Ekosisteme Zarar Veren 10 Faktör

Ekosisteme Zarar Veren 10 Faktör

İçinde yaşadığımız canlı ve cansız ortamların tümüne ekosistem denmektedir. Şu anda içinde bulunduğumuz dünya büyük bir ekosistemdir. Bu ekosistemi etkileyen doğal ve doğal olmayan etmenler vardır. İnsanların doğaya olan kötü tutumunu doğal olmayan kısımda inceleyebiliriz. Sözü uzatmadan insanların ekosisteme zararları ve ekosisteme zarar veren faktörler içeriğimizi beraber inceleyelim.

1. Sigara

Sigara dumanı, atmosfere yıllık yaklaşık 2,6 milyar kilogram karbondioksit salınımına yol açmakta ve böylelikle hava kirliliğine neden olmaktadır. Aynı zamanda insan sağlığına da ciddi derecede zarar veren sigara, Bronşit, Akciğer kanseri, Yutak kanseri ve Lösemi gibi hastalıklara neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

2. Su İsrafı

Sağlıklı bir insanın vücudu %60 sudan oluşmaktadır. Temizlik, Tarım ve Üretim  gibi alanlarda da kullanılan su hayati bir öneme sahiptir. Dünyadaki tatlı su oranı yalnızca %2,5 tir ve bu oranın sadece %31 ine erişebilir durumdayız. Artan insan nüfusu, küresel ısınmaya bağlı yağış düşüklüğü dünyadaki su oranını zamanla azaltabilmektedir. Son zamanlarda Türkiye’de su oranın giderek düşmesi ile beraber oluşabilecek su krizi tablosu da durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Bir gezegende yaşam su ile başlar. Gelecekte olası bir su krizinin önüne geçilmesi ve gelecek nesillerin susuz büyümemesi için su tasarrufu hayati önem taşımaktadır.

3. Orman Tahribatı

Orman tahribatlarının içinde, soluduğumuz havayı temizleyerek oksijen yayan ağaçların tahribata uğraması, daha az oksijen yayılımı ve havanın daha az temizlenmesi demektir. Aynı zamanda orman tahribatları, ormanların içinde yaşayan birçok canlıya  zarar vermektedir. Yangınlar bu tahribatın başında gelmektedir. Orman yangınları kuraklık ve iklim değişikliğine neden olmaktadır ve yangının olduğu alana tekrar ağaçlandırma yapılması zordur. Bu nedenle ormanlarda ateş yakılmaması, gereksiz ağaç kesilmemesi ve bilerek zarar vermek isteyen kişiler için önlem alınması hayati önem taşımaktadır.

4. Gereksiz Alışveriş

Avm’ler, Pazarlar, Bakkallar, Giyim dükkanları gibi yerlerden ihtiyacınızdan daha fazla alışveriş yapmanın bile doğaya zarar verdiğini biliyor muydunuz? Örneğin bir pantolonun en temelden başlayıp üretilebilmesi için yaklaşık 10.850 litre civarı suya ihtiyaç vardır. Bir tişört örneğin, tarladaki pamuktan iplik yapılması, ipliğin kumaş olması, sonrasında kumaşın boyanması süreçlerinden geçer. Bu işlemlerde haliyle su kullanılır.

5. Yanlış Avlanma

Yanlış avlanma balıkların neslini bitiriyor gibi haberleri duymuşsunuzdur. Bu durum yalnızca balıklar için geçerli değildir. Birçok hayvan kürklerinden mantolar yapmak, eğlence amaçlı avlanmak veya bilinçsiz avlanma gibi nedenlerden dolayı neslinin tükenmesiyle karşı karşıyadır. Doğada bir besin zinciri vardır bu zincirden bir halkanın eksikliği bütün sistemi etkilemektedir. bu nedenle bilinçli avlanma önem arz etmektedir.

6. Fabrikalar

Çeşitli nedenlerle kurulan fabrikaların şehirlerin içinde yapılması, bacalarına filtre takılmaması havaya, suya ve toprağa önemli ölçüde zarar vermektedir. Fabrikadan çıkan gazlar toprağa ve canlılara zarar veren asit yağmurlarına neden olmaktadır bu nedenle fabrikalarda filtre kesinlikle olması gereken bir unsurdur. Diğer zararlı bir unsur ise fabrikadan çıkan atıkların denizlere dökülerek suya ve suyun içinde yaşayan canlılara zehir etkisi yaratmasıdır bu konuda da gerekli önlemlerin alınması canlıların yaşamı için önemlidir.

7. Atıklar

Yere atılan bir plastik şişe(pet şişeler gibi) doğada 400 yıl boyunca kalmaktadır. Bu 400 yıl içinde plastik şişe zaman içinde üzerinde biriken birtakım zararlı kimyasal maddeyi de toprağa salar böylelikle toprağı kirletir. Plastik şişeyi ayrıştırmaya çalışan yararlı mikroorganizmalar da bu olumsuz etkiye maruz kalarak ölmektedir. Plastik olmayan diğer çöplerde aynı şekilde toprağa çeşitli zararlar vermektedir. Tükettiğimiz gıdaları topraktan alıyoruz, toprak zehirlendiğinde aslında bizde payımızı alırız. Bu kirliliğin önüne geçmek için ise tek yapılması gereken çöp kutularını ve plastik gibi maddeler için geri dönüşüm kutularını kullanmak.

8. Yanlış Tarım Uygulamaları

Pancar gibi çok su isteyen gıdaların kurak bölgelere ekilmesi, tarımda yanlış sulama gibi nedenler sürdürülebilir tarım uygulamasının önüne geçmektedir. Kurak alanlara çok su isteyen tarım gıdalarının ekilmesi, fazla su kullanımına ve tarımda suyun damıtma yöntemleriyle toprağa verilmemesi yine fazla su kullanımıyla beraber toprağın yaşlanmasına yol açmaktadır. Su israfı ve toprak verimliliği için tarımda kullanılan yöntemlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

9. Gıda İsrafları

Gıdanın tüketilmeden önce atığa dönüşmesine gıda israfı denmektedir. Marketlerden tüketilen miktardan fazla gıda almak bu durumun en başlıca sebebidir. Havaya salınan zararlı sera gazının %20 si tarım sektöründen geliyor. Bu nedenle bilim insanları gıda israfının azaltılarak, zararlı gazlarında azalacağını düşünmektedir. Aynı zamanda, herkesin bildiği üzere dünyanın bir kısmı kıtlıkla mücadele ediyor gıdaların israf edilmemesi gerektiği hakkında iyi bir gerekçe daha.

10. Savaşlar

Savaşların doğa üzerinde, ağaçların tahribatı, havaya zehirli gaz salınımı, toprağın metallerle kirlenmesi gibi birçok çeşitli etkisi bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Yalçın
Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir. Hobi olarak başladığım bu yolculukta adım adım iyiye, daha iyiye gitmeyi planlıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı