Ehliyet Nereden ve Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ehliyet Nereden ve Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her 18 yaşına gelen genç ehliyet alarak kendini özgürlüğe bırakmak ister. Bu özgür yolculuk da her şeyden kaçmak, kendimiz ile baş başa kalmak ve tüm sıkıntıları ardımızda bırakmayı isteriz lakin tahmin edilebilecek kadar kolay bir şekilde ehliyet alınmaz. Bu yazımızda ehliyet sahibi olmak için gerekli hususların üzerinde duracağız. Keyifli Okumalar dilerim.

Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırları

 

 • Sürücü belgesine sahip olabilmeniz için öncelikli olarak ehliyet alma yaşına uygun olmanız gerekir. Ehliyet alma yaşı, çeşitli ehliyetlere göre değişim gösterir.
 • Motosiklet Ehliyeti (M, A1, B1) için 16 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekir.
 • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetlerine sahip olabilmeniz için 18 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekir.
 • A sınıfı ehliyet için 20 yaş doldurulmalıdır ve 15 kilovat güçten fazla gücü olan, 3 tekerlekli motosiklet ehliyeti için 21 yaşınızı tamamlamış olmalısınız.
 • C, CE, D1 ve D1E ehliyetine sahip olabilmeniz için 21 yaşınızı bitirmiş olmanız gerekir.
 • D ve DE sınıfı ehliyete sahip olabilmeniz için 24 yaşınızı tamamlamış olmalısınız.

Ehliyet ve Kanunlar 

Ehliyet alabilme yaşı üzerine Karayolları Trafik Yönetmenliğinin 76. maddesine göre belirlenir. Sürücü adayının ehliyet alabilmesi için en az ilkokul mezunu olmalıdır. Lise mezunu sürücü adayı ile ilkokul mezunu sürücü adayının ehliyet alma şartları açısından hiçbir fark yoktur.

Sürücü belgesine sahip olmak için adayın araç kullana bilirliğine engel bir durumun olmadığına dair sağlık raporu alınmalı, kayıt esnasında yanında bulundurmaları gerekir. Sağlık raporu hem sürücü kursuna kayıt esnasında hem de ehliyet için başvuruda bulunurken gerekli olacaktır. Diğer tüm şartları sağlayan sürücü adayı, sağlık raporu olmadıkça ehliyet verilmemektedir.

Sürücü adaylar, ehliyet alabilmek için adli sicil kaydı almalıdır. Adli sicil kaydında Karayolları Trafik Yönetmenliğinde yer alan suçlardan birini işlememiş olması gerekir. Adli sicil kaydında olmaması gereken suçlar:

 1. Türk Ceza Kanunundaki 118, 190 ve 191. Maddeler
 2. 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, 4. Madde 7. Fıkra
 3. 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun 12.Madde, 2.ve diğer fıkralardaki suçlar

Ehliyet alma şartlarına uyan aday sürücü kursuna kayıt yaptırır.

Ehliyet Kursları

Kurs tarafından 2 hafta süren Teorik Eğitim verilir. Ehliyet sahibi olmak için öncelikle elektronik ve direksiyon sınavını başarı ile tamamlamanız gerekir. Direksiyon eğitimi ve direksiyon sınavı yaklaşık olarak 1 ay içerisinde tamamlanır.

Direksiyon sınavından başarı ile geçtikten sonra sertifikalar, bağlı bulunduğunuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne onay için gönderilir. İlçelerin yoğunluğuna göre sertifikanız 1 veya 2 hafta içerisinde çıkmış olur. Sürücü kursundan alacağınız ehliyetin sertifikasını, ehliyet olarak kullanabilmek için sertifikayı sürücü belgesine dönüştürmeniz gerekir. Ehliyet sertifikanızı 2 yıl içerisinde ehliyet belgenize dönüştürmezseniz geçerliliğini yitirmiş olur.

Ehliyet için alacağınız sağlık raporunuzun geçerliliği 1 yıl olacağı için işlemlerinizi bekletmeniz raporunuzun geçerliliğini kaybetmesine sebep olacaktır.  Bu durum raporunuzun yenilenmesini gerektirir.

Gereken Evraklar

Ehliyet randevusu almadan önce, ödenmesi gereken harç ücretini ödemeniz gerekir. Ödemeler bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Ehliyet harç ücretinizi Emniyet Müdürlüklerindeki maliye veznesine ya da maliye bakanlığının anlaşmalı olduğu bankalara (Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası A, Ş, Türkiye Halk Bankası A.Ş) gibi bankalara ödeme yapabilirsiniz.

Ehliyet için gerekli ücretleri yatırdıktan sonra bankalardan dekont, emniyet müdürlüğü maliye veznesinden de ücret yatırdığınıza dair bir belge almayı unutmayınız. Harç işlemi tamamlandıktan sonra Ehliyet başvurusu için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden randevu talep etmeniz gerekir.

Başvuru İçin

 • Başvurunun ilk aşamasında “Başvuru Türü” olarak “Sürücü Belgesi” seçeneğini seçiniz.
 • Ardında Ad, Soyad, T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi bilgilerinizi sisteme giriniz ve güvenlik kodunu doğrulayınız.
 • Açılan ekran üzerinde İl ve İlçe seçimini İlçe Nüfus Müdürlüklerinden size uygun olanı seçim yapmalısınız. Bu seçimden sonra sistem size en yakın tarihli randevuları listeleyecektir.
 • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra beyan ettiğiniz cep telefonu numarasına onay kodu gönderilecektir. Bu onay kodunu randevu sistemine girdikten sonra işlemler tamamlanacaktır.
 • Nüfus Müdürlüğü sayfası üzerinden yapmış olduğunuz randevu geçerliliğini kontrol edebilirsiniz. Randevunuzu iptal etme durumunuz var ise aynı sistem üzerinden iptal seçeneği mevcuttur.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.