Köpekli Afişle Konut Satılan Sitede ‘Köpek Besleme’ Yasağı

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde 2 çocuklu ailenin köpekle çekilmiş fotoğrafı kullanılarak hazırlanan afişlerle daireleri satılan sitede köpek …

Köpekli Afişle Konut Satılan Sitede ‘Köpek Besleme’ Yasağı

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde 2 çocuklu ailenin köpekle çekilmiş fotoğrafı kullanılarak hazırlanan afişlerle daireleri satılan sitede köpek beslemenin yasak olduğu duyuruldu. Karar 1800 daireli site sakinlerinin tepkisini çekti.

Etimesgut ilçesindeki lüks sitenin daireleri, 2 çocuklu ailenin köpekle çekilmiş fotoğrafı kullanılarak hazırlanan afişlerle satıldı. 

Şu anda toplam 1800 dairede oturulan sitede yönetim, köpek beslenmesinin yasak olduğunu belirten bir bildirim yaptı. 

Site yönetimi avukatının imzası ile yapılan duyuruda; bazı kat malikleri ayrıca kiracıların kullandığı bağımsız bölümlerde ‘Yönetim Planı’na aykırı olarak köpek beslendiğinin tespit edildiği belirtildi. 

Mevzu Bahis ‘Yönetim Planı’nın ilgili maddesinin, ‘Kat malikleri ile onların külli ayrıca cüzi halefleri, bağımsız bölümlerinde ayrıca bağımsız bölümlerin balkonlarında ayrıca ortak yerlerde küçükbaş ayrıca büyükbaş hayvan, güvercin, tavuk, köpek ayrıca benzeri hayvanları besleyemezler, aksi takdirde Toplu Yapı Yönetimleri tarafınca cezai işlem uygulanır’ hükmünü içerdiği hatırlatıldı.

2 ay süre verildi

Bağımsız bölümlerde köpek beslemenin tüm kat maliklerince usulüne uygun kabul edilen ‘Yönetim Planı’ ile yasaklandığı, ‘634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre ‘Yönetim Planı’nın tüm kat malikleri yönünden bağlayıcı olduğuna vurgu yapılarak, ‘Site içerisinde köpek beslenmesi, diğer kat maliklerine ayrıca çevreye zarar vermesi, özellikle çocuklarda ayrıca hassasiyet gösteren diğer bireylerde korkuya sebep olması sonucunu doğurmakta, çıkardıkları gürültü nedeni ile gürültü kirliliği, ortak mahallere dışkılamak, idrar yapmak, tüy dökmek suretiyle çevre rahahsızlığı oluşmaktadır. Alınan şikayetler site görevlileri tarafınca da tespit edilmiş olmakla bağımsız bölümlerde köpek beslenmesi dolayısıyla site içi huzur ayrıca güven ortamının bozulduğu değerlendirilmektedir. Umumi Hıfzıssıha Kanunu ile her vatandaş yönünden ön görülen çevre ayrıca toplum sağlığını koruma yükümlülüğüne aykırılık söz konusudur. 2 ay içerisinde bahse konu aykırılığın giderilmesini, bu süre zarfında köpek ile birlikte iken yük asansörünün kullanılmasını, bahçede ayrıca ortak alanlarda dolaştırılmamasını önemle bildiririz’ denildi.

Site sakinleri neler söyledi?

Bazı site sakinleri ‘köpekli mutlu aile tablosu’ fotoğrafıyla konut satışı yapılmasına rağmen, şimdi kedi ayrıca köpek beslenmesinin yasak olduğu ile ilgili duyuruya tepki gösterdi. 

Evinde kedi beslediğini söyleyen site sakini Hayati Zorer, ‘Bazı arkadaşlar, orta yolu bulamıyor. Köpek kardeşlerimizi, dostlarımızı gezdirirken ya da onlar idrar yaparken takip etmiyorlar. Halbuki bana söyleseler; gelir ayrıca temizlerim. Durumdan da şeref duyarım. Hayvanlar benim kardeşlerim, rahatsız olur muyum? Bizim öyle bir rahatsızlığımız olamaz, olursak kendimizde bir kabahat ararız’ dedi.

Bir diğer site sakini de şu ana kadar rahatsızlık veren bir köpekle karşılaşmadığını belirterek, ‘Geldiğim yerde sokak köpeklerinden muzdariptik. Çünkü çocuklara saldırıyordu. Komşularımızı ısırdı. Buna hiçbir yer çözüm bulamadı, sonra buraya geldik. ‘Sakin bir yer’ diye geldik. Bizim fikrimiz küçük hayvanlar beslenebilir ama komşulara, insanlara ayrıca oturan sakinlere zarar vermediği sürece’ diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.