18 Yaşındaki “Ferit Borku” Elektronik Ana Kart Üretti!

18 Yaşındaki “Ferit Borku” Elektronik Ana Kart Üretti!

Bursa’da yaşayan 18 yaşında ki Ferit BORKU, yaklaşık bir milyon liralık yatırım yaptı ve yerli imkanlarla elektronik ana kart üretmeyi başardı. Ferit amacının tamamen Türkiye’de bir yerli ana kart markası oluşturmak olduğunu belirtti.

Yazılım ve teknoloji alanında çalışmalar yapan Ferit kurmuş olduğu şirketle beraber “yerli ana kart” üretme kararı aldı. Bunun üzerine kendine kaynak oluşturan  Ferit, yaklaşık 2 yıllık sürenin ardından kurduğu ekibiyle beraber yerli ana kartı üretmeyi başardı.

Ferit yaptığı açıklamada, şirketi kurma amacının tamamen Türkiye için olduğunu ve Türkiye adına bir ana kart markası oluşturmak olduğunu belirtti.

Bu işi aklına koyan Ferit, ilk aşama olarak kendisine bir uzman ekip kuruyor ve ekibini Ar-Ge adı altında birleştirdğini belirten Ferit, ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesinde ofis kiralayarak ana kart için ilk adımı attıklarını belirtiyor.

“Hiçbir destek almadan tamamıyla öz kaynaklarımızla gerçekleştirdik.” 

diye konuşan Ferit, bu ofiste gerçekleşen çalışmaların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gözetiminde bütün çalışmalarını gerçekleştirildiğini söyledi ve sözlerine “ürün ortaya çıktıktan sonra tasarımlar bitti, üretim gerçekleşti ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında da kurulan heyetle ürünümüzün tescilini aldık. 436 bin Türk lirası faturalandırılmış, yaklaşık bir milyon lirayı bulan bir Ar-Ge çalışması yaptık. Bunları hiçbir destek almadan tamamıyla öz kaynaklarımızla gerçekleştridik. İş, seri üretim konusunda geldiğinde kaynak olarak bizim boyumuzu aştı. Bununla ilgili de biz devletten destek bekliyoruz.” diye konuştu.

Birçok elektronik ana kart üretebileceğini vurgulayan Ferit, seri üretime geçmeyi başarırlarsa eğer ana merkez olarak İstanbul’u kullanacaklarını söyledi ve şunları kaydetti:

“Fabrika kurduğumuz takdirde burada bir grafik kart da dahil birçok elektronik kartın aynı makinelerle üretimini gerçekleştirecek duruma gelebiliriz. Bir ürünün tamamı yerli olamıyor. Dünyada kurulmuş ticari sistem bunu öngörmüyor. Her şeyi yerli yapacağız diye bir niyetimiz yok ama en azından bir ürünün yüzdesel olarak en üst düzeyini yerli yapabilirsek ülke olarak kara geçmiş olabiliriz. Ülkemizde yerli olarak cep telefonu, bilgisayar ve benzeri teknolojik aletleri üreten firmalar var. Bu firmalar yurt dışından donanım satın alıyorlar. Bir hedefimiz de bu firmalara yerli ürün üretmek.”

 

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.