Defterde Oynayabileceğiniz Eski Usul En Keyifli Oyunlar

Defterde Oynayabileceğiniz Eski Usul En Keyifli Oyunlar

Bir çok insan çocukluğunun en keyifli zamanları olarak oyunların dijital ortamlarda oynanamadığı zamanları göstermektedir. Bu hem sosyal anlamda hem de psikolojik anlamda oyun oynadığımız zamanları en değerli kılan şey. Peki o zamanlarda hangi  oyunlar oynanıyordu diye soracak olursanız, biliyorsunuz ancak yine de bahsedelim.

Öncelikle saklambaç, mahalle maçları, sek sek, duvar dibi ve taso gibi oyunalar. Bunlar sokakta oynanan oyunlar. Peki evde oynanan eski usul oyunlar neler? Bunların başında isim-şehir, sos, amiral battı, kim kiminle nerede ve adam asmaca gibi oyunlar desek yanlış olmaz. Bu oyunları oynaması hem heyecanlı hem de oldukça rekabetçi olabiliyor.

Eski Usul Defterde Oynanan Oyunlar

Defter oyunları listemiz bundan 10 yıl öncesine kadar aktif olarak oynanıyor ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem heyecanlı hem de rekabetçi geçiyordu. Şimdiki CS:GO, LOL, MLBB ve PUBG gibi oyunlar ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu oyunların yerini eski nesil için değiştiremeyecektir. Dilerseniz artık lafı daha fazla dallandırıp budaklandırmadan defterde oynanan oyunlar listemize hemen geçelim.

1. Amiral Battı Oyunu

Amiral Batti Oyunu

Bu oyun için sadece bir defter ve bir kaleme ihtiyaç vardır. Evde oynanacak eğlenceli oyunlar için güzel bir alternatiftir. Defterin kareli olması oyunun daha kolay bir şekilde oynanmasını sağlayacaktır. İlk olarak bir kare çizilir. Karenin içerisinde 100 tane küçük kare daha çizilmesi gerekir. Kareler çizildikten sonra satırlara 10’a kadar sayı verilir. Oyunda 4 tane gemi bulunur. Ve bunlar zemine koyulur. İlk oyuncu defterdeki boş yerden bir yer söyler. Karşısındaki kişide aynı şekilde sırayla söyler. Amaç karşıdaki oyuncunun gemisini batırmaktır.

2. İsim Şehir Oyunu

Isim Sehir Oyunu

En eski ve en bilindik oyunlardan biridir. Deftere isim, şehir, hayvan, bitki ve eşya yazarak bir tablo oluşturulur. Sona da puan alanı eklenir. İkiden fazla kişi ile oynanmaktadır. Oynayan kişilerden biri a dan z ye kadar sayar ve karşısındaki dur dediğinde hangi harfi söylemiş ise o harften oyun oynanmaya başlar, herkes çıkan harften tabloyu doldurmaya çalışır. Ve bu oyun sonucunda en yüksek puanı alan kişi kazanır.

3. SOS Oyunu

Sos Oyunu

Evde oynanabilecek oyunlar arasında iki kişilik bir oyun olan sos çok basittir. Yine deftere bir kare çizilir ve içi kare ile doldurulur. Oyunda s ve o harfleri kullanılır. SOS yazabilen sayıyı alır. Ve en çok sayıyı alan oyunu kazanır. Daha fazla oynanmak istenildiğinde kare daha büyük çizilir ve oyun daha da uzar.

4. Kim Kiminle Nerede? Oyunu

Kim Kiminle Nerede Oyunu

Bu oyun için de yine bir defter ve kalem yeterli olacaktır. İlk oynayacak oyuncu kim sorusunun cevabını kâğıda yazar ve katlayarak kenara koyar. Daha sonra ki oyuncu kiminle sorusunun cevabını aynı şekilde cevap vererek kenara koyar. Diğer oyuncu nerede sorusunun cevabını kenara koyar. Sırası ile oyuncular nasıl ve ne yapıyor sorularına cevap verirler. Ve son olarak bütün katlanılan kâğıtlar açılır ve sesli bir şekilde okunur. Komik ve eğlenceli bir oyundur.

5. Adam Asmaca Oyunu

Adam Asmaca Oyunu

Belki de defterde oynanan oyunlar içinde en köklü oyunlardan biridir. Eskiden beri çocukların hatta büyüklerin oynadığı bir oyundur. Oyunda her türlü kelime sorulabilir. Kelimeyi seçen kalemi alır ve defterin başında durur. Sırayla tüm oyuncular harf söyler ve bilinmedikçe adamın parçaları çizilir. Sonunda eğer kelime bilinmezse adam asılır ve oyun biter.

Defter oyunları listemiz bu kadardı, gözlerimizi yaşlı bırakan defterde oynanan oyunlar konusunda sizlerin en çok sevdiği eski usul oyunlar neler? Yorumlara alalım sizi. Ayrıca, bu tarz olmasa da daha fazla oyunlar için yandaki bağlantı aracılığı ile ilgili kategorimizi ziyaret edebilir ve yeni oyunları keşfedebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Demet Aydın
Barışta ustalaşmayı öğrendiğinizde hayatınız bir şahesere dönüşür.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.