EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Nedir?

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Nedir?

Ülkemizde asgari ücret kadar çok gündeme gelen başka bir ekonomik durum varsa o da emeklilikte yaşa takılanlardır. Birçok dönemde gündeme gelmiş ancak hala hem kamu hem de devlet tarafından mutabakata varılmamış bir konu olan EYT’nin ne olduğunu bugünkü yazımızda sizlere anlatacağız.

Çalışan insanların en çok merak ettiği ve bunun üzerine de araştırma yaptığı konuların başında ne zaman emekli olacakları ve erken emekli olmanın şartları nelerdir gibi sorular gelir. Emekli olabilmek hayaliyle asgari ücretle çalışan insanlar sosyal sigortalar kurumunun emeklilik sorgulatma hizmetleri sayesinde hangi yaşta, hangi yılda ve hangi gün emekli olabileceklerini göstermektedir. İnsanlar yine de emeklilik yaşının nasıl hesaplanacağını merak ediyor.

Emeklilik şartları ve erken emeklilik yaşı gibi hususlarda en önemli başlıkların arasında yer alıyor. Çalışanlar önceden belirlenmiş çalışma günü ve saatini doldursalar bile yaşlarını doldurmadıkları için emekli olamıyor ve emeklilik yaşının gelmesini beklemek zorunda kalıyorlar. Tabii ki burada önemli olan bir husus sigorta gününün başlama tarihidir.

Erken Emeklilik Nedir?

Erken emeklilik, emekli olma şartlarını normalden daha erken bir sürede elde edilmesidir. Tabii ki erken emekli olabilmenin bazı şartları ve kuralları bulunmaktadır. Bu şartlar ve kurallar kadınlara ve erkeklere göre farklılık göstermektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ülkemizde emekli olabilmek için sadece prim gün sayısını doldurmak yeterli değil. Emekli maaşını alabilmek için emeklilik yaşınızı da doldurmanız gerekmektedir.

Erken emekli olabilmenin ilk şartlarından birisi doğum borçlanmasıdır. 3 çocuk sınırı olmak üzere doğum borçlanması yapabilmektesiniz ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Doğum borçlanmasından faydalanabilmeniz için doğum yapmadan önce sigortanızın olması gerekmektedir. Yani siz doğum yaptıktan sonra sigortanız başlamışsa doğum borçlanmasından faydalanamayacaksınız.

Doğum borçlanmasının şartları ise şu şekilde;

Doğum yapan her kadın üç çocukla sınırlı olmak şartıyla her çocuk için 2 yıl borçlanabilir. Yani toplamda 3 çocuğunuz varsa bu 6 yıla tekabül etmektedir. Ancak çocuğunuz doğduktan sonra sigortanıza herhangi bir primin işlenmemesi gerekmektedir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi doğumdan önce sigortanızın olması gereklidir.

Askerlik Borçlanması

Erkeklerin askerde oldukları süre askerlik borçlanması olarak kabul edilmektedir. Erkekler er, erbaş veya yedek subay olarak askerliklerini yaptıkları süreyi prim günlerine dâhil edebilir ve borçlanabilirler. Ancak askerlik borçlanması tıpkı doğum borçlanmasında da olduğu gibi sadece prim doldurmada işinize yarayacaktır. Emeklilik yaşını erkene çekmeyecektir.

Malulen Emeklilik

İşçilerin herhangi bir engeli varsa malulen emekli sayılabilir. Daha da açmak gerekirse “iş yapabilir konumdayken herhangi bir sebepten ötürü özür iş yapamaz hale gelen kişilerin erken emekli olmasına” malulen emeklilik denilir. Malulen emekli olma durumunda meslek ayrımı gözetilmez. Sağlık sorunu veya engeli bulunan kişiler prim gününe bakılmadan erken emeklilik hakkından faydalanabilir.

Ancak malulen emekli olabilmenin şartları bulunmaktadır. Malulen emekli olabilmek için sosyal sigortalar kurumunun önceden belirlediği devlet hastanesine gidip heyet raporunu almanız gerekmektedir. Heyet tarafından çıkarılan raporda yüzde altmış işgücünün kaybedildiği onaylanırsa malulen emeklilik hakkından faydalanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.