Bir Browser RPG Oyunu Popmundo!

Bir Browser RPG Oyunu Popmundo!

Merhaba sevgili okurlar. Bugün size 2005’ten beri varlığını sürdüren, en eski browser rpglerinden birinden bahsedeceğim. 15 yıldır varlığını sürdüren Popmundo, geçen her senede kendisine bir şeyler katarak oyuncuların ilgisini canlı tutmayı başarabilen bir oyun. Bu yılın sürprizi ise Yangın Kulesi Acil Durum Müdahale Devriyesi oldu. Bundan bahsetmeden önce Popmundo’yu bilmeyenlere tanıtmak ile başlayalım.

www.popmundo.com adresi üzerinden emailiniz ile kayıt yaptırdığınızda, tek bir karakter oluşturma hakkınız olur. Bu karakterin adını, doğum yerini seçersiniz ve ikinci hayatınız bu andan itibaren başlar. Asıl kariyer seçeneği müzik olsa da polislik, doktorluk, din adamlığı, zombi avcılığı gibi onlarca yan kariyer hedefinde de ilerleyebilirsiniz. Pek çok oyuncu bu kariyer hedeflerinin onlarcasında birden gelişim göstermektedir. Çünkü neden geliştirmesinler?

Yukarıda gördüğünüz benim karakterimin sayfası. Karakterimle ilgili hemen her şeyi bu sayfada görebiliyorsunuz. Karakter adımı, karakterimin yaşını, sahne adını, üyesi olduğu grubu, hangi şehirde ve mekanda olduğunu ilk bakışta görebilirsiniz. Sağ tarafta bulunan diğer butonlara tıkladığınızda da geri kalan eski bloglarını, ailesindeki eşi ve çocuklarını, hangi yeteneklere sahip olduğumu vs her türlü bilgi karakter sayfasından ulaşılabilir durumda. Sizin de bir karakter sayfanız olacak ve istediğiniz gibi düzenleyebileceksiniz.

Asıl kariyer hedefinin müzik dünyası olduğunu söylemiştik. İlk olarak enstruman yetenekleri ve sonra müzik türü yeteneklerini geliştirdikten sonra ilk dünya turunuza çıkabilirsiniz. Zamanla yeteneklerinizin üzerine çok daha fazla yetenek koyup bir dünya starı haline gelebilir ve global yarışmalarda boy gösterebilirsiniz. Bigbang, popozola ve festival gibi büyük prestijli yarışmalarda bir sıralama kapmak o kadar da kolay değildir. Zaman gerekir ama verdiğiniz zamana değeceğinden şüpheniz olmasın!

Bu küçük mavi dünyada, dünyamızın birçok farklı ülkesinden 49 büyük şehir bulunmaktadır. Bu şehirlerin her birini seçimle başa gelen valiler ve baş yargıçlar yönetir. Eğer isterseniz birgün siz de bir şehirde valilik yapabilirsiniz. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya şehirleri Popmundo’da var olan Türk şehirleridir. Buralarda Türk oyuncularla karşılaşmanız oldukça olasıdır. Herhangi bir konuda var olan sorularınızı cevaplamaktan çekinmeyeceklerdir.

Popmundo, Türkçe dil desteği ile birlikte 20 ayrı dil desteği daha sunmaktadır. Dünyanın her yerinden binlerce farklı insanın paylaştığı bu dünyada iletişim her anlamda kolaydır. Farklı kültürler tanıyabilir, dilinizi geliştirmenize yardımcı olacak arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Hatta biraz çabayla yeni diller bile öğrenebilirsiniz. Çünkü Popmundo sosyal bir dünyadır ve insanlar birbirleriyle iletişim kurmayı severler.

Sosyalik demişken Türk oyuncu yoğunluğundan bahsetmezsek olmaz. Oyunun en kalabalık oyuncu camiasını Türkler oluşturmaktadır. Hemen hemen her alanda inanılmaz başarılara imza atmış birçok Türk oyuncu bulabilirsiniz. Bu sayede gerçekleştirmek istediğiniz şeylerle ilgili sorularınızı tamamen Türkçe yanıtlayacak birçok arkadaşınız olacağını söyleyebilirim. Onun dışında Türkçe diline özel forum moderatörleri, gözcüler ve camia temsilcileri olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu sayede başka bir oyuncuyla yaşadığınız problemleri de rahatlıkla çözebiliyorsunuz.

Bir de başarı puanları var. Başarılar, Popmundo üzerinde başardığınız irili ufaklı her şey karşılığında kazandığınız resimli rozetlerdir aslında. Her karakterin sayfasında başarı puanları için bir sayfa bulunur ve bu sayfayı açtığınızda o karakterin yıllar içinde hangi alanlarda ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. Ortalama bir oyuncu 2000-3000 başarı puanı toplarken, günümüzde en yüksek başarı puanı 7000lere kadar ulaşmıştır. Ancak hala bütün başarıları toplayabilen bir karakter yoktur. 15 yılın sonunda bile her karakterin hala başarabileceği pek çok kariyer hedefi mevcuttur.

Son olarak bu yılın süprizi Yangın Kulesi Acil Durum Müdahale Devriyesi’nden bahsedeyim. Macera düşkünleri için oluşturulan bu aktivitede bir gökdelende yangın çıkıyor ve o gökdelende mahsur kalan oyun karakterlerini kurtarmak için birçok oyuncu gökdelene giriyor. Günün herhangi bir saatinde çıkabilen bu yangınlarda kurtardığınız oyun karakterlerinin sayısına göre 5 tane kadar başarı puanı kazanıyorsunuz.

Koca gökdelen içerisinde oksijeniniz bitmeden, kaybolmadan bu karakterleri bulup helikoptere götürmeniz gerekiyor. Bunu 100 kişi aynı anda yaptığınızda ise eğlencenin dozu bir tık yükseliyor. Unutmayın, Popmundo oynaması ücretsiz bir oyun ve tek ihtiyacınız bir email adresi. Kayıt olmak için www.popmundo.com adresindeki kayıt formunu doldurmanız yeterli. Sizi de bekliyoruz!

ETİKETLER: Browser RPC, Oyun, RPG
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.