Evde Çalışırken İşinize Konsantre Olmanızı Sağlayacak 10 İpucu

Evde Çalışırken İşinize Konsantre Olmanızı Sağlayacak 10 İpucu

Yapılan bir araştırmaya göre evden çalışan insanlar daha verimli ve daha mutlu çalışıyor. Ama maalesef hepimiz insan olduğumuz için, evdeyken ofis ortamında belki de dikkatimizi dağıtamayacak şeyler dikkatimizi dağıtıyor. Buna rağmen aynı araştırma, evden çalışmanın her şeye rağmen insanları olumlu yönde etkileyerek daha üretken olmalarını sağlıyor. Bugün evden çalışan okurlarımız için dikkatlerinin dağılmasına sebep olan şeyleri ve bunları nasıl önleyebileceklerini paylaşmak istedik. Umarız ki faydalı olur, iyi okumalar diliyoruz.

1. Televizyon İzlemeyin Veya Açık Bırakmayın

Evden çalışan insanların %76’sı evde çalışırken televizyonu açık bırakıyor veya televizyon izleyerek çalışıyor. Fakat ne yazık ki bu dikkatinizi çok fazla dağıtabilir, ilginizi tamamen farklı bir noktaya çekebilir ve belki de yaptığınız işte hata yapmanıza sebep olabilir.

2. Çalışma Saatleri İçerisinde Kişisel İşlerinizi Bitirin

Evdeyken yanınızda kimse olmadığı için, kimsenin sizi internet üzerinden alışveriş yaparken görmesinden ya da faturalarınızı ödemekten çekinmiyorsunuz. Fakat çalışma saatlerinde olduğunuz için bu hem etik değil, hem de işinizin bölünmesine sebep olabilir.

3. Duş Alın Veya Saçlarınızı Ilık Su İle Yıkayın

Duş almak sadece bedensel olarak değil, zihninizde’de ferahlık yaratacaktır. Dolayısıyla en önemli faktörlerden birisi de evde çalışırken duş almak. Böylece, tabiri caizse daha ayık bir kafayla işinize konsantre olacaksınız ve işleriniz daha çabuk bitecektir.

4. Düzenli Bir Ortamda Çalışın

Etrafta, sizin konsantrasyonunuzu bozacak her türlü faktör çalışmanızı engelleyecektir. İşinize daha özenli bir şekilde yaklaşabilmeniz için çalışma ortamınızın toplu olması gerekiyor. Aksi halde bu durum sizi çalışma konusunda geriletecektir.

5. Egzersiz / Spor Yapın

Egzersiz yapmak, bedenen sizi işleriniz yapmaya hazırlayacak en önemli metot. Vücudunuzu ne kadar rahat hissederseniz o kadar işinizi sıkılmadan yaparsanız. Bu faktörü sadece evde çalışma konusunda değil, eğer sabahları kalkıp gittiğiniz başka bir işiniz varsa gitmeden öncede egzersiz hareketleri yapmanız çok önemli.

6. Dışarıdaki Aktivitelere Katılın

Dışarıda zaman zaman aktivitelere katılmanız eve döndüğünüzde sizi işinize daha hazır bir hale getirecektir. Örnek olarak dışarıda kahve içmek, haftada bir konsere gitmek veya sahilde bir süre oturmak diyebiliriz.

7. Çalışma Planı Oluşturun

Evinizde’de sanki iş yerindeymişsiniz gibi saatler ayarlamak, eğer işlerinizi yetiştirmekte zorlanıyorsanız ve performansınız düşükse işe yarayacaktır. Elinizden gelenin en iyisini yapmanızı sağlayacak sınırlar ve kurallar belirleyin ve kendinize saygı duyarak bunlara uyun. Öğle yemeği zamanında ne yapacağınıza önceden karar verin ve mümkünse sadece bir iş seçin. Ya televizyon izleyin, yada günlük işlerinizi halledin.

8. Dikkatinizi Dağıtacak Şeyleri Ortadan Kaldırın

Çalıştığınız yerde de kurallar koyun. Evde başkaları varsa sessiz olmalarını rica edin ve siz de onlara saygı duyarak onları rahatsız etmemeye çalışın. İnsanlığın doğası gereği dikkati dağılmaya meyillidir. Bunun için oturup dikkatinizi en çok dağıtan şeyleri listeleyip, onlara karşı önlemler alın.

9. Dijital Aletleri Kontrol Altına Alın

Dikkatinizi toparlamak için mümkünse posta kutunuzu kapalı tutun ve çevrim dışı çalışın. Böylece sürekli birilerinden bir şey bekleme durumunda olmayacaksınız ve odaklanmanız daha da kolaylaşacak.

10. Vereceğiniz Araları Belirleyin

Verimli çalışmanın belki de en doğru yolu, önce önünüzdeki işe odaklanmanız ve öncelikli olarak onu bitirmeniz ve ardından da bir ara vermektir. Ara vermekten çekinmeyin, birlikte çalıştığınız bütün iş arkadaşlarınızın da sizin yaptığınız işleri yapmak için aynı zamanı var. Sizin sorununuz zamanla değil, dikkatinizi dağıtan şeylerle. Bunlarla baş etmeyi öğrendiğinizde, daha rahat çalışmaya başlayıp farkı göreceksiniz.

Evde çalışan veya evden çalışmaya başlayacak insanlar için faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Ancak evden çalışmaya başlama kılavuzu başlıklı yazımızı da yandaki bağlantıya tıklayıp giderek mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.