Influencerların Yapabileceği 16 Ek İş Fikri

Influencerların Yapabileceği 16 Ek İş Fikri

Influencer ek iş fikirleri listesine geçmeden önce, influencerlar kimlerdir, ne iş yaparlar? Onu öğrenmemiz de fayda var. Influencerlar günümüz  internet ortamında özellikle sosyal medyada geniş takipçisi olan bir kitleye sahip  ve takipçileri sayesinde tüketicilerin satın alma kararını etkilemekte önemli rolleri vardır. Bu duruma influencer marketing denilmektedir.

Influencer marketing: Her hangi bir ürünü yada bir hizmeti satmak istenildiği zaman influencerlar tarafından  takipçilere tanıtılır. Bu ürün yada hizmetler ,bilim, sağlıklı beslenme, sanat, fitness olabileceği gibi sanat, moda yada yaşam koçluğu da olabilmektedir. Influencerlar tarafından tanıtımı  yapılan ürün yada hizmetin satın alma kararlarını etkilemede çok büyük bir rolü vardır.

Influencer marketing nedir sorusunun teknik cevabı ise; Bir ürünün yada hizmetin influencer denilen bol takipçili kişiler tarafından tanıtılmasıdır. Tüketiciler tarafından satın alınması istenilen ürün yada hizmetin, influencerler daha önce kullanmış deneyimlemiş gibi gösterilerek, alıcıya tecrübe etmeleri sağlanıyor. Sosyal platformlarda da en önemli  ürünü satın alma unsurları olarak yerini alıyor.

Türkiye’deki tüketiciler günlük ortalama 3 ila 4 saatini mutlaka aktif internet ortamında geçiriyor. Günlük bazında düşünürse her internet kullanıcısı en az  bir kere e-ticaret sitelerine giriyor ve alışveriş yapıyor. Influencer marketing, tüketicilerin talepleri doğrultusunda şekillenebilen bir hizmet yöntemidir. Bu yöntemi ön planda tutan ve bu kadar etkili olmasını sağlayan fikir tanınmış kişilerin kullanılıyor olmasıdır.

İnfluencer Marketinge Nasıl Başlanmalıdır?

Influencerlar, Türkiye’de “Sosyal medya fenomeni“ olarak biliniyor. Öncelikle sizi milyonların takip edeceği özgün fikirlerinizin olması ve günlük paylaşımlarınızda sosyal hesaplarınızda öne çıkmanız gerekiyor. Her yaptığınız paylaşımın günlük izlenme sayısı oldukça önemli bir faktördür. Bu nedenle özgün fikirler çok önemli.

Haftalık orana vurulduğunda milyonların izlediği bir kişi olarak sosyal hesap fenomeni oluveriyorsunuz. Sonrasında ise kitlenizi korumanız gerekiyor. Milyonların izlediği biriyseniz tanınmış markalar yada firmalar sizi mutlaka bulacaktır. Buraya kadar yapmanız gereken influencer olmak istiyorsanız milyonların izleyeceği özgün paylaşımlar yapmak ve kitlenize sürekli yeni şeyler sunmak.

1. TikTok’dan Para Kazanmak

Tik tok tan para kazanmak hem eğlenceli hemde para kazanmaya başladığınızda keyif vericidir. Tiktok’daki algoritmalarla biranda attığınız bir video milyonların izlemesini sağlayabilir. İlk sırada tik tok hesabınızın takipçisini arttırarak, yüksek takipçili bir Tiktok hesabınızı satabilirsiniz. Özellikle e-ticaret ile uğraşanları ilgilendiren bir konuda Tiktoklarınıza mağazanızın bağlantısını koyarak kazançlar elde edebilirsiniz.

2. YouTube’dan Para Kazanmak

Youtube’dan para kazanmak isteyenle influencerlar için bilmeleri gereken bir noktada Youtube kanalınızın bir yılda toplan izlenme suresi 4bin saati doldurması gerekmektedir. En az bin abonenizin olması gerekir. Youtube’nin kurallarını harfiyen yerine getirmeniz istenir. Youtube hesabınıza bağlı bir Adsense hesabınızın olması şarttır.

3. Instagram’dan Para Kazanmak:

Ticaret ile uğraşıyorsanız Instagram e-ticaret mağazası açabilir ve müşterilerinizi çekebilirsiniz. Influencer olarak Instagram’dan sponsor bularak para kazanabilirsiniz. Bol takipçili bir Instagram hesabına sahipseniz sponsorların belirlediği fiyatlar ile ürünlerinin gönderi olarak yayınlayarak para kazanmanız oldukça kolay.

4. Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmak

Eğer sosyal medya uzmanı olarak para kazanmayı düşünüyorsanız öncelikle şunları  bilmelisiniz. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Linkedln, Pinterest gibi sosyal kanallarda nasıl reklam oluşturulur alt yapısı bilinmesi gerekir. Yüksek gösterim ve tıklama nasıl elde edilir gibi konulara da hakim olmanızda fayda var.

5. Yemek ve Tarif Sitesi Açarak Para Kazanmak

Yemek sitesi kurarak para kazanmak kolay olmasa da mümkündür. En basit kullanımı ile wordprees kullanarak yemek sitesi oluşturabilirsiniz. Günlük paylaşımınız ile Google Adsense’den reklam göstererek para kazanmak da bir çok kişinin başvurduğu bir yöntemdir. Tabi bunun yanı sıra farklı iş birlikleri de bulunmaktadır.

6. Domain Broker Olarak Para Kazanmak

İnternetten yapabilecek bir diğer ek iş fikri alan adı (domain) satışlarıdır. Kaliteli alan adı oluşturarak güzel fiyatlara satabilirsiniz. Influencerlar için oldukça karlı bir iş olacaktır, unutmayın ki kendi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamanız sizin için çok daha karlıdır.

7. Drone Çekimleri ile Para Kazanmak

Drone ile stok veya güncel çekimler yapmak son günlerin en popüler ekstra iş fikirleri konusunda kazanç kapılarından birisi olarak söylenebilir. Elinizde drone varsa nişan, düğün, sünnet gibi aktiviteleri yukardan çekerek ek paralar kazanabilirsiniz.

8. Stok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

Güzel fotoğraf çekmeyi sevenlerin ilgisini çekebilecek bir is fikrimiz var. Stok fotoğraf çekerek internetten güzel paralar kazanabilirsiniz. Bu sektör oldukça geniş ve dolar, euro gibi para birimleri ile satışlar gerçekleşmektedir.

9. Anket Doldurarak Para Kazanmak

Anket doldurarak para kazanmak, özellikle evden çalışanlar için oldukça popüler iş fikirlerinden biridir. Üstelik internet üzerinden gelir elde etmek için iyi ve kolay bir yoldur. Firmalar ve işletmeler, ürünlerini geliştirmek için anket gibi geri dönüşümlere başvurmaktadır. Bu yüzden anket doldurarak para kazanmak ek iş olarak yapılabilir.

10. Bloggerlik Yaparak Para Kazanmak

Bloggerler yazdıkları içerik yazıları ile aktif şekilde takipçilere sahiptir. Bloggerlerle, markalar anlaşarak bloggere destekleyen kişilere ürün tanıtımı yaparak para kazandıracaklardır. Bunun için Blog Aracı sosyal içerik platformunu kullanabilirsiniz, iyi bir ek gelir imkanı sunmakta ve uğraşsız.

11. Stoksuz Satış Yaparak Para Kazanmak

Stoksuz satış (dropshipping) yaparak ürün stoğu olmadan küçük miktarda başlangıç ödemesi yaparak para kazanabilirsiniz. Dropshipper olarak iş yapmak için bir çok firma bulunmaktadır, XML veren firmalar yazımıza giderek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

12. Freelance Yazmaya Başlayarak Para Kazanmak

Freelance yazı yazarak evinizden para kazanmanın keyfine varabilirsiniz. Bunun için onlarca içerik yazabileceğiniz site mevcuttur. Makale yazarak para kazandıran siteler içeriğimize göz atabilirsiniz.

13. Satış Ortaklığı Yaparak Para Kazanmak

Satış ortaklığı (affiliate marketing) ekstra para kazanmak için yapılabilecek en iyi para kazanma metodudur. Satış ortaklığının size getirisi de güzel olacaktır.

14. Abonelik Bazlı İş Kurarak Para Kazanmak

Abonelik bazlı bir iş kurmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Günümüzde en çok görünen şekli yazar arayan online kuruluşlar. Bunların dışında kendi platformunuzu güzel bir ekip kurarak oluşturabilirsiniz.

15. Pinteres Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak

Pinterest’ten para kazanmak için yapmanız gereken içerik planlamak, içerik hazırlamak ve bunları yayına almak. Ancak bunları bir hizmet olarak yapabilirsiniz, dilerseniz ayrıca kendi Pinterest sayfanızdan güzel fikirler paylaşarak oradan da bir kitle oluşturarak para kazanmanız mümkün.

16. Sanatınızı Satarak Para Kazanmak

El becerileriniz varsa bu becerilerinizi sosyal hesaplarınızdan satarak paranızı kazanabilirsiniz. Bununla ilgili içeriklere ihtiyaç duyuyorsanız İş ve Finans kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gaye Kaya
Gazetecik okuyorum, en sevdiğim ilgi alanın kitap okumak ve yazmak. Okuduklarımı ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.