Google Dışında En Çok Kullanılan ve En İyi Arama Motorları 2022

Google Dışında En Çok Kullanılan ve En İyi Arama Motorları 2022

Bu yılın gelmesiyle en çok kullanılan en güvenli arama motorları açıklanmış durumda. İnternet’te gezinirken kullandığınız arama motoru oldukça önemli, bu sizin güvenliğiniz ve gezinme hızınız için gözden kaçırmamanız gereken bir unsurdur. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, dolayısıyla onu listemize eklemedik ve bunun yerine daha yeni kullanmanız gereken Browserlar bulacaksınız listemizin içerisinde.

Ayrıca, sadece güvenlik konusunda başarılı arama motorlarını değil, en çok kullanılan arama motorları göz önünde bulundurarak hazırladık. Verilerimizi bir çok kaynaktan sağladık, doğruluk payı bir çok yerde açıklananlar kadar doğru. %100 diyemeyiz ancak buna oldukça yakın veriler. Yayımladığımız arama motorlarının bu yıla özel arama motorları olarak tanımlayabilirsiniz. Çünkü aralarından bir çoğu kısa bir süre önce güvenlik konusunda ödüller almıştır.

Google’ı bu listemize eklemediğimiz’i söylemiştik, bunun açıklaması olarak şöyle bir gerekçemiz var; Google dünyadaki bir çok cihazda kullanılıyor oldukça da popüler. Ancak, eğer bir Google kullanıcısı iseniz tüm işlemlerinizin izlendiğini ve kayıt altına alındığını biliyorsunuzdur. Bu açıklamayı yapmamamızın nedeni listemizdeki arama motorlarının güvenliğine odak kazandırmak. Evvela internet’te sadece kullanmanız gereken şeyleri bilmeniz yetmez, kullanmamanız gereken şeyleri de bazen bilmelisiniz.

1. Yandex.com

Yandex arama motoru, en hızlı ve en iyi arama motorları listemizin göz bebeği diyebilirim. Google’dan farklı yapısı, kendine has dizinleme şekli ve diğer işlevleri ile web’de ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Örneğin, mail, harita, çeviri ve bilet özellikleri en çok kullanılan işlevleri arasındadır. Bunun dışında belki de en öncelikli olan arama motorlarının hızıdır, Yandex Browser ile kesinlikle hız anlamında herhangi bir sorun şuana kadar ben yaşamadım.

2. DuckDuckGo

DıckDuckGo gizliliğinizi korumanız için en iyi arama motorudur. Verileriniz den hiçbiri bu arama motoruna kaydolmaz. Hatta, bu arama motoru kişisel bilgilerinizi bile toplamaz. İnsanlar, Deep Web veya Dark Web  ağında gezinirken bu web tarayıcısını kullanmanız önerilir. Bu tavsiyenin arkasındaki sebep, diğer türlü erişim sağlamanın oldukça zor ve güvensiz olması. Ayrıca Google Chrome’da bir uzantı olarak da kullanılabilir. Bu arama motorunu Google Chrome’da açarsanız, uzantı olarak eklemek için bir açılır pencere görünür ve sonra rahatlıkla kullanılabilir.

3. WolframAlpha

WolframAlpha, gizliliğinizi koruyan bir diğer faydalı arama motorudur. Bu arama motorunun ana sayfası çok etkileşimli. Bu arama motorunda kullanılan algoritma, diğer arama motorlarından çok daha farklıdır. Burada, sonuçlar doğrudan gösterilmez. Bunun yerine, sonucu kendiniz hesaplamanız gerekir! Bir denemelisin.

4. Startpage

Bu arama motoru yalnızca verilerinizin sızmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda kendi IP adresinizi maskelemeye de yardımcı olur. Diğer tarayıcılarda, bazı kısıtlı web sitelerine erişmek için IP adresinizi maskelemek için bir VPN proxy uygulamasına ihtiyacınız olabilir, ancak bu arama motorunda yerleşik olan bir özelliktir. Ayrıca bu arama motorunu Chrome tarayıcınıza eklenti olarak ekleyebilir ve varsayılan arama motorunuz olarak güvenle kullanabilirsiniz.

5. Disconnect Search:

Bu arama motoru, Google, Yahoo gibi arama motorlarına çok benzer, ancak arama bağlantıları arasında bir fark var, geçmişte girilen bilgilerinizi veya IP adresinizi kaydetmez, bu da kişisel verilerinizin sızma olasılığını ortadan kaldırır. Ek bir özellik olarak, Disconnect Search Browser da ayrıca, aramalarda çıkacak konumunuzu baştan manuel olarak ayarlamanız gerekiyor. Bu da arama motorunun sizin verilerinize erişemediği anlamında oldukça güvenli bir ibaredir.

6. Lukol:

Lukol, özel olarak arama motorunuz olarak kullanabileceğiniz bir başka yararlı anonim arama motorudur. Bu arama motoru, sonuçları bulmak için Google’ı kullanır, ancak IP adresinizi gizler, böylece geri izlenemezsiniz. Bu arama motorunu kullanırken, gizliliğiniz garanti altına alınır ve 2 kişilerle paylaşılmaz.

7. Oscobo:

Dünyanın her yerinden insanlar gizliliklerini korumak için bu arama motorunu kullanır. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının sizi tüm spam gönderenlerden bağışıklık kazandıran kişisel verilerinizi hacklemesine ve kullanmasına izin vermez. Chrome’u Oscobo’nun bir uzantısı olarak da ekleyebilir ve ikisini de güvenli bir şekilde aynı anda kullanabilirsiniz. Oldukça cazip ve ücretsiz bir arama motoru.

8. MetaGer

Tıpkı yukarıda listelenen tüm arama motorlarında olduğu gibi, bu arama motoru da herhangi bir veri sızıntısına karşı korunmanızı sağlar. Bunun nedeni MetaGer arama motorunun faaliyetlerinizi izlememesi ve ayak izlerinizi gerinizde bırakmamasıdır. Ayrıca, reklamverenlerin sizi hedefleyerek özel reklamlarla bombardımana tutmasını kısıtlar ve kullandığınız arama terimlerini veya anahtar kelimelerinizi kaydetmez. Chrome tarayıcınıza bir uzantı olarak ekleyebilir ve varsayılan arama motorunuz olarak güvenle kullanabilirsiniz.

Sonuç:

Bunlar, gizliliğinizi korumak ve verilerinizin sızdırılmasını önlemek için kullanabileceğiniz en iyi, güvenli, özel ve bu anlamda çok kullanılan arama motorlarından bazılarıydı . Bu arama motorlarını deneyebilir ve hangisinin size en uygun olduğunu görebilirsiniz! 2022 yılının ilerlemesiyle başarılara ulaşacak diğer arama motorlarını listemize ekleyerek güncelleyeceğiz, listemizi takipte kalın!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.