Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Know How Nedir? Ne için Kullanılır?

Know How Nedir? Ne için Kullanılır?

Ticari sır veya meslek sırrı olarak tanımlanan kavram, bir ürün ya da yöntemden maksimum verim almayı olanaklı hale getirmektedir. Son dönemlerde pek çok insan, know how nedir sorusu üzerinden derinlemesine bir şekilde araştırma yaparak kavramın ne anlama geldiğini anlamaya çalışmaktadır.

Çoğunlukla iktisat alanında görmeye alışkın olduğumuz kavram, bir ürün püf noktalarının şirket sözleşmelerine uygun olacak şekilde bir bedel karşılığında satılması olarak tanımlanabilmektedir. Türkiye’de yeni yeni popüler olan kelimenin aslında tarihsel derinliği bulunmakta olup bu derinlik, kavramın uzun süredir Avrupa’da kullanıldığını gözler önüne sermektedir. Peki ama Know how ne demek ve kelimenin tarihsel süreciyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Know How Ne Demek?

Know How Nedir

Bir ürün ve yöntemden maksimum bir şekilde verim alınabilmesi adına ön plana çıkan ticari sır olarak bilinmekte olan know how, özellikle iktisadi alanda sıklıkla kullanılan kavramlardan birisidir. Her ne kadar Avrupa’da Sanayi Devrimi’nden itibaren kullanılsa da Türkiye’deki kullanımı çok yenidir. Bir işin nasıl yapılacağı ile ilgili püf noktalar, şirketlerin sözleşmelerine uygun bir şekilde ve bir bedel karşılığında satılmaktadır. Know ne demek sorusu kapsamında yukarıdaki gibi bir cevap verilmesi olanaklıdır.

Know How Tarihsel Boyutu

Know how’un tarihsel boyutu, kavramı yakından tanımak isteyen kişiler tarafından merak konusu olan hususlardan biri olarak bilinmektedir. Bilindiği üzere bu kavram, Sanayi Devrimi’nden sonra Avrupa’da ortaya çıkmış ve kökleşmiştir. Sanayi Devrimi sonrasında şirketlerin büyümesi zorunluluğu ortaya çıktığı için know how kapsamında yer alan bilgilerin gizli kalması durumu ortaya çıkmıştır.

Belirli bir zaman sonra şirketlerin büyük bir kısmı, AR-GE çalışmalarına zaman ayırmaktansa Know how bilgilerini satın almaya ve bu şekilde büyümeye çalışmıştır. Tarihsel süreçte önemli bir kavram olarak bilinmekte olan Know How bilgilerin kolay ulaşılabilir bilgiler olmadığını ifade etmek gerekmektedir. Bu kapsamda bulunan bilgiler, özel bir şekilde muhafaza edilmekte olup bilgilerin bir araya getirilmesi halinde bile mevzunun tam olarak anlaşılması mümkün olmayabilir.

Know How Ticari Hayatta Neden Önemli?

Know How Nedir

Know How’un ticari hayatta neden önemli olduğu pek çok insanın araştırma konusu olarak gündemde bulunmaktadır. Know how iktisat kapsamında yer alan kavramlardan biri olmakta ve genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen hususlara sahip olmaktadır:

  • Know How bilgiler, ürünlerle ilgili çeşitli püf noktaları bünyesinde barındırır.
  • Bu bilgiler, ürünün ne şekilde meydana getirileceğine dair detaylı bilgi sunduğu için Know How bilgiler oldukça önemlidir.
  • Şirketlerin kısa sürede gelişmesini olanaklı hale getirmektedir.
  • AR-GE çalışmaları ile vakit kaybı yaşanmasını önler.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, Know How’un ticari hayatta neden önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Know-How’un Yasal Boyutu Nedir?

İktisadi alanda özel bir kavram olarak bilinen Know How’un daha önce de bahsedildiği üzere yasal bir boyutu da bulunmaktadır. Bu bilgiler, belirli bir ücret karşılığında satılan bilgiler olduğu için şirketlerin sözleşmelerine uygun bir şekilde bilgi alışverişinde bulunulması gerekmektedir.

Know How yasal boyutu kapsamında bu bilgilerin alım-satım işlemlerinde çeşitli kriterler bulunduğunu ifade etmek olanaklıdır. Know How alıcısının bir işletme faaliyeti dahilinde bulunması, bu kriterlerden birisi olarak bilinmektedir. Know How bilgilerin detayları şirketlerin tekelinde bulunmakta olup bu durum, bu tarz bilgilerin sınırları çizilse dahi tam olarak paylaşılamadıklarını göstermektedir.

Know How bilgilere örnek olarak Coca Cola’nın Know how bilgilerini ön plana koymak mümkündür. Coca Cola’nın bilgileri, en pahalı Know Howlardan birisi olarak bilinmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.