Poker / Texas Holdem Poker Nasıl Oynanır?

Poker / Texas Holdem Poker Nasıl Oynanır?

Poker tüm zamanların en ünlü masa oyunlarından bir tanesidir. İskambil destesiyle oynanan poker oyunun birçok farklı çeşidi mevcuttur. Pokerler arasında da en ünlüsü Texas Holdem olarak bilinir. Poker oyununu bilmeyen kişiler poker nasıl oynanır? (texas holdem poker) sorusunu sıkla soruyorlar. Bu yazımızda poker nasıl oynanır ve Texas holdem nasıl bir oyundur buna cevap vereceğiz.

Poker Nedir? ve Nasıl Oynanır?

Poker oyununda çeşitli el üstünlükleri türleri vardır. Bu el üstünlüğü durumlarda ona kadar çıkmaktadır. Floş Royal tam çılgın olarak da ifade edilir ve oyundaki en iyi eldir. Aynı cinsin en yüksek beş kartının bir elde toplanması anlamına gelir. Papaz, Kız, Joker, As, 10 kartlarından oluşur. Floş ise aynı türden beş kartın ardışık olarak sıralanması anlamına gelir.

Örneğin maça 5-6-7-8-9 olarak el destesi floş anlamına gelir. En düşük el olan yüksek kartta ise herhangi bir kombinasyon bulunmaz. En yüksek olan kart kazanır.Poker oyunu çeşitleri arasında Texas Holdem, Omaha, Blaze, Razz, Five Card Stud, Seven Card Stud gibi çeşitli türler vardır. Oyunda bazı terimler vardır. Görmek demek diğer bahisçiler ortaya para koyduğu zaman ortaya para koymaktır.

Kontrol etmek ise oyuncunun oyundan çekilmeyeceği ama ortaya para koymayacağını ifade eder. Rest ise eldeki paranın hepsini ortaya koymak olarak nitelendirilebilir.

Texas Holdem Poker Nasıldır?

Texas Holdem Poker türünde kural temelde eldeki kartlar ve yerde olan kartların bir araya getirildiği düşünülürse içlerinden beş adeti el üstünlük kurallarının birine uyması ile birlikte yerdeki fişleri sizin kazanmanızdır.
Tam deste ile oynanan Texas Holdem pokerde on türlü el üstünlüğü mevcuttur.

Floş royal, sıralı floş, Four of A Kind, Full House ya da Flush olarak isimlendirebilir. Diğer el üstünlükleri ise daha düşük değerdedirler. Geri kalan kurallar normal poker ile tamamen aynıdır. Zaten Texas Holdem poker de en çok oynanan poker türleri arasında yer alır. Hatta poker dendiği zaman doğrudan akla Texas Holdem poker türü gelir.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.