Dijital Cüzdan Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Dijital Cüzdan Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Dijital cüzdan, e-ticaret işlemleri yapmak için yazılım tabanlı bir sistemdir. Dijital bir cüzdan kullanarak, Online alışverişler yapabilirsiniz, örneğin bilgisayar, tablet veya akıllı telefon aracılığıyla kolayca satın alabilirsiniz. Genel olarak, bireysel kullanıcıların banka hesapları dijital cüzdanlarıyla bağlantılıdır. Dijital bir cüzdan sisteminde, kullanıcı bilgileri işlemler sırasında güvenli bir şekilde saklanır ve alışveriş esnasında 3D security ile doğrulanır.

Dijital Cüzdan Nerelerde Kullanılır?

Dijital cüzdanlar sadece online alışverişlerde değil, aynı zamanda kullanıcının kimlik doğrulaması için de kullanılır. Dijital bir cüzdan, kimlik bilgileri, işlem geçmişi ve kişisel ayrıntılar dahil olmak üzere eksiksiz kullanıcı bilgilerini güvenli bir şekilde depolayabilir. Dijital cüzdanlar diğer mobil ödeme sistemleriyle birlikte de kullanılabilir.

Dijital bir cüzdanın iki ana bileşeni vardır: biri yazılım uygulaması ve diğeri bilgi depolamadır. Yazılım bölümü güvenlik, şifreleme ve gerçek işlemden sorumludur. Bu yazılım uygulaması, kullanıcı ara yüzünün yanı sıra güvenli işlem yetenekleri sağlayan ana bileşendir. Yazılım bölümü, istemci tarafında bulunur ve çoğu e-ticaret web sitesiyle uyumludur. Bilgiyi saklayan diğer bileşen, aslında kullanıcı giriş bilgisini içeren bir veri tabanıdır. Kullanıcı bilgileri fatura adresi, gönderim adresi ve ödeme yöntemleri gibi ögeleri içerir.

Sunucu tarafı dijital cüzdan olarak bilinen başka bir dijital cüzdan türü daha vardır. Genellikle kullanıcılar için kurumlar tarafından oluşturulur. Bu türden cüzdanlar daha güvenli, verimli ve ek işlevler sağladıkları için popülerlik kazanmaktadır. Express’in 2023 nakitsiz online ödeme hedefi doğrultusunda Türkiye’de şu an için 9 banka sisteme dahil olmuş durumdadır. Ayrıca sürekli geliştirilen dijital cüzdanlarla artık taksit yapma imkanınız da var.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk