Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınız zaman zaman kararsız olarak çalışmaya başlayabilir. Bilgisayarınızın kararsızlaştığı durumlarda ya da sorun yaşandığı durumlarda denenebilecek olan çözümlerden birisi de güvenli moda geçiş yapmaktır.

Fakat burada sürümden sürüme farklılıklar olabilir. Bu yazımızda şu an için en çok kullanılan ve en güncel işletim sistemi olan Windows 10 için güvenli modun nasıl açılacağı ve düzenlemelerin nasıl yapılacağından söz edeceğiz. Bakalım Windows 10 Güvenli Mod nasıl açılır?

Windows 10 Güvenli Mod Hangi Durumlarda Gereklidir?

Windows 10 Güvenli Mod kullanımının nasıl yapılacağı konusunda detaylardan söz etmeden önce, tam olarak ne işe yaradığı kısmında bilgiler verelim. Güvenli mod konusunda başta da belirttiğimiz gibi belli durumlar vardır.

Bilgisayarınızı kararsızlaştığı durumlarda ya da bilgisayarınızın başlatılmasını engelleyen bir uygulama ya da programın bulunması durumunda, en iyi yöntem güvenli mod ile başlangıç yapmak olacaktır. Güvenli mod ile başlangıç yapılması sayesinde, başlatmayı engelleyecek olan uygulamaların önüne geçilmiş olunur. Bunun yanında başlatma kısmında bir hataya neden olan herhangi bir uygulama ya da ayar varsa bunu da düzenleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda yer alan tüm sistemler bir yana, sadece çekirdek üzerinden başlatma yapıldığı için, düzenlemeyi ya da başlatmayı engelleyecek olan hemen hemen engelin önüne geçilmiş olunur.

Windows 10 Güvenli Mod

Güvenli moda girmenizin ardından yine sorun yaratan uygulamaları silebilir, sürücü sorunlarına ilişkin düzenlemeler yapabilir ve donanımlarınızla ilgili bir sorun varsa bunun tespiti için çalışmalar yapabilirsiniz. Tüm bu düzenlemeler için de izin veriliyor.

Windows 10 Güvenli Mod kullanımıyla da tüm bu avantajları elde edebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilecek bir nokta daha var. Burada dikkat edilecek olan nokta, Windows 10 Güvenli Mod girişinin diğer sürümlerden biraz daha farklı olması.

Eski işletim sistemi sürümlerinde kullanılan yöntemlerden biraz daha farklı bir yönteme yer verildiğini söyleyebiliriz. Hemen Windows 10 Güvenli Mod geçiş işleminin nasıl yapılacağından söz edelim. Bunun için uygulayacağınız adımlar hemen aşağıda.

  • Başlat uygulaması üzerinden ya da doğrudan arama kısmından “ayarlar” menüsüne giriş yapın. Ayarlar kısmında giriş yapmanızın ardından ise karşınıza tüm ayar pencerelerinin bulunduğu bir ekran gelecek.

Windows 10 Güvenli Mod

  • Karşınıza gelen ekran üzerinden “Güncelleştirme ve güvenlik” kısmına giriş yapmanız gerekiyor.
  • Bu sekmeye girdikten sonra ise “kurtarma” sekmesine tıklamanız gerekiyor.
  • Kurtarma kısmına girmenizin ardından ise “gelişmiş başlangıç” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
  • Şimdi yeniden başlatın seçeneğine tıklayın ve ardından da seçimler içerisinden yeniden başlat seçeneğini seçin.
  • Bilgisayarınız kısa bir süre içerisinde yeniden başlatmaya geçecektir. Yeniden başlatma ekranına geçiş yaptıktan sonra ise Gelişmiş seçenekleri seçmeniz gerekecek.

Windows 10 Güvenli Mod

  • Buradan “başlangıç ayarları” seçeneğine tıklayarak yeniden başlatma yapın.
  • Güvenli moda geçmek için F4 tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde Windows 10 Güvenli Mod kullanımına geçmek ve güvenli mod ile başlamak mümkün.
ETİKETLER: Güvenli Mod, Windows 10
YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.