Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde birçok kişi uygun fiyat ve ücretsiz kargo imkanı sağladığı için Aliexpress üzerinden alışveriş yapıyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda Aliexpress üzerinden yapılan alışverişlerde uygulanacak yeni bir vergilendirme sistemi hayata geçirildi. Bugünkü yazımızda sizlere herhangi bir ürün aldığınız zaman ödeyeceğiniz vergileri ve vergi sisteminin nasıl işlediğini anlatacağız.

Aliexpress Nedir?

Yeni kurulan ya da oldukça küçük üreticilerin, tüketicilere doğrudan ürün satmasını sağlayan Aliexpress giyimden, teknolojiye, ev yapı marketten, kişisel aksesuarlara kadar a’dan z’ye tüm ürünleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Aliexpress Vergi Oranlarındaki Değişiklik

Oldukça uygun fiyatları ve oldukça geniş ürün yelpazesi ile dikkat çeken Aliexpress birçok kullanıcı için vazgeçilmez bir alışveriş sitesi konumunda bulunuyordu. Ancak gelen vergilerden sonra Aliexpress üzerinde satışlar azaldı ve eski rağbet kalmadı. Gelen yeni vergi sistemi ile birlikte AliExpress’ten alınan her ürün için vergi verme şartı getirildi. Kullanıcılar tarafından bu yeni sisteme oldukça fazla şikâyet gelse de yapılan bu vergi düzenlemesinin zamanla daha da katılaştırıldığı görüldü.

Yeni sistem hayata ilk 2016 yılında geçti. Bu düzenleme ile birlikte yurtdışı alışveriş sitelerinden yapılan 75 Euro’luk alışveriş limiti 30 Euro’ya düşürüldü. 2018 yılında tekrar revize edilen düzenlemede ise bu tutar 22 Euro seviyesine indirildi.

15 Mayıs 2019 tarihinde cumhurbaşkanlığı kararı ile gümrük vergilerinde değişiklik yapıldı. Bu karar sonrası yurtdışında satış yapan birçok e-ticaret sitesinden alınan ürünlere vergi şartı getirildi.

Buna göre;

Tutarı 1500 Euro’yu geçmemek şartıyla:

  • Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelen ürünlere %18
  • Diğer ülkelerden gelen ürünlere %20
  • Kitap veya diğer basılı yayınlara %0
  • Özel tüketim listesinde yer alan ürünlerden olması durumunda ise ilave yüzde yirmi oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilecektir.

Aliexpress Vergi Oranı Ne Kadar?

2019 yılında yapılan düzenleme sonrasında vergi oranı ürünün boyutuna, ağırlığına ve içeriğine göre ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Fakat alacağınız ürün ne olursa olsun gümrük vergisi ödemek zorundasınız. Verdiğiniz her sipariş için 8 Türk lirası gümrüğe sunum ücreti ve 0,70 Türk lirası gümrük vergisi olmak üzere toplam 8,70 Türk lirası ödeme yapmak zorundasınız.

Satın aldığınız ürün gümrükte takılırsa gerekli belgelerle birlikte ürünün vergisini ödemeniz takdirde size ulaşacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus yurt dışından gelen ürünler gümrükte en az 10 en fazla 20 gün duruyor. Bu süre zarfı içinde istenilen belgeleri temin etmez ve gümrük vergisini yatırmazsanız ürününüz satıcıya geri gönderilecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.