Erkeklerin Evlilik Korkusu Altında Yatan 10 Sebep

Erkeklerin Evlilik Korkusu Altında Yatan 10 Sebep

Erkeklerin evlenmeye zaman zaman çekindiğini hepimiz biliyoruz, ancak nedenlerini anlama konusunda bilgiye sahip değiliz. Aslında erkekler evlilikten korkmazlar, erkeklerin evlilikten korkmalarının tek bir sebebi yoktu. Dolayısıyla erkekleri asıl korkutan şeyler bu sebeplerdir, evlilik hayatının getirdiği sıkı düzen, disiplin ve kısıtlı yaşamdan korkarlar.

İşin aslı gerçekte budur. Bu nedenlere bağlı olarak bir erkeği evliliğe çekebilecek en önemli unsur esnek yaşam koşullarını sağlayacağına güvendiği eşidir. Erkeklerin evlilik korkusunun altında yatan sebepler ve erkekleri evliliğe çekebilecek unsurlar bunlardır. Şimdi bu unsurları daha detaylı bir biçimde görmek için dilerseniz listemize hemen geçelim.

1. Sorumluluk Duygusu

Erkeklerin evlilik korkusunun en önemli sebebi, sorumluluk duygusundan kaynaklıdır. Erkekler evlendikleri ve aile oldukları zaman, birden fazla kişinin sorumluluğunu almaktan korkabilirler. Bekar hayatlarında sadece kendileri varken, evlendikleri zaman eş ve çocukların ömür boyu yükümlülüğü ağır gelebilir.

2. Boşanma Korkusu

Özellikle ailesinde yada etrafında gördüğü boşanmayla sonuçlanan evlilik örnekleri olumsuz düşünmesine yol açabilir. Evlilik sendromu nasıl anlatılır hususunda öncelikle boşanma korkusunun varlığından emin olunmalıdır.

3. Evlilik Yemini

Hayatın ne getireceğinin belli olmamasına rağmen, önceden uzun vadeli hem de ömür boyu bir plan yapılıyor olması ve belirli kalıplara girilmesi erkekleri rahatsız etmektedir. Evlenirken eşlerin birbirine verdikleri evlilik yemini sözünün ağırlığından korku duymaktadırlar.

4. Cinsellik

Evlilikten önce bir çok alternatifin bulunduğu oldukça geniş platforma sahip olan erkekler, evlendikten sonra cinselliğin monoton hale gelip, sıradanlaşmasından korkabilirler.

5. Tek Düze Hayat

Yaradılış itibariyle daha özgür hareket eden bazı erkekler için evlilik, hayatlarının bir döneminde mutlaka olmasını istedikleri, hem de bu isteğin gerçekleşmesinden korku duydukları bir olguya dönüşmektedir. Erkekler, evlilik öncesi bekar hayatlarının evlilikte devam ettirilemeyeceği endişesi taşırlar. Evlilik hayatında kendilerini hapsolmuş hissine kapılabilirler. Evlilik korkusu nasıl yenilir noktasında önce gerçekten bu evlilikte neden korkulduğunun ortaya konması gerekmektedir.

6. Çevre ve Aile Baskısı

Erkeklerin hayallerindeki hayatta odaklandıkları konular, ailesinin ve çevrenin istekleriyle çoğu zaman bağdaşmaz. Aile ve çevrenin evlilik üzerine kurduğu baskılarla kendini evlenip aile kurmak zorunda hissetme duygusu erkekleri evlilikten uzaklaştırabilir.

7. Bireysellikten Uzaklaşma

Bekar hayatında, ne yaptığıyla ilgili olarak kimseye haber vermek zorunda olmadığı için evlilik hayatında hareketlerinin kısıtlanma düşüncesi ve hesap vermek zorunda olduğunu hissetmesi, erkekleri evlilikten uzaklaştırır. Evlendikleri zaman bekar hayatlarındaki gibi erkek arkadaşlarıyla istedikleri ortama istedikleri zaman giremeyecekleri düşüncesine kapılıp bunalabilirler.

8. Fırsatları Kaçırmak

Erkekler evlendiğinde sadakat sözleriyle birlikte hareket edeceği düşüncesiyle, karşısına çekici bir kadın çıktığında bu kadını kaçırmış olacağı şeklinde bir korkuya kapılabilirler.

9. Evlilik Sonrası Aşk

Erkekler evlendikten sonra gerek kendilerinde, gerekse eşlerinde duygusal anlamda yaşanacak değişimlerin aralarındaki aşkı, tutkuyu yada şehveti bitireceği düşüncesine kapılabilirler. Erkeklerin aşka bakış açısından kaynaklanan bu korku erkeklerde kimi zaman yeni aşk heyecanı aramasına sebep olabilir.

10. Kişisel Güvensizlik

İlişkide kendini yetersiz hissetme ve kendine güvensizlik sorunları yaşayan erkekler, evlendikleri zaman bir kişiye bağlanma korkusu yaşayabilirler.

Erkeklerin evlilik korkusu altında yatan sebepler, erkekler neden evlenmek istemiyor ve erkekleri evliliğe nasıl çekebilirsiniz? Gibi soruların cevaplarını verdiğimiz listemiz bu kadardı, umarım listemiz faydalı olmuştur. Daha fazla kişisel gelişim içeriklerimizi okumak için yandaki bağlantıya tıklayarak Kişisel Gelişim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.