Sosyal Yardım Başvurusu Yapabileceğiniz Vakıflar ve Kurumlar

Sosyal Yardım Başvurusu Yapabileceğiniz Vakıflar ve Kurumlar

Maddi sosyal yardım başvurusu herkes için oldukça önemli, bunun nedeni zenginlerin veya devletin maddi yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardım etmesini sağlıyor. Eğer sizin de sosyal yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki kurumların sosyal yardım başvurusu formu ile bir çok kaynaktan yardım talep edebilirsiniz.

Bu kurumların bir çoğunu sivil toplum kuruluşları ve devlerin belli başlı kurumları oluşturuyor. Bu sebepten ötürü gerçekten yardıma ihtiyacı olmayan insanların şansını denemek için sosyal yardım başvurusu yapmasını tavsiye etmiyorum. Ayrıca, bazı vakıflar sadece şehre özeldir. Bu vakıflara yardım başvurusu göndermek için Google’da arama yapabilirsiniz (Ör; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı).

1. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı durumu iyi olmayan ailelere ekonomik yardım yapmaktadır. Özellikle olağan üstü dönemlerde maddi yönden ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapılmaktadır. Özellikle pandemi 1000 TL yardım başvurusu yapanların yüzünü güldüren Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na E-Devlet Üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

2. Vakıflar Genel Müdürlüğü

Vakıflar genel müdürlüğü maddi durumu yetersiz olan kişilere sürekli destek veren bir kuruluştur. Fakir fonu altında gelen yardımları toplayarak sosyal yardım başvurusu yapan kişilerin bilgileri incelenerek uygun bulunması halinde yardımlar yapılmaktadır.

3. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, aile geçimini sağlayamayan ve bir geliri olmayan kişilere bu vakıf para yardımı ve kış aylarında da yakıt yardımı yapmaktadır. Yine yardımlar başvuru yoluyla yapılmaktadır. Başvuru formunu dolduran kişilerin bilgileri incelenir ve bir engel olmaması halinde başvuru olumlu sonuçlanır ve yardım verilir.

4. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı

Bu vakıf devletin belirlediği durumu iyi olmayan kişilere yardım yapan bir kuruluştur. Maddi yardımların yanında aynı zamanda yakıt, gıda, giyecek, eğitim, barınma ve sağlık gibi yardımlarda da bulunmaktadır. Yardıma ihtiyacı olan öğrencilere de her ay burs imkânı sunmaktadır.

5. Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Bu vakıf hem özel bir kuruluştur hem de resmi olarak geçmektedir. Sokaktaki çocukların hayata katılmasını amaçlamaktadır. Sokak çocuklarının aileleri var ise ailelerine yardım yaparak onlara destek vermektedir.

6. Kızılay

Türkiye’deki yardım kuruluşlarının başında gelmektedir. Kızılay bünyesinde her türlü yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar arasında gıda, eğitim, kıyafet ve kurban eti gibi birçok yardım seçeneği bulunmaktadır. Sosyal yardım nedir dendiğinde Kızılay ilk akla gelen kurumlardandır.

7. Belediye Yardımları

Sosyal yardım yapan kuruluşlardan bir tanesi de belediyelerdir. Belediyeler ihtiyaç sahiplerine erzak ve para yardımı yapmaktadır. Durumu iyi olmayan kişiler tespit edilip yardım verilir.

8. Sosyal Hizmetler

Valilikler tarafından açılmış kurumlardır. İhtiyaç sahiplerine çocuk parası adında düzenli olarak her ay yardım yapılmaktadır.

9. Nef Vakfı

Yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım yapan bir vakıftır. Başvuru yapanlara uygun bulunması halinde yardım verilmektedir. Vakıf aile geçim desteğinin yanı sıra öğrencilere burs imkânı da sunmaktadır.

10. Kaptan Şirketler Grubu

Sosyal yardım yapan bunun gibi birçok kurum bulunmaktadır. Kaptan şirketler grubu da gerek yardıma muhtaç ailelere sosyal yardım yapmakta gerekse öğrencilere burs yardımları yapmaktadır. Sosyal yardımlaşma açısından bu kurum diğer kurumlara da örnek olmaktadır.

Sosyal yardım başvurusu yapabileceğiniz vakıflar ve kurumlar listemizin sonuna geldik. Bu yardım vakıfları ile maddi yardım başvuruları yapabilir onaylanması halinde ihtiyaçlarınızı bu yardımlar ile karşılayabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Daha fazla bu tarz veya para kazanma konuları için İş & Finans kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.