Cilt Bakımı: Kusursuz Bir Cilt İçin Yapılması Gereken 14 Şey

Cilt Bakımı: Kusursuz Bir Cilt İçin Yapılması Gereken 14 Şey

Cilt bakımı bir insan için en önemli olan şeydir, vücuttaki en çok görülen yer yüzdür. Bu nedenle cildimizi temiz tutmak ve çeşitli cilt bakımı tavsiyelerini uygulamak kendimiz için olduğu kadar karşımızdaki insanlar için de önemlidir. Özellikle iş hayatındaki bakımın karşımızdaki insanlara güven verdiği söylenmektedir. Bu yazımda sizlere kusursuz bir cilt için yapılması gerekenler listesi hazırladım. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan kusursuz bir cilde sahip olmak için neler yapılır? Sorusunun cevabına hemen geçelim.

1. Cilt Tipinizi Öğrenin

Cildimiz; normal, yağlı, kuru, çok, karma veya akneye eğilimli cilt olarak çeşitli tiplere ayrılır. Cilt tipinizi öğrenerek cildinize uygun temizlik ve bakım ürünlerini kullanmanız çok önemlidir. Başkasına iyi gelen bir ürün sizin cildiniz için uygun olmayabilir. Bu sebeple cilt bakımı tavsiyeleri arasından size en uygun olanını sürekli tercih etmeli ve çok fazla yeni şeyler denememelisiniz.

2. Cildinizi Temiz Tutun

Cilt bakımında cilt temizliği en önemli unsurlardan biridir. Gün içerisinde cildimizin üzerinde biriken kir ve toz, makyaj kalıntıları ve bakterilerden kurtulmamız gerekir. Cildimizi uygun ürünlerle temizleyerek oksijen almasını, cildimizin deforme olmasını, ölü deriden kurtulmasını sağlarız.

3. Cildinizi Nemlendirin

Yaz-kış her mevsim cildimizin nemini korumaya özen göstermeliyiz. Kuru bir cilt hızlı deforme ve cansız görünüme neden olur. Ayrıca cildinize uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden birisidir.

4.  Güneş Kremi Kullanın

Cilt tipinize uygun bir güneş kremi almalısınız. Güneş kremi sadece yaz mevsimlerinde değil her mevsim kullanılmalıdır. Güneş kremi cildinize ışıltı verirken aynı zamanda cildinizi zararlı güneş ışınlarından korur.

5. Bol Su İçin

Vücudumuzun su dengesini koruyabilmek için bolca su tüketmemiz gerekiyor. Vücudumuzdaki su eksikliği, cildin elastikiyetini ve nem dengesini azaltır. Bu da cildin yaşlanmasını hızlandırır ve çeşitli deformelere sebep olur.

6. Egzersiz ve Yürüyüş Yapın

Eğer maddi imkanınız varsa bir spor salonuna gidebilir veya masraf gerektirmeyen yöntem olarak kendiniz yürüyüş yapabilirsiniz. Vücudunuzun kolajen üretimini destekleyerek gereken hormonları harekete geçirir. Bu da bir cilt bakımıdır.

7. Sağlıklı Beslenin

Vitamin ve mineral açısından zengin yiyecekler tüketin. Zararlı gıdalardan uzak durun. Özellikle yağlı besinler cildinize yapacağınız bakımın etkisini belki azaltmaz, ancak yaptığınız cilt bakımlarının süresini kısaltır ve cilt bakımı rutininizi daha kısa aralıklarla yapmanızı gerektirir.

8. Cilt Bakımı Yaptırın

Eğer imkânınız varsa ayda 1 cilt bakımına gitmenizi öneriyorum. Ölü derinin atılmasında ve daha derinlemesine bir temizlik açısından kolay bir yöntem.

9. Sigaradan Uzak Durun

Sigara cilt düşmanıdır. İçinde bulunan zararlı maddeler cildin renk dengesinin bozulmasına ve erken yaşlanmasına neden olur.

10. Uyku

Uykuda salgılanan hormonlar çok önemlidir. Günde en az 8 saat uyumalısın. Uykusuzluğun gözaltı torbalarına da sebep olacağını unutmamalısın.

11. Cildinizi Masajla Ödüllendirin

Cildinize kötü davranmak, cildinize yorucu darbeler yapmak onu yorar. Cildinize duşta lif ve kese yaparken cilt yapınızı bozacak şekilde sert davranmamalısınız. Yumuşak masaj hareketleri ile temizleyip bakımını yapmalısınız.

12. Bitkisel Kürlerden Destek Alın

Bitkiler doğanın bize sağlamış olduğu en güzel nimettir. Birçok yararı olan bitkilerden evde hazırlayabileceğiniz nem ve bakım kürleri ile yardım alabilirsiniz.

13. Güneşlenmeyin

Yaz aylarında hepimizin yaptığı hatalardan birisidir. Güneş ışınlarına çok uzun süre korunmasız maruz kalmak cilt hasarlarına neden olabileceği gibi birçok hastalığı da beraberinde getirebilir. Cildinizin erken yaşlanmasına neden olur.

14. Test Yaptırın

Eğer aşamadığınız cilt sorunlarınız varsa bir uzman gözetiminde karaciğer testi yaptırmanızı öneririm. Ciltteki sorunların bir çoğunun karaciğere bağlı olduğunu unutmayalım. Hormon testleri de birçok cilt problemlerinin cevabını ortaya koymaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
seda aksoy
4 yıldır makale yazarlığı yapıyorum. Yazmayı ve üretmeyi seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al