İnternet Hız Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımı esnasında zaman zaman internet hızınızın düştüğünü hissedebilirsiniz. Hız testi yaparak, o andaki hızınızı ölçebilirsiniz. Fast.com ile kullanmış olduğunuz tüm internet sağlayıcı türlerinizin hızını en doğru değerlerle anında ölçebilirsiniz. İnternetinizin hızını ölçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu konuda bilgi sahibi olmak için aşağıda verdiğimiz siteyi ziyaret edebilir ve internetinizin hızını en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnternet kullanıcılarına daha iyi ve doğru bilgilerle hizmet veren en iyi hız testi sitesi olarak Fast.com’u örnek verebiliriz. İnternet hız testi öncesinde neler yapmanız gerekiyor, sizlere birkaç işlemden bahsedelim. Test yapmaya karar verdiğinizde, modeminize bağlı tüm bilgisayarların bağlantılarını kesin.

Test yapmak için kullanacağınız bilgisayar, cep telefonu ya da tablet üzerinde çalışan bir program olmamasına, internetten dosya indirme işlemi gibi işlemlerin durdurulmuş olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü internet hızını etkileyen faktörlerin başında, aynı modeme bağlı bilgisayar sayısı, yapılan işlemler gelmektedir.

Bunları sağladıktan sonra Fast.com sitesinde bağlantı kurabilirsiniz ve online hız testi alanındaki başlat seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Aşağıda verdiğimiz site üzerinden internetinizin hızını en doğru şekilde ölçebilirsiniz.

Mobil Cihazlardan Ölçüm Yapmak

Son yıllarda internet erişimleri için mobil cihazlar daha fazla kullanılmaktadır. Mobil cihazlarınız üzerinden de internetinizin hızını istediğiniz zaman ölçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki site üzerinden testinizi yapabilirsiniz. Hızlı test yapabilme işlemlerine speed test online ismi verilmektedir. speed test ile download, update, ping, jitter değerlerini ölçebilir ve anlık değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Fast.com Online Test Yapmak

Birçok internet kullanıcısı kullanmış olduğu internetin özelliklerini hatta IP numarasını bile bilmemektedir. https://fast.com/tr/ üzerinden test yaptığınızda, tüm hız değerleri en doğru şekilde ölçebilirsiniz. Bu sitenin hizmetlerinden faydalanarak internetinizin yavaş veya hızlı olduğunu anlayabilirsiniz.

İnternet kullanımında, tv kanallarına bağlantı yapmak ya da müzik kanallarının aktif olması, bant genişliğinin büyük bir bölümünü kapsayacağı için internetin yavaşlamasına neden olabilecektir. Bir işlem yaparken hızınızı ne kadar etkilediğini yine bu site üzerinden görmeniz mümkün.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.