Hayalinizdeki Kariyere Sahip Olun! İyi Bir Kariyer için 15 Tavsiye!

01.05.2021
Hayalinizdeki Kariyere Sahip Olun! İyi Bir Kariyer için 15 Tavsiye!

Kariyerime nasıl yön vermeliyim sorusu, oldukça önemli ve kritik sorulardan bir tanesidir. Birçok insan, üniversiteden mezun olduktan sonra kariyer hayatını nasıl şekillendirmesi gerektiğini düşünür ve bu konuda kendisini dinleyerek hangi sektörde mutlu olacağına karar verir. İş hayatında başarılı olunabilmesi için sevilen işlerde çalışılması önemli. Peki ama iş hayatında mutlu olabilmek için başka ne önemli? İşte iyi bir kariyer için 15 tavsiye!

1. Deneyim Önemlidir, Deneyim Kazanmaya Çalışın

Deneyim, iş hayatında başarılı olmak için en önemli unsurlardan bir tanesidir. İlgilendiğiniz alan ile alakalı farklı yerlerde deneyim kazanmaya ve işin inceliklerini öğrenmeye çalışın.

2. Öğrenmek Ömür Boyu Sürer

Öğrenmek, belirli bir zaman dilimini kapsamaz. İyi bir kariyer için öğrenmenin sürekli olduğunun bilincine varılması gerekir. Bilmediğiniz konularda araştırma yapın ve o alanda kendinizi yetkin kılmaya çalışın.

3. Olayları Akışına Bırakarak Basit Düşünün

İş hayatında bazen nasıl karar vermeniz gerektiğin bilemeyebilirsiniz. Fakat kendinizi yormadan basit düşünün ve olayları akışına bırakarak en doğru eylemin olmasını sağlayın.

4. Kendinizi Farklı İşlerde de Geliştirmeye Çalışın

İnsan hayatına nasıl yön vermeli sorusunun bir ayağı olan iş yaşamı, farklılıkları bünyesinde taşır. Bu nedenle sadece kendi alanınızda değil, farklı alanlarda da bir şeyler öğrenmeye çalışın. Bu sayede iş hayatınızda alternatifleriniz çoğalacaktır.

5. Sistemli Çalışın

Düzenli ve disiplinli çalışın. Çok çalışmaktan daha önemli olan, çalıştığınız süre boyunca verimi en yüksek tutabilmenizdir. İyi bir iş hayatı için bu durum oldukça mühim.

6. Yaptığınız İş Sizi Ele Geçirmesin

Sıkı çalışmalıyım cümlesi üzerinden büyün hayatınızın iş olmasını çıkarmayın. Çünkü iş dışında hiçbir şey yapmayan insanlar, bir süre sonra sevdikleri bir iş bile olsa çok sıkılır. Bu nedenle yaptığınız işin sizi ele vermemesini sağlayın. Bu, önemli bir kariyer tavsiyesi olarak ön planda yer alır.

7. Kendinizden Ödün Vermeyin

İş hayatında bulunurken ilkelerinizden ve kendinizden ödün vermeyin. Nasıl bir çalışma hayatı istiyorsanız, bunu uygulayabilmek için doğru eylemlerde bulunmaktan vazgeçmeyin.

8. Hakkınız Olanı İsteyin, Bu Konuda Dik Durun

Bazen insanlar karşı tarafın nasıl bir tepkide bulunacağını bilmediklerinden ötürü hakları olanı istemekten imtina ederler. Fakat iş hayatında saygınlık açısından, kişinin hakkı olanı istemesi gerekir.

9. Hedefleriniz Uzun Süreli Olsun

Kısa süreli hedefler oluşturmaktan ziyade hedefleriniz uzun süreli olsun. “10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?” sorusu bu anlamda oldukça önemlidir.

10. Hata Yapabilirsiniz, Sorun Değil

Hata yapabilirsiniz, bu bir sorun değil. Fakat yaptığınız hatalardan ders çıkarmaya çalışın. Böylelikle iş hayatında her zaman öğrenmeye açık olur ve hataları düzeltme konusunda bir yetenek edinirsiniz.

11. Sevdiğiniz İşi Yapın

Kariyer tavsiyeleri kapsamında yer alan en önemli husus, sevilen işin yapılmasıdır. Bu nedenle istemediğiniz bir işte çalışıyorsanız eğer, sevdiğiniz alana yönelmek için güncel iş fikirlerini takip edin. Mutlu bir çalışma hayatı için sevilen işin yapılması gerekir.

12. Kendinizi Gözden Geçirerek Güncellenecek Yönlerinizi Bulun

İş hayatında kendinizi sık sık gözden geçirin, değiştirmeniz gereken yönleriniz varsa bunlar üzerine kafa yorun. “Ne yapabilirim?” sorusu üzerinden güncellenmesi gereken yönlerinizde değişiklikler yapın.

13. Yaratıcılığı Ön Plana Koyun

Yaratıcılık, işin tanımını ne olursa olsun oldukça önemlidir. Olaylara farklı pencerelerden bakmayı da sağlayan yaratıcılık, kişinin çalıştığı işte başarılı olmasını sağlar.

14. İşinizi İyi Yapmaya Çalışın

Yaptığınız iş ne olursa olsun, işinizi iyi yapmaya çalışın. Bu durum sizin öz saygınızla ilgili, bu nedenle kariyer tavsiyeleri kapsamında bulunan bu öneriyi göz ardı etmeyin.

15. Güven Duygusu Önemlidir

Karşınızdaki kişinin size güven duymasını sağlayın. Kariyerime nasıl yön vermeliyim sorusu kapsamında bu önerinin çok önemli olduğunu ve kişinin ön plana çıkmasını sağladığını belirtmek gerekir.

ETİKETLER: Kariyer, Tavsiyeler
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.