Winrar Şifresi Koyma ve Kırma Nasıl Yapılır?

Winrar Şifresi Koyma ve Kırma Nasıl Yapılır?

Winrar programı her bilgisayarda olan ve bilgisayarların ana yapı taşlarından olan bir programdır. Bu program kullanılarak bazı dosyaların uzantıları kolay bir şekilde açılabilmektedir. Bu program ile özel ve herkesin görmemesi gereken dosyalara şifreler koyarak dosyalar özelleştirilebilmektedir. Bu sayede o dosyalar sadece kişiye özel olarak kalacak ve içlerindeki bilgiler gizli kalacaktır. Aynı zamanda şifreli olan dosyaların şifreleri kırılarak o dosyalara erişim de sağlanabilmektedir. Bu iki işlemi yapabilmek için bazı adımlar vardır. Bu adımlar sıra ile yerine getirilerek winrar şifresi koyma ya da olan şifreyi kırma gibi işlemler yapılabilmektedir.

Winrar Şifresi Koyma Nasıl Yapılır?

 • İlk adım olarak bilgisayarda winrar programının olması gereklidir. Yok ise program yüklenerek işleme başlanılabilir.
 • Program yüklendikten sonra gizlemek istenilen dosyalara sağ tıklanır, çıkan sekmede winrara girilir ve oradan arşive ekle kısmı seçilir.
 •  Daha sonra bir ekran gelir ve gelen ekrandaki parola seç sekmesine tıklanır. Bir parola belirlendikten sonra tamam butonuna tıklanır.
 • Dosya adı ve uzantısı gibi işlemlere de tamam seçeneğine basarak onay verdikten sonra işlem tamamlanmış olur.
 • Bu işlemden sonra winrar programı dosyayı şifreler ve arşive ekler. Bu sayede özel dosyaların içeriğini görmek ve okumak için parola girilmesi gerekecektir.
 • Winrar programı ile dosyalara ve klasörlere şifre koyma işlemi basit ve hızlı olmaktadır.

Winrar Programı ile Şifre Kırma İşlemi

Winrar programı ile dosyalara şifre koyulabildiği gibi koyulan şifreler de kırılabilmektedir. Yine adımların sıra ile uygulanması ile bu işlem de kısa bir şekilde basitçe yapılabilmektedir. Koyulan dosyalardaki şifreler unutulduğunda o dosyaya ulaşmak için şifrenin kırılması gerekmektedir. Bu işlem programlı ya da programsız olarak her iki şekilde de yapılabilmektedir.

 • İlk adım olarak Passfan for RAR programı indirilir.
 • Bu program üzerinden şifreli olan dosya açılır.
 • Ekrandan dictionary attack adı ile yer alan seçeneğe, sonra start sekmesine tıklanır.
 • Program yeni bir şifre verir, verilen bu şifre ile dosya açılır.
 • Son olarak dosya masaüstüne çıkartılır ve şifre kırma işlemi tamamlanır. Bu yöntem şifre kırma için en etkili ve en kolay yöntemdir.

Winrar şifre koyma ve Winrar şifre kırma işlemlerini anlattığımız içeriğin sonuna geldik. Yukarıdaki adımları takip ederek Winrar dosyalarınızı şifreleyebilir veya Winrar dosyalarına koyulan şifreleri kırabilirsiniz. Umarım işinize yarayan bir içerik olmuştur. Daha fazla bu tarz teknoloji bilgileri yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.