Pedofili Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Pedofili Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Pedofili nedir? Sorusunun cevabı olarak; Çok ciddi zihinsel bir bozukluk olan Pedofili çocuklara cinsel istismardan hoşlanan hasta ruhlu insanları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Sıradan insanlar, kendi yaşıtları olan karşı cinse ilgi duyarlar. Pedofili hastalar, yaş farkına bakmadan küçük yaşta çocuklara ilgi duyarlar. Böyle insanların toplumdan soyutlanması ve tedavi edilmesi gerekiyor.

Bu tür cinsel istismarlara uğrayan çocukların, arkadaşları arasında kınanma, dışlanma, aile fertleri tarafından cezalandırılma veya tacizi yapan hasta ruhlu insanın tehditlerinden korkma gibi durumlar nedeni ile bu durumu ifşa etmeye çekinmesi sık görülen bir durumdur. Pedofili hastalar, 3-15 yaş aralığındaki çocuklara cinsel bir ilgi duyarlar.

Her ailenin bu yaştaki çocuklarına büyük bir ilgi göstererek, tüm sıkıntılarını açıkça ebeveynlerine anlatabilmesi için çocuğa güven ve sevgi ortamını sağlaması gerekir. İstatistiklere göre, babasız büyüyen çocuklar, güvende hissetmeyen çocuklar bu duruma maruz kaldıklarında daha sessiz kalıyorlar.  Bu duygusal yoksunluk da duygusal destek eksikliğinden geliyor.

Pedofili Nasıl Gelişiyor?

Bütün pedofili hastalarının geçmişine bakıldığında karanlık dönemler geçirdikleri açıkça görülebilir.  Küçükken cinsel şiddet görmeleri, aileden anne ya da babanın ani kaybı anormal cinsel meyillerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Sağlıklı bir bilince sahip ailelerden pedofili evlatlar yetişmez.  Bazı uzmanlar, bu tür hastaların tedavi edilmesinin imkansız olduğunu savunuyorlar.

Dolayısıyla pedofili hastalığı için mental disiplinsizlik demek oldukça mümkün. İnsanların bilinçaltını doğrudan etkileyen bu sorunlardan kurtulmaları için rehabilite görmeleri şart. Ancak, en büyük sorunlardan biri bu konuyla ilgili olarak, pedofili hastalarının yönelimleri çocukları bu hastalığa sahip insanlardan nasıl koruyabilirsiniz dilersiniz şimdi bu konuya geçelim.

Çocukları Nasıl Koruyabiliriz?

Çocukları sosyal açıdan savunması bırakacak ortam ve durumlardan uzak tutarak belli bir oranda korumak mümkündür. Çocukların her tür sorununu ailesine anlatabilmesinin zeminini oluşturmak da önemli bir adımdır.  Asosyal aileler, çocuklarını oyuncaklardan dondurma ve tatlılardan mahrum bırakan aileler, ister istemez böyle kişilere fırsat verebiliyor.

Çocuklar bir çikolata ile ya da bir oyuncakla kandırılabiliyor. Çocuklarına vakit ayıramayan zengin ve fakir aileler, çocuklarına hiç sevgi göstermeyen aileler ne yazık ki pedofili insanların hışmına uğruyorlar.  Çocuk, ailesinin dikkatini çekemiyorsa ve onlardan yeteri kadar ilgi göremiyorsa, bir pedofili hastanın ağına kolayca düşebilir.

Çocuklara hayır! Diyebilme becerisinin kazandırılması gerekiyor. Yabancı birinden gelecek oyuncak, tatlı dondurmaya hayır diyerek oradan uzaklaşma eğitimi verilmelidir.  Çocuklarla bağırarak ve çağırarak iletişim kurmak yerine, yumuşak ses tonu ile konuşmak onlarla dertleşmek onlara ilgi göstermek ve daima yanlarında güvenebilecekleri bir liman olduğunu sezdirmek, çocukları korumanın yollarıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.