya hak kazananlar barolara kayıt yaptırarak dava ataması alabilir. Ayrıca farklı bir avukatın vekaletiyle müvekkil temsili yapabilir. CMK uygulaması olarak bilinen gözaltı avukatlığı için de kayıt yaptırabilen avukatlar görev başı ücretlendirme tarifesine tabi olarak çalışabilirler.

Ayrıca hukuk bürosu ya da danışmanlığı ofislerinde kendi müvekkillerini temsile başlayabilirler. Mevcut bir hukuk bürosunda görev alabilir, farklı avukatların ya da davalıların dosyalarını takip ederek duruşmaya çıkabilirler.

Avukat Olmak İçin 6 Tavsiye

Avukat olmak isteyenlerin lise hayatından itibaren bu isteklerine yatırım yapması gerekmektedir. Üniversite hazırlık sürecinden itibaren hukuk fakültelerini kazanmak için gerekli eğitim öğretim donanımını edinmeleri bu yolda avantajlı olmalarını sağlar.

Avukat olmak isteyenlere uymaları gereken 6 tavsiye şu şekildedir:

1. Prestijli Üniversite Tercihi

Hukuk dalında yapılan çalışmalar oldukça yaygın olduğu için ülkemizde neredeyse her üniversitenin hukuk bölümü bulunmaktadır. Ancak başarılı bir mesleki donanım ve iş hayatında destek alabileceğiniz bir prestij sahibi olmak için hukuk alanının öncüsü kabul edilen üniversitelerden mezun olmak faydanıza olacaktır. Yalnızca sosyal prestije hizmet anlamında değil, hukuk öğretiminde kaliteli bir çizgi yakalamak açısından bu tercih büyük önem taşımaktadır.

2. Staj Döneminde Doğru Destek

Avukatlar için staj dönemi 4 yıllık teori eğitiminin pratik uygulamaya dönüşmüş halidir. Okuyarak anlamlandırılmaya çalışılan tüm işlemler staj döneminde birebir uygulanır. Bu sebeple çok önemli bir eğitim ve tecrübe sürecidir. Bu sebeple staj için tercih edilen danışmanlık bürosu veya avukatın alanında tecrübe sahibi ve öğretici bir yöne sahip olması gerekir. Böylece avukat adayları pratikte bilgi sahibi olması gereken konularda doğru ve donanımlı yetişir.

3. Hukuk Bürosu Çalışması

Avukatlar mezuniyet sonrası ilk çalışma döneminde sermayeleri olsa bile danışmanlık bürosu kurmak için acele etmemelidir. Öncelikle en az 3 yıl tecrübe kazanabilecekleri bir danışmanlık ofisinde işe başlamalıdır. Çünkü yalnızca hukuki olarak değin, idari bakımdan da bir hukuk bürosunun işleyişini tecrübe etmek gerekir.

4. Kendi Ofisini Açma Süreci

Gerekli tecrübeyi edindiğini düşünen, idari anlamda donanımlı olan avukatlar artık kazançlarını bağımsız hale getirecekleri, müvekkillerini temsil edecekleri ofislerini kurmak için sermayeleri varsa harekete geçebilirler. Hukuk bürosu açarken birkaç avukatla birlikte ortak hareket etmek daima avantajlıdır. Tek kişilik hukuk bürosu yönetimi uygulanan yöntemlerden biri olsa da yükümlülüğü diğer modele göre çok daha fazladır.

5. Uzmanlık Alanı

Avukatlar mesleğe başladıktan çeşitli kategorilerde; ceza, boşanma, ticaret davası, savunma avukatı gibi uzmanlık alanları edinirler. Bu uzmanlık alanını tercih ederken tecrübeleri neticesinde kendilerine en çok hitap eden ve başarı gösterebilecekleri alanı tercih etmeleri faydalı olacaktır. Yalnızca maddi getirisi göz önünde bulundurularak alan tercihi yapmak bir zaman sonra o alanın size hitap etmemesi sebebiyle başarısızlığa neden olabilir.

6. Akademik Kademe

Avukatlık mesleğine başladıktan sonra akademik hayata devam etmek isteyen, hukuk alanında araştırmalar yaparak hukuk alanına katkı sunmak isteyen avukatlar akademik kademeler edinebilir. Bunun için akademisyen olma adımları hukuk alanıyla sınırlı olarak geçerlidir. Akademisyen hukukçu unvanıyla avukatlık yapan kişilerin daha fazla tercih edilmesi maddi kazanç bakımından son derece avantajlı bir durumdur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.