Hormonlar ve Bunların Yarattığı Ruh Halleri

Hormonlar ve Bunların Yarattığı Ruh Halleri

Vücudumuz her gün bir çok hormon üretiyor ve bunlar biz istesek de istemesek de psikolojik olarak  bize yansıyor. Hormonlarımız da ki dengesizlikler, bizi depresyona da sürükleyebilir, mutluluğa da.

Hormon Nedir?

Hormonlar vücudumuzda ki kimyasallardır. İç dengemizi ve sağlığımızı yönetirler. Hormonlar ruh hallerimizin üzerinde de oldukça fazla etkiye sahiptir.

Bizi Etkileyen Hormonlar Hangileri?

Ruh halimizi etkileyen bir çok hormon vardır. Bunlar; Kortizol, Oksitosin,  Melatonin,  Tiroid hormonları,  Adrenalin, Endorfin

Hormonlar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Kortizol, stres ve anksiyeteye etki eden bir hormondur. Oksitosin hormonunda ki herhangi bir düşüş depresyon, üzüntü, çaresizlik ve empati eksikliği gibi durumlara yol açabilir. Melatonin seviyesinin eksik olması  uykusuzluğa sebep olur , ayrıca dikkat ve hafıza gibi birçok bilişsel işlevi de zayıflatır. Tiroid hormonları, dev moleküllerdir ve onları dengede tutmak sağlık ve mutluluk için çok önemlidir. Adrenalinin davranışlarımız üzerindeki etkisi çok büyüktür. Yaşamsal içgüdümüzü aktif hale getirir, bizi motive eder ve iş ya da sporda daha üretken olmamızı sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
Eda Coşkun
Bir psikoloji öğrencisi olarak , ikili ilişkiler , cinsellik, çocuklar , çocukluklar ve daha hayatın içindeki nice konu hakkın da öğrendiklerimi ve öğreneceklerimi sizinle paylaşmak için buradayım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al