Haşimato “Hipotiroidi” Hastalığı ve Belirtileri

Haşimato “Hipotiroidi” Hastalığı ve Belirtileri

Haşimato tiroid  bezlerinde görülür ve bağışıklık sisteminin bozulması ile ortaya çıkar. Haşimato da bağışıklık sistemimiz  vücudumuzda ki sağlıklı hücrelere saldırarak tiroid bezinin salgı üretmesini engeller. Bu süreçte Antikorlar tiroid bezine bağlanır ve tiroid bezinin iltihaplanmasına neden olarak hormon salgılamasını azaltmaya başlar. Tiroid bezleri hormon salgılamada yetersiz kaldığı için hormon yetersizliği meydana gelir.

Hastalığın ilk belirtileri boyunda hafif şişlik yani guatr rahatsızlığı olur. Zamanla hastalık tedavi edilmezse tiroid yetersizliği yaşanır. Daha çok 30 yaş üstü kadınlarda görülse de 20 yaş üstü kadınlarda da rastlanıyor.

Çok Sık Rastlanan Belirtileri

  • Kilo alma
  • Kabızlık
  • Depresyon
  • Öfke kontrolsüzlüğü
  • Halsizlik
  • Unutkanlık ve adet düzensizliği

Hastalık sürecinde farklı belirtilerde karşımıza çıkmaktadır. Aile geçmişinizde bu hastalığa yakalanan var ise genetik olarak sizlerde de görülme olasılığı olur.

Hastalığın Tedavisi

Hastalığın tedavisin de çoğunlukla ilaç kullanılır. Günlük yaşantınızda çok hareket etmeyen biri iseniz egzersizler ve yürüyüş önerilir. Bunun yanında beslenme alışkanlığınızı sağlıklı bir şekilde  gerçekleştirmelisiniz. Çok fazla gluten tüketiyorsanız bu miktarı azaltmanız gerekebilir. Bol su tüketimi ve tavuk eti , yumurta, balık, kırmızı et gibi besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz. Hastalığın tedavi sürecinde doktorunuzdan beslenme şekli ile ilgili  bilgi almadan kendiniz yeme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmayınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.