Kafein Nedir? Faydaları, Bağımlılığı ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kafein Nedir? Faydaları, Bağımlılığı ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kafein, kahvede doğal olarak bulunan psikoaktif bir maddedir. Üreticiler ayrıca birçok gazlı içecek ve enerji içeceğine dahil eder. Sosyal olarak kabul edilebilir bir madde olmasına rağmen, araştırmalar güvenliği ve uzun vadeli etkisi konusunda çelişkili.

Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir 2019 araştırması, kafein tüketen kişilerin günde ortalama 173 miligram (mg / gün) alımına sahip olduğunu buldu. Bu orta düzeyde kafein alımıdır. Birçok araştırmaya göre, orta düzeyde alım, belirli kanserler beyin rahatsızlıkları ve karaciğer problemleri riskinin daha düşük olması dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarını artırabilir. Bununla birlikte, kafein tüketiminin çeşitli riskleri vardır. Çok fazla içmek de olumsuz etkilere neden olabilir.

Bununla birlikte, kafein tüketiminin çeşitli riskleri vardır. Çok fazla içmek de olumsuz etkilere neden olabilir.

Kafein Doğal Bir Uyarıcıdır

Kahvenin ana psikoaktif maddesi kafeindir. Bu, doğal olarak yeniden ortaya çıkan bir bileşiktir.60 farklı bitki kaynağı kahve çekirdekleri, çay yaprakları, kakao tohumları ve kola fıstığı tohumları dahil. Kafein, merkezi sinir sistemini (CNS) aktive ederek bir uyarıcı görevi görür . Yorgunluğa karşı koyabilir ve konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirebilir.

Kahve dışında insanlar genellikle çay, alkolsüz içecekler – özellikle enerji içecekleri ve çikolata yoluyla kafein tüketirler. Aynı zamanda soğuk, alerji ve ağrı kesici ilaçlar gibi bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçların bir bileşenidir.

Kafeinin Faydaları

Kafein uyarıcı etkilerinin yanı sıra birçok sağlık yararı da sağlayabilir. Bir 2019 incelemesi mevcut literatürün bir kısmı, orta miktarda kafein tüketmenin karaciğer kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Aynı yıl farklı bir 40 çalışmanın gözden geçirilmesi her gün 2-4 fincan kahve içmenin tüm nedenlerden ötürü ölüm riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu bulmuşlardır.

Bazı çalışmalar kafein tüketimini beyin üzerindeki olumlu etkilerle ilişkilendirmiştir. 2013 yılında, World Journal of Biological Psychiatry’de yayınlanan bir araştırma, günde 2-4 fincan kahve içmenin yetişkinlerde intihar riskini azaltabileceğini öne sürdü.

Kafeinin Yan etkiler

Bununla birlikte, yüksek dozlarda kafein tüketilmesi sağlık üzerinde daha zararlı etkilere neden olabilir. Bir 2015 incelemesi günde 400 mg’dan fazla kafein tüketmenin birkaç istenmeyen yan etkisini belirledi:

 • Hızlı kalp atışı
 • Kaygı
 • Çalkalama
 • Huzursuzluk
 • Uyku problemleri
 • Titreme

Bu etkiler, insanlar kafein yoksunluğu yaşadıklarında da ortaya çıkabilir. Uzun süreli kafein tüketiminin güvenli olup olmadığını ve fayda sağlayıp sağlamadığını veya sağlık sorunları riskini artırıp artırmadığını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Kafein Bağımlılığı ve Yoksunluğu

Bazı insanlar fiziksel olarak kafeine bağımlı hale gelebilir. Bu bireylerde kahve tüketiminin olmaması veya azalması kafein yoksunluğuna neden olur.

Bu tetikleyebilir bir dizi semptom gibi:

 • Bir baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Azaltılmış enerji ve uyanıklık
 • Uykululuk
 • Düşük ruh hali
 • Konsantrasyon problemleri
 • Sinirlilik
YAZAR BİLGİSİ
Nermin Niftaliyeva
Hayat zorluklara sine gerecek kadar güzel bir yer.Yaşamaktan zevk alin....
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al