Zihninizi Açın! Beyninize İyi Gelen 8 Yiyecek

Zihninizi Açın! Beyninize İyi Gelen 8 Yiyecek

Beyne iyi gelen yiyecekler: Beynimiz öldüğümüzde bile ruhumuz bedenimizden uçup gittiği son saniyelere kadar çalışmaya devam eden bir mekanizmadır. Öyle bir sistemi vardır ki, en iyi hafıza kartlarından bile daha çok bilgiyi içerisine alan, en iyi telefonların işlevselliğinden bile doğru kullanımla daha çok işlevsellik gösteren bu mekanizmaya iyi bakmak her şeyden de önemlidir.

Bugün sizlerle birlikte beynimize hangi yiyeceklerin iyi geldiğine dair ufak bir yazı derdim. Her ne kadar bu yiyecekler beynimize iyi geliyor olsa da ufak beyin egzersizlerini de unutmamak gerekiyor. İşte sizin için derlediğim beyne iyi gelen sekiz yiyecek.

1. Balık 

Düzenli omega 3 bakımından zengin balık tüketenlerin, beyin yaşlanması daha yavaş olmaktadır. Yetersiz balık tüketenlerin ilerleyen yaşlarda alzheimer ve demans gibi hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir.

2. Çikolata 

Bilim insanlarına göre çikolata, zekâ ve beyin gelişimine katkıda bulunuyor ve belleği güçlendiriyor.

3. Ceviz 

Ceviz; fosfor, kalsiyum, potasyum ve demir açısından zengin bir besin maddesidir. Dolayısıyla zihin yorgunluğunu giderici, kemik ve dişleri güçlendiren, kas rahatlatıcı etkisi yadsınamaz. Cevizin içindeki omega 3, daha iyi düşünebilme, zihinsel fonksiyonların işlevselliğinin artırılması, zeka geliştirme, romatoid artrit, egzama ve sedef hastalığı türü hastalıklarda oldukça faydalıdır.

4. Su

Unutkanlık merkezi beyin olduğu için bu organımızı iyi beslemeliyiz. Bunun için yeterli ve sağlıklı su tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Susuzluk unutkanlığın yanı sıra, dikkat süresini ve hareket yeteneğini de olumsuz yönde etkiler.

5. Yumurta

Beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Kolin maddesini içeren yumurtanın yararları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi de bulunuyor. Olası hafıza kaybı probleminin önüne düzenli olarak yumurta tüketerek geçebilirsiniz.

6. Yaban Mersini 

A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahiptir, ayrıca hafızayı güçlendirir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur.

7. Zencefil 

Alzheimer hastalığı ve Parkinson gibi nörodejeneratif koşullar, beyindeki oksidatif stres ve kronik iltihaplanma ile ilişkilendirilmiştir. Zengin antioksidanları ve güçlü anti-inflamatuar özellikleriyle zencefilin beyninizin sağlığında önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Bazı hayvan çalışmaları zencefil özütünün beyin yaşlanmasına ve bilişsel gerilemeye karşı koruyabildiğini bulmuştur. Sadece bu değil, 2012 çalışmasında da özütün orta yaşlı kadınlarda bilişsel işlev ve dikkati geliştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

8. Avokado 

İçerdiği K vitamini ve folik asit sayesinde avokado, beyindeki kan pıhtılaşmasını önler ve böylelikle sizi inmelere karşı korur. Ayrıca, özellikle hafıza ve odaklanma gücü olmak üzere bilişsel fonksiyonları da artırır.

ETİKETLER: beyin, Sağlık, Yiyecekler
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.