Instagram Sponsorlu Reklam Türleri ve Fiyatları 2022

Instagram Sponsorlu Reklam Türleri ve Fiyatları 2022

Instagram sponsorlu reklam türleri: Dünya çapında faal kullanıcı sayısı 1 milyardan fazla olan Instagram, kullanıcılar tarafından en zevkli ve etkin sosyal ağlardan birisi olarak kabul edilirken, marka ve iş yerleri tarafından da mühim bir reklam tanıtım alanı olarak görülür.

Ülkemizde faal kullanıcı sayısı 40 milyonun üstünde olan Instagram uygulamasında, hizmet ve ürünlerini potansiyel müşterilerine sunmayı arzu eden marka ve iş yerleri için çok büyük bir reklam tanıtım fırsatı var. Instagram, sponsorlu reklam tanıtım modeliyle, hedef kitleye direkt olarak erişmeyi sağlıyor.

Peki, ınstagram sponsorlu reklam çeşitleri nelerdir? Instagram uygulamasında sponsorlu reklam tanıtımını kimler yapabilir ve sponsorlu reklam tanıtımları nasıl bir performans sunar? Soruların cevaplarına bakalım.

Instagram Sponsorlu Reklam Tanıtım Türleri

Instagram uygulaması günden güne daha fenomen bir hal alırken, uygulama dahilindeki reklam tanıtım modelleri de zaman içerisinde değişiyor. Bu reklam tanıtımları ve kullanım şekillerine gelecek olursak, Instagram sponsorlu reklam tanıtım çeşitleri şu biçimdedir:

1. Hikâye (Story) Reklam Tanıtımları

Hikâyeler, Instagram uygulamasının en fazla kullanılacak olan özelliklerinden olmasından dolayı, reklam tanıtım hususunda sıklıkla tercih ediliyor. Instagram uygulamasında hikâye reklam tanıtımları, kullanıcıların hikâyeler arasında dolaşırken karşısına çıkan reklam tanıtımları şeklinde tanımlanır.

Hikâye içerikli reklam tanıtımlarının üstünlüğü, hikâyeye link ilave etme ve kullanıcıya direkt olarak internet sitesini ziyaret etme fırsatı sunmasından ileri gelir. Bu manada hikâye reklam tanıtımı, transformasyon düzeyi yüksek ve tesirli bir reklam tanıtımıdır.

2. Fotoğraf Gönderi (Post) Reklam Tanıtımı

Standart bir Instagram gönderisine benzeyen Instagram hikâye reklam tanıtımı, markaların ve iş yerlerinin hizmet ve ürünlerini, merak uyandırıcı bir görselle kullanıcılara sunmuş olduğu reklam tanıtımıdır. Bu modelde, profili ziyaret etme ya da internet sitesine gitme  alternatifleri bulunabilir.

3. Video Gönderi Reklam Tanıtımı

Video, şayet tesirli bir görsel materyali var ise kullanıcılara erişmek adına en iyi reklam tanıtım modellerinden birisidir denebilir. Instagram sponsorlu reklam tanıtımlarında bir dakikaya değin video reklam tanıtımları onaylanmaktadır. Pek çok markanın kullanmış olduğu videolu Instagram sponsorlu reklam tanıtımlarında transformasyon düzeyi de bir hayli yüksektir.

Instagram Sponsorlu Reklam Ücreti Nedir?

Instagram sponsorlu reklam türleri dışında bir de doğrudan Instagram’a kullanıcılarına verebileceğiniz reklamlar bulunmakta. Bu reklam ise yine Post, Story ve Video şekinde. Fiyatlandırma Instagram’ın fiyatlarına göre daha uygun ve daha çok gösterim alabileceğiniz şekildedir. Aşağı yukarı 1 milyon takipçili bir hesaba 100 TL’ye post veya story şeklinde reklam verebilirsiniz.

Bunun dışında Instagram’ın kendi fiyatları ise 500 kişiye erişmek için 15-20 TL aralığındadır, tabi bu fiyatlandırma gösterim ve tıklamalara göre değişebiliyor. Bir orantısı bulunmakta.

Instagram Sponsorlu Reklam Tanıtımları Detaylar:

  • Facebook sponsorlu reklam tanıtımları ile koordine olarak hazırlanıp tasarlanabilen reklam tanıtımlarıdır.
  • Reklamların birim etkileşim ücreti ve maliyeti çok düzensizdir ve Instagram sponsorlu reklam tanıtım ücreti hususunda durağan bir aralıktan bahsetmek olanaklı değildir.
  • Instagram reklam tanıtımları ilk kez test edilecekse, en az bütçe 8 Türk Lirasıdır ve üst limiti bulunmamaktadır.
  • Instagram uygulamasında değişik reklam tanıtım modelleri üstünde, 10 binlerce liralık sponsorlu gönderilere çıkmak mümkündür.
YAZAR BİLGİSİ
Şadiye Gökçe Sürer
Sanat Tarihçi Okur - Yazar Araştırmacı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com