Fitness ve Spor Eğitmeni Nasıl Olunur? Salon Nasıl Açılır?

Fitness ve Spor Eğitmeni Nasıl Olunur? Salon Nasıl Açılır?

Spor salonu açmak: Son dönemde en çok tercih edilen sektörler arasında bulunan spor salonu işletmeciliği, hemen herkes tarafından ilgi görmektedir. Özellikle kariyer planlamasını spor ve fitnees çalışmaları üzerine yürütmek isteyenlerin en büyük hayali bir spor salonu sahibi olmaktır.

Bu kapsamda günümüzde spor hocası olmak için kurslar son derece yaygındır. Devletin ilgili spor federasyonları ya da özerk akademik eğitimler aracılığıyla spor salonu açmak için gerekli olan teknik altyapı ve eğitimin alınması mümkündür.

Kimler Fitness ve Spor Eğitmeni Olabilir?

Spor hocası olmak için kurslar her ne kadar yaygın olsa da ülkemizde bu alanda gösterilen tüm faaliyetlerin Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu tarafından yürütüldüğü belirtilmelidir. Tüm özel kursların ve lisanslandırma faaliyetleri yürüten kuruluşların denetimini de üstlenen bu federasyon, aynı zamanda fitness ve spor eğitmeni olmak isteyenler için farklı derecelerden lisanslandırma çalışmaları da yürütmektedir.

Fitness ve Spor Salonu Açmanın Şartları Nelerdir?

Vücut geliştirme çalışmaları ve spora yönelik ilginin dışında bu alanda ticari faaliyete girmek isteyenler için en önemli engel, spor salonu açmak için şartlar ve diğer gerekliliklerin karşılanmasıdır. Spor salonun açmak için ilgili federasyon tarafından talep edilen gereklilikleri, temel olarak teknik yeterlilikler ve eğitim yetkinliği gereklilikleri olmak üzere iki farklı kategoriye ayırmak mümkündür.

Spor salonu açmak isteyenler öncelikli olarak federasyon tarafından verilen eğitimler sonucunda verilen lisansa sahip olmaları gerekir. Söz konusu lisansı almak için iki aşamalı eğitimden geçirilen katılımcılar ilk olarak 1.kademe lisansa sahip olur.

Fitness Eğitmenliği

Federasyon tarafından verilen kurslara katılmanın tek şartı lise eğitiminin tamamlanmış olmasıdır. Fitness eğitmenliği alanında kariyer yapmak isteyenler için söz konusu lisanslara sahip olmanın bir diğer yolu da akademik eğitim alınmasıdır. Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu veya Beden Eğitimi ve Spor Fakültesinden mezun olan öğrenciler, spor hocalığı ya da fitness antrenörlüğü hakkına sahip olmaktadır.

Fitness ve Spor Salonu Nasıl Açılır?

Spor salonu açmak için gerekli olan eğitim yeterliliklerinin tamamlanması ve talep edilen lisansları almaya hak kazanılması halinde teknik gerekliliklerin de yerine getirilmesi zorunludur. Bakanlık ve ilgili spor federasyonunun ortaklaşa dizayn etmiş olduğu spor salonu açma şartlarının tamamlanması gerekmektedir. İlgili mevzuatta belirtildiği üzere spor salonlarının belli kriterlere uygunluk taşıması beklenmektedir.

İlk kez faaliyete başlayacak spor salonları için tavan yüksekliğinin en az 2.40 metre olması gerekir. 50’lik olarak tabir edilen 2 aspiratörün de salon içerisinde yer alması, spor salonu açmanın şartları arasındadır. Aynı zamanda spor salonları ilgili yönetmeliğe göre, bekleme ve dinlenme salonları olmak üzere iki farklı kapalı mekana da ev sahipliği yapmalıdır.

En az 15 metrekareden oluşan soyunma odaları, kadın ve erkekler için ayrı ayrı olacak şekilde duş alanları ve buna ek olarak yeterli kapasiteye sahip olan kilitleme dolapları spor salonu açmak için gerekli olan diğer önemli şartlardır.

Spor Salonu Açmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Spor salonu açarak hobi ya da ilgi alanını ticari bir girişime dönüştürmek isteyenler devlet tarafından talep edilen temel gerekliliklerin yanı sıra ticari faaliyeti başarıya götürecek bazı temel dinamiklere de dikkat etmelidir. Spor salon açmak ve hatırı sayılır ölçüde geniş bir kitleye hizmet vermenin ilk kuralı; hedef kitle analizinin yapılmasıdır.

Doğru bir hedef kitle belirlendikten sonra salonun açılacağı alan, bölge ve mekan tespit edilmelidir. Spor salonu açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli durum da teknik ekipmanların ve spor aletlerinin talepleri karşılayabilecek ölçüde çeşitlendirilmesidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.