Pandemide Çaresizlik Hissi

Pandemide Çaresizlik Hissi

Pandemide çaresizliğin insan da psikolojik etkileri bazen umursamaz davranmak bazen ise panik halidir.

Umursamaz davranmak aslında haberlerde de yansıtıldığı gibi çoğu insanın bu hastalığa inanmaması değildir. Aksine gözle görülür dünyada olan ölümler sonucu bir şeye inanmadan yaşayamayan insan nasıl olur da sayısal vakalarla açıklanan böyle bir hastalığa inanamaz… Bu umursamaz görüntünün tek  nedeni tamamen psikolojik yansımalardır.

Bunun psikolojik yansıması; çaresizlik hissiyle (bıkkınlık, tükenmişlik) haliyle kendisinin ve etrafındakilerin can güvenliğini tehlikeye atmaktır. Bir nevi intihar eden kişi davranışlarına soyut olarak yakındır.

Diğer davranış biçimi ise dünyanın sonu gelmiş ve her yeri virüs sarmış; sağa sola hareket etmeye korkan insan davranışı… Bu da çok tehlikeli bir davranış biçimidir.

Etrafınızda böyle durumlar yaşayan insanlara kurtarıcı yaklaşım iyi iletişim olacaktır. Artık herkes kendisinin ve ailesinin psikoloğu rolünde olup; bu zor sınavı iyi hissederek, hissettirerek yapmak zorundadır. Psikolojimizi korumak adına daha fazla kişisel gelişime önem vermeliyiz. Daha fazla okumalı, öğrenmeli, etrafımızda ve ailemizde karakteri bizden daha zayıf insanlara el uzatmalıyız.

Hayat ilişkiler içerisinde oluşur. Biz bir aileyiz. Herkes iyi niyetle sorumluluğunu yerine getirdiği zaman içimiz huzur içinde olur. Aslında ülkemiz de büyük bir aile. Özellikle insanın insana tahammülsüz olduğu bu hassas süreçte bu fikri benimser isek panik ve karamsarlığa gerek kalmaz.

ETİKETLER: Çaresizlik, Hissi, Pandemi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.